Pastile de meta injectate - simptome ciudate

22-06-2012
Cabron
Nu este medic/terapeut
Cabron
De ceva vreme am injectat pastilele d metadona in loc sa le iau oral. Nu stiu daca are legatura insa de cateva zile mi-a amortit o parte din gamba stanga. Credeam ca e de la vreo lovitura la fotbal (am fost la fotbal zilele astea) si nu i-am dat atentie. Acum cateva ore insa mi-a amortit o parte din antebratul drept (nu m-am intepat in dreapta azi).

Amorteala pare de suprafata nu in adancime. Nu imi afecteaza mobilitatea. Pare doar la nivelul pielii.

E posibil sa aiba vreo legatura cu injectarea? Poate pentru ca e mai viscoasa si are ceva depuneri?

E posibil sa aiba legatura cu injectatul? Ar trebui sa-mi fac griji? Poate fi altceva care NU are legatura cu consumul?

Multumesc!
15 comentarii
0
22-06-2012, ora 21:27
georgiana grf
Nu este medic/terapeut
georgiana grf
dar daca nu te-ai injecta, crezi ca ai fi mai fericit?
0
22-06-2012, ora 22:14
Cabron
Nu este medic/terapeut
Cabron
As vrea sa nu ma mai injectez dar cumva nu pot. Tot e ceva la injectat de ma aduce mereu la asta. CRED ca as putea sa nu ma mai injectez...macar pastilele...dar fac ce fac si tot 'recidivez'. Nu stiu de ce si cum dar e iminent. As vrea sa pot sa ma las d toate astea si sa incep o viata noua curata in care sa mananc sanatos, sa ma ingrijesc de mine si sa ma bucur de fiecare secunda din viata mea. Sincer as vrea.

SPER doar sa nu fie ceva grav chestia asta...nici acum nu mi-a trecut amorteala. Si am o ameteala ciudata, o lipsa de concentrare de focalizare, nu stiu sa exprim.

I s-a mai intamplat cuiva asa? O fi ceva grav?
0
23-06-2012, ora 21:35
georgiana grf
Nu este medic/terapeut
georgiana grf
cred ca nu vrei viata noua despre care vorbesti...
0
23-06-2012, ora 23:21
Cabron
Nu este medic/terapeut
Cabron
Da OK, usor de zis de pe cealalta baricada.
Vorbeam de o problema strict medicala. Ca vreau sau nu cu adevarat sa imi schimb viata e irelevant in acest caz. Vroiam doar sa stiu daca are cineva idee despre ce ar putea fi. Simptomele sunt inca acolo si la fel de intense.

Si da, vreau viata noua...o parte din mine vrea...cealalta nu vrea...acum depinde care castiga teren la un moment dat.

Ai si sugesti sau raspunsuri la intrebarea mea sau doar critica? Critica primesc constant de la cei din jur, inclusiv de la mine, nu duc lipsa. :)
0
24-06-2012, ora 13:19
georgiana grf
Nu este medic/terapeut
georgiana grf
nu stiu daca de sugestii ai tu nevoie, pt ca sincer nu cred ca iti doresti schimbarea.
La ce iti trebuie tie parerea sau sfatul cuiva, daca in afirmatii te contrazici singur, si nici macar nu stii ce se intampla cu tine?Critica este constructiva daca stii sa o iei ca atare.Daca crezi ca ai cu adevarat o problema, ar fi bine sa te ajuti singur.Nu inteleg faza cu"stiu ca nu e bine, dar nu ma pot abtine"!!!??!!
0
24-06-2012, ora 16:58
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Pai tocmai asta e, ca trebuie sa te abtii. Ca si diabeticii, trebuie sa se abtina de la zahar, ca altfel risca sa isi piarda viata. Si acum ce sa faca oamenii? Sa manance dulciuri si sa moara ca prostii?
0
24-06-2012, ora 20:32
Cabron
Nu este medic/terapeut
Cabron
Da asa e. Mutumesc de sfaturi.
0
25-06-2012, ora 23:03
georgiana grf
Nu este medic/terapeut
georgiana grf
cheyenne, observ ca tu esti in "carti"aici, esti foarte activ si ai raspuns la toate problemele consumatorilor!!!
esti fost sau actual consumator?psiholog?pansament?
0
30-07-2012, ora 16:14
oanadonna
Nu este medic/terapeut
oanadonna
Si eu le fac pe vena...Diluează-le bine, ai răbdare!! Si aspiră mereu sa vezi daca esti în vena. Apropos...am un rău INIMAGINABIL, cumpăr meta, cine mă poate ajuta? -
0
30-07-2012, ora 18:28
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
georgiana am consumat si am trecut prin experiente, hai sa zic, urate.
0
01-08-2012, ora 14:46
Cabron
Nu este medic/terapeut
Cabron
Oana, daca ti-e rau asa de tare de ce nu te duci la un centru de meta? Care e rostul sa ti-o cumperi la negru?
Te inscriu si daca ai noroc poti sa intri pe tratament imediat. Platesti doza zilnica sau pe toata luna, in functie de cum stai cu banii.
T inteleg k ti-e rau k si eu sunt tot p-acolo tocmai d-aia iti zic sa te bagi p tratament imediat!
Nu mai baga marfa, mergi p meta k e controlata macar si e curata. Scapi de rauri, i de alergatura, de garda si mai ales de riscul bolilor. Ai doza zilnica asigurata cu conditia sa platesti si sa respecti regulile impuse de Centru.
In timp poti sa incepi sa scazi doza de meta, in functie de cum te simti, si sa ajungi curata fara marfa si fara meta. E un proces lung care poate dura luni de zile sau ani de zile, depinde de tine.

