Pot fi suspecta de leucemie? | Forumul Medical ROmedic

Pot fi suspecta de leucemie?

01-03-2019
Ab93
Nu este medic/terapeut
Ab93
Buns ziua..am 25 de ani si cam de cateva luni ma confrunt cu o usoara anemie...nu sunt fumatoare, nu consum cafea insa am un stil de viata mai haotic :petrec multe ore in fata calculatorului si nu prea respect mesele.La ultima hemoleucograma facuta mi-au iesit usor scazute urmatoarele analize : HGB 11, 2 g/dL (12.0-15.0 ), HCT 35, 1 (36.0-46.0) MCV 79, 3 fL (80.0-98.0) MCH 25, 2 (27.0-33.0) MCHC 31, 9g/dL (32, 0-36.0) iar RDW-CV 16, 3 % (11, 5-14, 5). Mentionez ca medicul internist care a vazut asta a spus ca e o usoara anemie, nu mi-a sugerat sa merg la hematolog mi-a dat reteta cu Ca, Mg si Maltofer.Mentionez asemenea, ca nu ma hidratez suficient.De curand cateva zile am inceput sa am niste junghiuri in oase/articulatii..predominant la maini si picioare.Sunt suspecta de leucemie? Valorile acestea scazute indica un pericol? Multumesc anticipat pentru raspuns.
1 comentarii
0
13-10-2023, ora 12:48
CSCP
Nu este medic/terapeut
CSCP
Ai aflat cauza anemie ? Am cam aceleasi valori si tot la fel mi se spune si mie, usoara anemie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru anemie
  • Când suspectezi că ai anemie? Cum se manifestă anemia?
  • Riscul de anemie este mai crescut la persoanele vârstnice care folosesc aspirină
  • Abordări nutriÈ›ionale în tratarea anemiei falciforme (anemia cu celule seceră, drepanocitoza sau siclemia)
  •