Poliartrita reumatoida seropozitiva

13-08-2011
Gabiit
Nu este medic/terapeut
Gabiit
In luna apilie am fost diagnosticata - poliartrita reumatoida seropozitiva. Am urmat tratament cu arcoxia, salazopyrin si medrol. Acum medicul reumatolog mi-a recomandat metotrexat. imi este greu sa ma hotarasc sa iau acest mediament citind prospectul cu efecte secundare... daca se incepe tratamentul cu acest medicament se poate continua activitatea profesionala? care are fi cele mai frecvente efecte secundare?
2 comentarii
0
22-08-2018, ora 10:49
Dr. Ghiță Adrian-Lucian
Reumatologie, Craiova
Dr. Ghiță Adrian-Lucian
Buna ziua.As vrea daca puteti sa imi descrieti mai multe despre simptomatologia pe care ati avut-o, investigatiile efectuate, varsta d-voastra
0
19-01-2019, ora 00:15
Ariel21
Nu este medic/terapeut
Ariel21
Buna seara,

Din 2005 sufar de boala Graves-Basedow. In 2017 mi-au aparut bubite pe fata si pe maini. Dermatologul m-a sfatuit sa fac o biopsie si, in urma rezultatului, mi-a recomandat un reumatolog. Acesta din urma m-a diagnosticat cu LES cu afectare articulara. Medrol 4 mg/zi + Plaquenil 200mg - 2cp/zi.
Din pacate durerile articulare s-au acutizat si am decis sa consult un alt reumatolog. Acesta, in urma analizelor
(Ac Anti-CCP: 6, 656;
Ac Anti SSa (Ro): 13, 8;
Ac Anti-SSb (La): 19;
Ac Anti-ADN dublucatenari: 16, 9;
Ac Anti Sm: negativ (0.0);
25OH Vitamina D: 13, 2)
a stabilit diagnosticul Poliartrita reumatoida seropozitiva ACPA POZITIVI (boala mixta de tesut conjunctiv/ LES incomplet); SDR Sjogren secundar.

Tratamentul stabilit:
MEDROL 8 mg/zi + PLAQUENIL 200mg - 1cp/zi.
METOTREXAT 1 doza 10 mg/ sapt
ACID FOLIC - 5 mg 1 cp/zi - 2 zile dupa metotrexat
VIGANTOLETTEN 500 1cp/zi

Am citit ce este METOTREXAT si m-am ingrozit (am inteles ca este un citostatic). Imi este tare frica sa incep acest tratament.
As putea avea parerea dumneavoastra?

Multumesc,
Ariel21
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.