Oamenii din centre sunt super d treaba si atmosfera e ca una de familie. Ai pe cineva caruia ai pasa d tine si t poate sustine si sfatui de bine incat sa-ti fie tie bine cum imi inchipui ca de mult nu ti-a mai fost.

Cred k si tu ca si mine ai vrea sa ai o viata linistita din nou, fara rauri constante si teama si alergatura si durere si tot. D-aia zic k cea ami buna solutie e intrarea p tratament. O sa castigi libertate fizica fata de marfa si o mare familie care are grija d tine sa-ti fie bine si sa ai din nou o viata normala si frumoasa.

Mult succes!
0
28-08-2012, ora 10:46
Cabron
Nu este medic/terapeut
Cabron
Salutare!

Care mai e treaba cu tine Oana? Esti bine? Ti-ai aranjat ceva?

Eu sunt pe tratament si e mai bine. Nu te ia raul daca nu ai marfa sau metadoane daca t duci si iti iei doza zilnic. Nu o simti k p marfa dar makr nu ai rauri si nu t mai intepi. Am in schimb o pofta d tras si d injectat!!! Dar nu vraeu s-o dau in bara k dak ma prind k am tars ma taie d la reteta si NU VREAU! Mi-a luat ceva pana sa ma obisnuiesc fara marfa si doar cu meta dar m-am echilibrat acum si mi-e bine p doza mea. Ma arde totusi uneori rau d tot sa trag!! RAU D TOT!!! K acum d exemplu! Ma visez cu acu in vena alergand dupa marfa. :))
Trebuie sa t abtii d la tras k asta e. Makr p meta, dak reusesti sa t abti d la tras, duci o viata 90% normala fara sa mai alergi dupa marfa si ace si sa fugi d garda si toate kkturile astea.
Knd simti tu k esti pregatit, stabilesti cu medicul momentul in kr incepi sa scazi doza d meta si incet incet, in cateva luni sau chiar si peste un an, scazi la zero, depinde d doza p kr o iei.

Eu credeam k pot sa ma las rpd d meta dar la cum simt k am nevoie d marfa mie frik sama las momentan. Oricum am prea putin timp p tratament k sa il opresc, mai am luni bune d luat. Dak nu reusesc sa ma abtin d la tras o sa o tot lungesc cu meta pana knd mi-e mie bine si stiu k pot sa stau fara droguri.

Doamne ajuta p toti sa ne desprindem d toate kkturile astea!
0
29-08-2012, ora 10:06
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Felicitari, Cabron!! Esti un exemplu!
0
29-08-2012, ora 10:43
Cabron
Nu este medic/terapeut
Cabron
:D Multumesc dar sunt departe d a fi un exemplu. Sper doar k nu o sa mai dureze mult pana sa pot trai fara sa mai trag sau sa ma gandesc la droguri si sa am pofte crunte d tras.! DACA o sa vina ziua ai vreodata!
0
28-11-2012, ora 00:39
danonino25
Nu este medic/terapeut
danonino25
Monika.ce sa zici si tu sa cashtigi o paine..vorba cantecului.Monika..sugi..p.lika..stai in baraca ta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: