Pneumonie copil 4 ani si jumatate

18-04-2022
Simmona21
Nu este medic/terapeut
Simmona21
Baietelul meu s- a trezit acum 10 zile cu durere in gat, febra si tuse. Inca din prima zi i- am administrat antitermice cat si klacid 5ml/12ore. Febra ceda pe moment asa ca i-am luat algocalmin picaturi si seara ii puneam un supozitor cu novocalmin. L- a vazut si pediatra la 2 zile dupa, insa acum 4 zile am ajuns la urgente pentru ca febra reaparea. A fost diagnosticat cu pneumonie. Primeste cefort si azi e a 4 - a zi. Nimai ca incepand de ieri dupa amiaza a inceput sa fie mai obosit, doarme in timpul zilei( el nu dormea), mananca foarte bine in schimb. Din pacate eu nu sunt cu el, am. avut piciorul in ghips si s- a internat cu bunica. Ma ingrijoreaza aceasta stare de oboseala care disparuse de cand se internase. Toata lumea imi spune ca e inca slabit si ca se reface. Si in timpul somnului transpira. Nu mai are febra, saturatia este 99, pulsul 103-105, mananca foarte bine, insa starea aceasta ma ingrijoreaza.
2 comentarii
0
22-04-2022, ora 11:41
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Acordati-i putina rabdare pt restabilirea echilibrului organismului, slabit de suferinta si efectele sec. ale medicatiei si isi va reveni. Pneumonia este o suferinta mai serioasa decat un guturai...Este sub supraveghere medicala si in grija bunicii, deci pe maini bune, si se va restabili. Sanatate lui si Dvs. !
0
22-04-2022, ora 12:52
Simmona21
Nu este medic/terapeut
Simmona21
Va multumesc mult! Acum suntem amandoi acasa si bine( mai putin piciorul meu care inca nu e vindecat). A avut intr-adevar o perioada de covalescenta, insa a avut pofta de mancare si a trecut peste. Stam in casa, continuam tratamentul dat de pediatra din spital, ne hidratam si luam si suplimente. Vom evita gradinita in urmatoarele 2-3 saptamani.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Indicatori clinici pentru depistarea cu acuratețe a pneumoniei (Studiu)
  • Semne clinice pentru identificarea corectă a pneumoniei
  • Răceală, viroză sau pneumonie - când sunt recomandate antibioticele
  • Pneumonia COVID-19 durează mai mult și determină o afectare mai mare, în comparație cu cea obișnuită
  • Riscul de a dezvolta pneumonie și de a muri din cauza bolii este mai mic la persoanele active fizic
  •