Pentru rudele pacientilor - informatii

27-11-2013
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Nu stiu de ce dar rudele pacientilor nu vor niciodata sa tina cont si de parerea nostra a celor care traim efectiv efectele tratamentului?
Am vazut pe acest forum ca majoritatea sunt rude si mai putin pacienti ca mine care cauta informatii, dar daca voi cei care intrebati ati mai posta si din cand in cand rezultatele tratamentelor sau reusitele in fata bolilor atunci ati ajuta mai mult si alti pacienti. NU VA LIMITATI DOAR LA A AFLA INFORMATII.
IMPARTASITI si cu altii bunele in aceasta lupta nemiloasa.
7 comentarii
0
27-11-2013, ora 19:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie, pe cat posibil, sa si va inarmati cu rabdare, sa sapati in Forum la subiectele asemanatoare, pentru a gasi raspunsurile potrivite.

Acolo veti descoperi ca anumiti medici se ocupa sa raspunda de obicei.

Ii puteti contacta direct pe privat. Nu sunt multi. Dar sunt oameni cu mult bun simt care intotdeauna va pot oferi o mana de
ajutor.

Cei care si-au rezolvat problemele in general nu mai activeaza pe Forum. Se retrag.
0
29-11-2013, ora 14:52
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Asta am si observat si asta incerc eu sa-i fac sa revina pt. a imparti si cu altii in special lucrurile bune pe care le-au gasit sau le-au folosit in lupta asta crancena cu viata.
Pe acest forum am gasit si alte rude cu care comunic frecvent si cu care impartim si bune si rele, discutam ce ne-a mai recomandat medicul curant si am vazut ca fiecare medic recomanda cam acelasi lucru: nimic nu este urgent decat atunci cand i-ti spune NU MAI ESTE NIMIC DE FACUT.
Stiu ca pentru unii acest subiect este tabu dar sa nu uitam ca face parte din viata noastra macar a unora.
Fiecare dintre noi in meseria lui avem o fixatie la recomandari in functie de ceea ce am folosit sau metode asa si cu ei, si de aici nevoia OMENEASCA de a avea si alta parere. Eu de exemplu daca stiam din mai de existenta medicamentului SUTENT acum poate nu mai aveam cele 3 recidive ale tumorii, i-mi vedeam si eu linistit de viata si familie si sotia mea nu mai statea cu sufletul la gura sa vada cum i-mi este si ce va fi maine.
CRED ca mai mult de 50% din cei ce intra pe acest forum intra pt. ca medicii nu au timpul necesar pt. a le da informatiile pe care ei le vor.
0
04-12-2013, ora 15:19
mony 20
Nu este medic/terapeut
mony 20
Buna ziua am inteles ca si dumneavoastra faceti tratament cu sutent. Si tatal meu a inceput astazi tratamentul cu sutent si ma rog la dumnezeu sa il ajute sa se faca bine.Eu sunt putin speriata pentru ca am auzit ca pot sa apara multe reactii adverse si ca nu pota lumea il suporta. Sper din tot sufletul sa ii fie bine cu acest medicament.Va urez multa sanatate sa va de-a dumnezeu
0
04-12-2013, ora 21:20
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Duminica termin prima luna de sutent, si ca simptome am urmatoarele: tensiune arteriala pt. care am fost la doctor si m-i sa luat tensiunea 24 de ore din 30 in 30 minute, si mi sa dat tratament, am arsuri pe gat si stomac care le tin sub control cu paine arsa, mi se usuca pielea si dau cu crema grasa sau cu ulei de corp de bebelusi, si stau in apa calduta mai mult ca sa se hidrateze pielea, dus dupa fiecare data cand merg la toaleta, fara sare sau se poate folosi PIC DE SARE, sunt nervos dar pt. asta inca nu am gasit remediu decat putin atunci cand discut cu alti pacienti si nu mai bag in seama restul.
0
04-12-2013, ora 22:27
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Este obligatoriu ca zilnic sa se bea 2 litri de apa, eu am un rinichi, fara condimente, grasimi, prajeli, carne de 2-3 ori pe saptamana.
Mie mi sa interzis de medic tratament naturist si astept ca sa vad efectele medicamentului inainte sa iau vreo decizie in acest sens.
CU ACORDUL MEDICULUI CURANT eu iau si medicamente pt. protectia ficatului : omega3 cu ulei de somon, silimarina, esentiale forte N, vitaminaC, si iau 20 de zile cu 10 zile pauza DAR VA SFATUIESC SA INTREBATI MEDICUL.
0
05-12-2013, ora 12:26
mony 20
Nu este medic/terapeut
mony 20
Multumesc frumos pentru raspuns. Si tata ia tratamnt pentru tensiune el avand probleme mai de mult dar acum sper sa nu creaca mai mult pentru ca atunci trebuie ajustata doza de tratament pentru tensiune. Am vb cu el de dimi la tel si mi-a zis k simte o arsura la picior cred ca ii prima reactie adversa. El nu stie ce are pentru ca nu i-am spus de metastaze.Crede k ii un tratamnet preventiv sa nu mai apara ceva la rinichi. Tatal meu are 66 de ani dar eu nu pot sa cred k o sa moara inca. Noi ii dam ceva vitamine de la forever si gelul de aloe vera inca de la operatie si sa simtit binisor avand si pofta de mancare care sper sa nu se piarda de la sutent.Cam pe ce perioada se ia sutentul?Ca nu mi-a zis nimeni nimic la spital. Si cand nu mai merge cu sutent se mai poate face ceva? Va doresc sa va ajute dumnezeu sa va faceti bine.
0
05-12-2013, ora 12:40
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
SUNT MULTE INTREBARI SI MULTE RASPUNSURI DACA VREI O SA-TI TRANSMIT PE PRIVAT NR. MEU CA SA VORBIM.
1--ARSURA: eu cand ma ridic din pat sau de pe scaun ma doare spatele si durerea coboara pe picioare in tibii pe muschi
2--tensiunea eu in 24 de ore am avut-o intre 14 si 18 deci nui de gluma mergi la medicul lui care ai prescrie tratamentul si aratai prospectul de sutent si asta cat mai repede
3--nu cred ca o sa moara curand chiar daca boala recidiveaza rapid acest medicament ar trebui sa rezolve aceste metastaze si sa nu mai lase sa apara altele
4--depinde de tumora si de cat efect are medicamentul
5--mie mi sa zis de la spital ca pt. mine inafara de sutent mai am posibilitatea sa incerc doar cu inca vreo trei din aceeasi gama ( fratii sutentului), si atat
6-- este normal ca in loja renala acolo unde a fost rinichiul sa se deplasese intestinele si vezi ca va trebui sa poarte brau daca vrei dami o adresa de mail si iti trimit poze cu brau mai bun si este 10 lei

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Depistarea precoce a cancerului la femeie
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • Un dispozitiv nanometric ar putea depista și supraveghea evoluția cancerului
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • Consumul ridicat de cafea a fost asociat cu creșterea riscului de cancer colorectal la bărbați
  • Cologuard - un nou test neinvaziv de screening pentru cancerul colorectal
  • Administrarea zilnică de aspirină scade riscul de cancer (meta-analiză)
  •