polip adenomatos coloni

13-06-2009
fag
Nu este medic/terapeut
fag
in urma cu 2 ani am fost depistata cu polip adenomatos colonic cu leziuni de displazie moderata si severa.imi poate raspunde si mie un medic?e grav?polipul mi-a fost rezectat endoscopic. mai poate aparea?poate degenera in ceva rau?va multumesc si astept un raspuns.
4 comentarii
0
14-06-2009, ora 15:32
focuslab
Nu este medic/terapeut
focuslab
medicul care v-a rezolvat problema endoscopic trebuia sa va spuna si cand sa veniti la control din nou. aceasta nu este o problema care o data rezolvata a trecut, trebuie sa va urmariti si sa va faceti control asa cum va sfatuieste medicul respectiv. daca nu va controlati exista riscul ca dintr-un astfel de polip sa ajungeti chiar la neoplasm. nu trebuie sa va speriati dar nici sa stati linistita. trebuie sa ascultati medicul si sa va duceti periodic la control.. sanatate multa!
0
17-06-2009, ora 18:11
fag
Nu este medic/terapeut
fag
am facut aceste zile o alta colonoscopie si nu mi-a mai fost gasit nimic.medicul meu a spus ca e totul bine, dar anual sa fac controale.exista riscul ca acest control endoscopic sa nu descopere un eventual polip?va multumesc f mult pt raspuns.tare mult inseamna cand cineva te baga in seama.multumiri
0
18-06-2009, ora 21:51
focuslab
Nu este medic/terapeut
focuslab
atunci este in regula. controlul endoscopic este de ajuns, se vad polipii. si este f bine o data la un an. daca va urmariti asa, nu aveti de ce sa va faceti probleme. asa ca pana anul viitor cand va duceti din nou la control stati linistita. eu am vrut sa va sperii putin in mesajul trecut fiindca f multi pacienti au impresia ca daca au avut un polip rezecat endoscopic, problema a trecut, si nu se mai investigheaza periodic. o data la un an este f bine. unii medici recomanda chiar o data la 3 ani (in cazul in care nu exista antecedente in familie). polipii prin definitia lor sunt o leziune benigna, se rezeca si gata. ideea este ca trebuie sa va urmariti mereu fiindca exista riscul ca un polip din acesta benign in timp sa se transforme si devina malign. dar aceasta se intampla in ani de zile.asa ca daca va investigati periodic este f bine. sanatate multa
0
19-06-2009, ora 22:16
fag
Nu este medic/terapeut
fag
va multumesc f mult pt raspuns.e bine cand cineva te baga in seama.mii de multumiri.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: