Posibila infectare cu Hepatita B?

27-10-2018
wisebit
Nu este medic/terapeut
wisebit
Salut,

Ma macina un lucru despre o posibila infectie cu virusul hepatita B. In urma cu cateva zile a venit un amic pe la mine si am mancat ceva impreuna. La un moment dat s-a tăiat la un deget cu cuțitul. El a avut hepatita B pentru care s-a tratat in urma cu 4 ani. Isi face analizele regulat si de vreo 2 ani viremia lui este nedetectabila (ultimele analize acum 2 luni).
Revenind la temerea mea...s-a taiat iar eu nestiind ca s-a taiat am folosit mai departe tot acel cutit cu care s-a taiat sa imi tai si ei la randu-mi mancarea mea. Se pare ca el nu a igienizat cutitul cu pricina dupa ce s-a taiat.
Exista vreo sansa sa ma fi infectat si eu?
Precizez ca pe cutit nu erau urme de sange.

Mulțumesc,
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

12-11-2019, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
OptiBac
OptiBac - probiotice adaptate nevoilor tale
Optibac Probiotic zilnic Extra Forte are o concentratie de 20 miliarde de bacterii vii si contine Lactobacillus acidophilus NCFM - cea mai cercetata tulpina acidophilus din lume. Este probioticul ideal pentru persoanele care au urmat un tratament indelungat cu antibiotice, se confrunta cu alergii sau afectiuni digestive. Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Profilaxia infecţiei cu virusul hepatitic B
  • Studiu: terapia antivirală care elimină complet virusul hepatic B
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.