pofta de dulce

16-11-2008
karmeen
Nu este medic/terapeut
karmeen
De ceva timp simt nevoia de a manca dulciuri incontinuu... imi vine sa mananc un borcan cu miere deodata. Daca mi'e pofta si nu mananc nu ma simt in stare de nik, ma gd numai la asta. Daca mananc apare regretul si iar nu's in stare de nimic <teme>, dar ma umplu de energie. Urasc ca ma ingras si nu ma simt capabila sa mi potolesc pofta. Intrebarea e daca e ceva in neregula cand se int asta? mentionez ca nu am un program ft sanatos si nu dorm mereu cat trebuie..
4 comentarii
0
16-11-2008, ora 16:59
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
încearcă să vorbeşti cu un nutriţionist şi cu un psiholog
0
16-11-2008, ora 21:11
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Nevoia de dulce apare cand scade glicemia, fie pe un fond de nerespectare a meselor, fie pe un fond de oboseala(asa cum ai spus iti da energie).incearca sa mananci nu dulciuri, ci fructe, legume.Ele aduc aportul de vitamine si minerale necesar organismului pentru reechilibrarea energetica.
Pe fond psihologic...cauta in sufletel, exista ceva dulce sufletesc care-ti lipseste si consuma mult din aceasta energie.
0
16-11-2008, ora 21:19
se_ma_k
Nu este medic/terapeut
se_ma_k
Asa cum spune si quantum, cautati lipsa acestui dulce in suflet... cand suntem nemultumiti de noi, cand cei dragi nu ne acorda atentia cuvenita?... atunci simtim nevoia sa ne indulcim cumva viata... Sunt detalii psihologice pe care le putem dezvolta! Multa sanatate!
0
06-02-2009, ora 18:13
dorotheea
Nu este medic/terapeut
dorotheea
si eu m-am confruntat cu aceasta problema, mancam celputin o tableta de ciocolata pe zi, acum nici nu vreau sa o mai vad.N-AS MAIMANCA NICI CIOCOLATA NICI ALTE DULCIURI.ce am facut? contactati-ma si va voi spune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Învață să-ți controlezi pofta de ciocolată
  • De ce unele persoane sunt atât de atrase de gustul dulce?
  • Cum scapi de dependența de dulciuri - sfaturi utile
  • Cum luptăm împotriva dependenței de zahăr?
  •