pot fi insarcinata chiar daca mi-a venit ciclul?

25-12-2011
Mirela93
Nu este medic/terapeut
Mirela93
buna...am si eu o problema.in urma cu o luna am avut un contact sexual cu prietenul meu mentionez ca ne-am protejat...ciclul mi-a venit ca de obicei si a durat la fel de mult...am facut trei teste de sarcina pana acuma si mi-au iesit negative...de aproximativ o saptamana am dureri in jurul buricului si cand palpez este tare iar sfarcurile si-au schimbat culoarea...este posibil sa fiu insarcinata desii nu am mai facut-o de atunci si ciclul mi-a venit???alte simptome nu am.va rog sa ma ajutati sunt confuza:(:(:(
14 comentarii
0
25-12-2011, ora 19:05
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Testele negative şi menstruaţia sunt două semne care pledează puternic împotriva sarcinii. Desigur că s-a văzut sarcină cu teste negative, iar "ciclul peste sarcina" e o eventualitate rară, dar reală. Totuşi, probabilitatea ca ambele să se întâmple în acelaşi timp este practic zero.

Durerile din jurul buricului ar putea sugera o problemă digestivă sau ţinând de peretele abdominal. În jurul buricului, în profunzime, se află ansele intenstinului subţire. O vizită la doctorul dv ar fi indicată.
0
20-01-2012, ora 14:09
th3odora
Nu este medic/terapeut
th3odora
Buna ziua,
Am si eu o problema, mai bine spus o nelamurire urmate de vreo 2 intrebari:
In lunile iunie, iulie si august am luat contraceptive; in sept. mia venit menstra pe 12, in oct. pe 16, iar in noiembrie si dec. pe 18 si imi tine cam 5-6 zile, iar dupa calcule reiese ca am un ciclu neregulat de vreo 30-32 zile.
Vreau sa raman insarcinata asa ca dupa calculele de fertilitate a reiesit ca as fi fertila intre 28-29 dec si 5-6 ian si m-am conformat (ca sa zic asa). Acum, intrebarile sunt; pot sa fiu insarcinata, DACA incepand cu 18 ian au inceput niste scurgeri rozali (foarte diluate la culoare), iar cand mergeam la wc imi curgeau... "mace"/"mucus" transparent spre galbui cu urme de sange si mici ghegulete, la inceput (prima zi), iar apoi acele "mace"/"mususi" au devenit de sange, iar scurgerile diluate s-au transformat in sange de culoare normala. Si, daca fac un test de sarcina, este afectat cu ceva rezultatul lui daca am aceste sangerari?
Va multumesc anticipat!
0
20-01-2012, ora 15:56
th3odora
Nu este medic/terapeut
th3odora
Am uitat sa mentionez ca astazi (20 ian.) deja nu prea mai curge. este ok daca maine dimineata fac un test de sarcina?
0
25-11-2012, ora 22:44
Anca12345
Nu este medic/terapeut
Anca12345
buna.am si eu o intrebare.sunt virgina si prietenul meu a ejaculat pe burta mea undeva mai jos de buric.dupa doua saptamani trebuia sa imi vina menstruatia si mi-a intarziat 5-6 zile, mentionez ca aveam ciclu regulat.am facut patru teste intr-un interval de 3 saptamani, cu 2 saptamani dupa intamplarea de mai sus, si toate au iesit negative.la 5 saptamani si 2 zile am facut un ecograf si doamna doctor a zis ca nu am nimic. dorec sa va intreb daca ar putea fi vorba de o sarcina si sa nu se fi vazut la ecograf pt ca a fost facut prea devreme?ar trebui sa mai fiu ingrijorata? va rog frumos sa imi raspundeti pt ca sunt nelinistita.va multumesc anticipat.
0
29-11-2012, ora 15:29
C.Mirela
Nu este medic/terapeut
C.Mirela
Buna ziua.Ciclul menstrual mi-a venit exact cand trebuia sa vina, pe 21Noiembrie. Pe 21 mi-a curs o pata maron si atat.Pe 22 si 23 am avut dureri, ciclu abundent si cheaguri.Pe 24 si 25 nu am avut absolut nimic, nici macar o pata.Pe 26 si 27 am avut cate o pata de sange maron zilnic si am obeservat ca pe hartia igienica ramane un lichid un pic vascos cu tesuturi de sange de culoare maron(asta s-a intamplat doar pe 27 si 28). Mentionez ca am un ciclu regulat (28 de zile) si niciodata nu m-a tinut mai putin de 6 zile. A fost prima data cand mi s-a intamplat asta. Intrebarea mea este daca este posibil sa se fi intamplat un avort menstrual sau care ar putea fi cauza acestui ciclu dereglat si foarte ciudat.Imi doresc un copil si am facut toate testele si au iesit ok. Noiembrie este a treia luna de sex neprotejat si imi doresc foarte mult un bebe. De mentionat ca in luna Octombrie am urmat un tratament cu Dostinex pentru reglarea prolactinei iar in prezent urmez un tratament cu Eltroxin pentru a regla valorile glandei tiroide. Multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra.
