Prea mult lapte!?

12-09-2009
Tee
Nu este medic/terapeut
Tee
Nu am stiut ce titlu mai sugestiv sa dau...
Baietelul meu de un an si 2 luni de o luna si jumatate bea NOAPTEA un litru de lapte. De cateva saptamani ii alternez cu ceai si am reusit sa ii reduc cantitatea la 600 ml.mai mult sau mai putin, depinde cat de mult plange.
Se trezeste noaptea plangand la intervale de o ora- o ora si jumatate, cateodata doua...depinde ce bea cand se trezeste...Daca bea ceai se trezeste mult mai repede, daca bea lapte doarme...vreo doua ore.dupa care incepe iar sa planga.
Inainte sa planga se strange de burtica, se face ghem, iar cand plange are gaze urat mirositoare. Dupa ce bea ceai sau lapte se linisteste de cele mai multe ori, dar sunt si dati cand nu o face imediat pana nu bea o suta de ml sau chiar mai mult de lichid.
I-am facut analize pentru viermisori, dar a iesit negativ...
Mentionez ca ii dau maselele, ceea ce ar putea sa fie o cauza, dar de ce se linisteste cand bea lichide?
Am fost cu el la medic...dar ca sa ma linisteasca mi-a spus ca este mancacios...si nu are ce sa ii faca...si ca solutie mi-a dat Romergan...ca sa doarma...insa eu nu prea sunt de acord cu aceasta rezolvare. Inca nu i-am dat si nici nu cred ca o voi face.
Ziua doarme si cate trei ore fara probleme...
Nu este supraponderal, dar este mai grasut are 11kg si 2-300g, este energic, vioi.inca nu merge...dar incearca.
V-as ruga sa-mi dati si mie un sfat.
Va multumesc.
8 comentarii
0
12-09-2009, ora 16:05
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Va felicit pt, intrebare, aveti un spirit bun de observatie si faceti bine ca nu-i dati medicamentul acela copilului !

Din pacate doctorii nu invata sa interprteze simptomele din comportamentul copiilor sau al pacientilor in general desi este foarte clar ce face copilul si de ce face asa:
este din cauza la dintisorii care ii ies. Copilul are nevoie de mult calciu si de aceea bea atata lapte !

Problema este ca calciul din lapte nu se asimileaza deloc usor de catre organism ci mai multe probleme face, si de aceea se naste aceasta sete de nepotolita de lapte. Corpul vrea calciu dar nu il primeste din lapte desi copilul stie ca este in el ceva calciu. In lapte nu se gaseste calciu asimilabil din pacate.
Acest lucru se vede si de la faptul ca nu se satura de calciu din el. Ce lapte ii dati ? Daca ii dati lapte praf nu este bun de nimic, mai rau ii face, ar trebui sa cumparati lapte de la punga pasteorizat si sa evitati si pe cel omogenizat.

Trebuie sa-i dati cereale integrale cu siliciu si calciu organic: paine integrala, grau fiert, fulgi fierti, tarate din cereale fierte caci calciul din plante este mult mai asimilabil decat cel din lapte.
Graul integral are 15% calciu organic plus siliciu care este tot asimilabil !

Daca ii dati de ce are nevoie corpul nevoia de lapte dispare de la sine cat si nelinistea noaptea.
Acest comportament este cunoscut de orice medic homeopat. Sunt copii care manaca varul de pe pereti fiindca simt instinctiv ca au nevoie de calciu.

Exista insa o solutie si mai efectiva pt. ai regla calciul din corp. Cumparati de la o farmacie homeopata
Calcarea carbonica CH15 ( 6 lei un tub de 80 de granule) si dati la copil o granula zilnic timp de 4-5 zile dupa care rariti la 2 zile iar dupa 10 tile o granula la 4 zile.
In aceasta perioda copii au nevoie de calciu asimilabil si remediul acesta homeopat regleaza acest lucru si ajuta la iesirea corecta a dintilor si la dezvoltarea oaselor.
Va slabi automat la greutatea ideala caci copii cu calciu dereglat pun in greutate excesiv.

Copilul dvoastra chiar este tipul de Calcarea carbonica, dupa cum il descrieti (peste 60% din copii sunt) si asta inseamna ca are nevoie regulat de acest calciu homeopat, mai ales in caz de boala sau la iesirea dintilor, caci la acest tip de copii bolile sunt produse in primul rand din lipsa sau abundenta de calciu, adica de neasimilarea lui corecta.
Granulele se sug sau de dilueaza in apa din care se da o lingurita.

Puteti cumpara acest remediu in trei dilutii diferite, CH9, CH30 si CH200 si va va ajuta ani de zile, im multe cazuri, mai ales la crestere. Cumparati-va o carte despre homeopatie si tratati-va copilul singur, o mama inarmata cu o carte de homeopatie rezolva mai multe probleme decat un spital intreg.

In plus la copii mai este nevoie de Calcarea phosphorica CH9. O granula de 2-3 ori pe saptamana.

Orice copil din lume in ziua de azi are nevoie de calciu homeopat din cauza hranirii dezastruoase, mai ales daca i-ati dat lapte praf.

Pastilele de calciu date de doctori fac exact opusul la calciu organic si homeopat, blocheaza asimilarea lui si produce astuparea la multe canale fin din corp, de ex. in ureche.
Colicile vin de la excesul de lapte, este normal sa le aiba de la atata lapte cat si de la
dinti.
Pt. nevozitatea care apare de la iesitul dintilor cumparati eventual si Chamomila CH30 si cititi cum si cand se foloseste.



Puteti consulta si un medic homeopat, dar tot Calcarea carbonica o sa va recomande.