0
04-12-2012, ora 15:32
doar_eu15
Nu este medic/terapeut
doar_eu15
Buna ziua. Am si eu o intrebare sau defapt o nelamurire. pe 22 noiembrie s-a intamplat k prietenul meu sa-si dea drumu in mine, iar peste cateva zile am facuto iar si tot asa, si peste 8 zile mi-am facut un test de sarcina si mi-a iesit negativ, dar in schimb am niste dureri de spate, si am starea aia de voma, si de vreo cateva zile nu mai am nici pofta de mancare. As putea sa fiu insarcinata? mie ciclu mi-a venit cu 5 zile inainte de a-si da drumul prietenul meu in mine, si mi-e cam frica. daca se poate sa-mi raspunda cineva i-as ramane recunoscatoare. Ciclu meu vine pe 27 si tzine 4 zile aproximativ. Perioada fertila si perioada nefertila la mine cand ar fi? Multumesc frumos daca mi-ar raspunde cineva. Mentionez ca exact in a 4a zi de ciclu menstrual si-a dat drumu in mine, dar peste opt zile mi-am facut testul de sarcina si a iesit negativ. dar totusi am stari.. am sal repet peste cateva zile iar. totusi
0
12-05-2015, ora 15:44
alina andrei
Nu este medic/terapeut
alina andrei
Buna ziua!Sunt ingrijorata si va rog sa imi dati un sfat..cm trebuia sa imi vima pe 5 mai..mia venit pe 4 mai in prima zi cateva picaturi, mai mult cand ma stergeam, a doua zi la fel si pe urma un pic mai mult pana joi seara pe 7...ciudat mi sa parut ca deobicei mie imi vine abundent la inceput si cu dureri destul de mari...vinei seara am avut contact sexual si a doua zi m-am trezit patata..si de atunci imi curge in fiecare zi, nici azi nu mia trecut.am stari de greata mai toata ziua..agitatie.azi mi-am facut si un test de sarcina si mia iesit negativ e posibil sa fiu insarcinata si sa fie rezutatul testului gresit avad in vedere ca lam facut pe sangerarea asta ???? va rog sa imi raspundeti urgent.va multumesc din suflet 1
0
18-02-2016, ora 20:48
mikuta1111
Nu este medic/terapeut
mikuta1111
Buna, am si o nelamurire.Am un ciclu regulat de 26 zile, am decis sa ramin insarcinata, am avut o retinere de 8zile acum am scurgeri slabe, dar cu dureri similare celor cind mi se incepea ciclu, am facut testul imi arata pozitiv, liniile difera una e mai intensa la culoare, cealalta palida.E posibil sa fiu sau nu insarcinat
0
02-03-2016, ora 16:59
Alla28
Nu este medic/terapeut
Alla28
Buna.am avut contact sexual 2 zile la rand neprotejat.a 5 zi mia venit ciclul cu toate ca am avut cu doua săptămâni inainte.e posibil sa fiu insarcinata? Va rog să-mi raspundeti
0
06-03-2016, ora 17:04
mikuta1111
Nu este medic/terapeut
mikuta1111
Buna va rog sa imi raspundeti e posibil sa fiu sau nu insarcinata daca am avut retinere de 8 zile, apoi mea venit ciclu si peste 12 de la inceperea ciclului iarasi am eliminari de culoare cafeniu inchis???
0
21-03-2017, ora 00:48
Shoby4ever
Nu este medic/terapeut
Shoby4ever
Buna seara. Am si eu o problema cam ciudata. Eu si sotia mea in urma unui contact sexual a rezultat " un punct " ( cel putin asa i-a spus doamna medic la care a facut consult-ul ) dupa vreo saptamana ea a avut menstruatia cu dureri groaznice. Ideea este urmatoarea. Daca a fost gravida posibil sa ne fi pierdut " punct-ul " ? Daca da. De ce? nu a depus efort sub nici o culoare, a avut o raceala finuta, atat. Iar acum cativa ani am facut un avort. Se poate sa afecteze cu ceva ? este vorba de 2005 anul in care sa facut avortul. Daca aveti vre-o idee va rog sa mi-o spuneti. Multumesc anticipat !
0
05-11-2017, ora 20:01
Maria alexa
Nu este medic/terapeut
Maria alexa
Buna seara am si eu o problema am dureri abdominale ma dor sani mi cam sa umflat am ameteli si dureri de cap si am stari de voma si mia venit menstruatia da are culoare schimbata luna trecuta mia venit menstruatia pe 10 si luna asta pe 4 si am facut test si mia iesit negativ si luna trecuta dupa ce mia trecut menstruatia am facut sex neprotejat
0
25-11-2017, ora 14:35
Andreeaq
Nu este medic/terapeut
Andreeaq
Buna ziua am o intrebare va rog sa ma ajutati cu o explicație daca e posibil sa fie sarcina.am avut luna aceasta pe 2 menstruatie si acuma 1 săptămâna am avut contact neprotejat cu iubitul meu.acasta săptămâna de 3 zile tot gasesc pe chiloți o pată maro si azi putin mai mult...va rog sa imi răspundeți multumesc
0
23-11-2018, ora 19:17
LIGA TEODORA
Nu este medic/terapeut
LIGA TEODORA
Dacă mi-a venit menstruatia nu se poate să fiu însărcinată, nu?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Poți avea ciclu menstrual în timpul sarcinii?
  •