Cateva insusiri des intanite la copiii tip Calcarea:
- merg mai tarziu
- sunt mai grasuti
- in general mai lenesi, nu le place miscarea
- frica de la anumite persoane
- duce toate lucrurile la gura
- conjuctivite si probleme la ochi (de la blocajele facute de calciu, in special de la lapte)
- f. mancaciosi
- vor lapte mult si tot ce contine calciu (dar laptele nu le face bine ca numai un mic procentaj din calciu este asimilabil)
- fac in general usor otite (de la excesul de calciu neasimilabil care astupa canalele urechii )
- li se inchid fontanele mai tarziu
- au probleme de la iesirea dintilor
- transpira la ceafa si la cap in somn
- mesteca in somn sau tine gura deschisa
- incapatanati
- constipatie, catodeat scaune albe ca creta
- cap mai mare in relatie cu corpul
- picioare reci noaptea (tot de la calciu)
- febra la iesirea dintilor
- imbalonare
- laptele nu le face bine
0
12-09-2009, ora 22:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Scarface, sa stii ca m-ai convins. Nu mai iau suplimentul cu calciu si voi lua Calcarea carbonica. Te rog frumos sa-mi spui ce dilutie crezi ca as putea lua (te intreb pe tine pt ca stii clar mult mai multa homeopatie decat mine, 100% cert) in conditiile in care am momente cand am unele spasme, in special la nivelul picioarelor, spasme specifice spasmofiliei! Multumesc anticipat...


Doamna Tee, asa face si nepotica mea, bea la laptic de...parca zici ca are un ceas in burtica; la un interval de maxim maximorum 2 ore, la FIX, se scoala si cere intr-un mod tipic, dar unic, de mancare...este soprana :))))))))))))))))))))))))))))))))) La 3 luni are o voce atat de rezonanta incat voi avea grija persoanl sa ajunga soprana (Doamne ajuta)...
Ascultati de sfaturile lui Scarface...felicitari pt refuzul de a-i da Romergan, nu facea decat sa-l sedeze si nu rezolva cauza nici pe departe! Aceasta este una dintre marile hibe ale medicilor (nu pt toti este valabil); evita tratarea cauzei care de cele mai multe ori este imposibila cu tratament alopat, si prescriu medicatie pt mascarea efectului...pacat! Natura are atatea mijloace, dar...banii primeaza (natura nu ofera banii pt a i se prescrie componentele naturale, insa companiile farmaceutice, da, si inca cat!!!)

P.S. Multa sanatate si un copil ascultator, inteligent si bun la suflet!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
12-09-2009, ora 22:36
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
refuzul de a nu-i da*
0
13-09-2009, ora 18:17
Tee
Nu este medic/terapeut
Tee
Multumesc mult pentru raspuns...
Nu ii mai dau lapte praf de la 11 luni, ii dau lapte pasteurizat ZUZU rosu...
CAteva din insusirile descrise de dv. sunt prezente si la copilul meu...
- merg mai tarziu
- sunt mai grasuti
- duce toate lucrurile la gura...mai nou
- f. mancaciosi
- vor lapte mult si tot ce contine calciu (dar laptele nu le face bine ca numai un mic procentaj din calciu este asimilabil)
- au probleme de la iesirea dintilor
- transpira la ceafa si la cap in somn
- mesteca in somn sau tine gura deschisa
- incapatanati
- constipatie, catodeat scaune albe ca creta
- febra la iesirea dintilor
- laptele nu le face bine?
Eu am in casa caluciu carbonic. Este praf...v-as ruga sa-mi spuneti daca este bun? Dar stiu ca este folosit in combaterea diareei si automat constipa...Daca este bun cat sa-i dau?
Multumesc inca o data pentru lamuriri.
0
13-09-2009, ora 19:28
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
@Tee : Pai trebuie calciu carbonic homeopat, adica acel calciu este potentat si diluat si nu mai contine substanta materiala ci numai informatia ei. Daca ii dati calciu carbonic material mai rau iti faceti decat cu laptele.

Remediile homeopate sunt sub forma de granule sau dilutii, nu mai exista de mult sub forma de praf (100 de ani.

Copilul dvoastra este tip calciu carbonicum (calcarea carbonic) 100% !
Puteti sa-i dati dilutia mai bine CH30 sau CH200, dar in aceste dilutii se mult mai rar sau numai de 1-2 ori decat in dilutiile joase.

Dilutiile inalte au efect mai rapid si mai eficent si se da mult mai rar.

@Nick: foloseste pt. inceput dilutia CH15 sau CH30.. remediul homeopat nu da calciu organismului ci il regleaza ! Si asta la nivel de celula, unde este indispensabila functionarea sa corecta.
0
14-09-2009, ora 12:41
Tee
Nu este medic/terapeut
Tee
multumesc mult...sper sa se rezolve...
Numai bine.
0
14-09-2009, ora 19:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Multumesccccccccccccccccccccccccccccccccccccc! Esti un dragut;)
0
29-03-2010, ora 19:16
yoanaa
Nu este medic/terapeut
yoanaa
Am si eu un baietel de 2 luni, care ar manca aproape continu lapte, (san), e posibil sa aiba probleme cu calciul, sau sa fie din cauza ca varsa foarte mult?!!in greutate a luat foarte bine!!multumesc!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Laptele de vacă interferă cu absorbția levotiroxinei
  • Alternativele vegetale pentru laptele de vacă și deficitul statural la copii
  • Cercetătorii au identificat în laptele de vacă o toxină din arțar
  • Dificultățile diagnosticării și gestionării alergiei la laptele de vacă la copil (studiu)
  •