prea multe kg...prea putina vointa.prea multe diete si prea putine rezultate...

22-09-2007
ellenan
Nu este medic/terapeut
ellenan
cam astea ar fi problemele mele...si probabil a oricarei femei care doreste sa slabeasca.cum altfel decat mult si repede nu?:) ei bine.nu pot spune ca sunt chiar in disperare de cauza...am 172cm si 70 cm...nu stau nici bine ce-i drept...dar cea mai mare problema este ca nu reusesc sa imi stabilesc o asa numita dieta personalizata, pe care as urma-o cu strictete credeti-ma avand in vedere mai ales faptul ca majoritatea femeilor din familia mea au o tendinta spre ingrasare.e aproape incredibil...de ex, la 35 ani mama avea 40kg la 160cm. la 42 a ajuns la 80kg.ceea ce ma sperie este tocmai aceasta tendinta, pe care o simt si eu...ma ingras foarte foarte repede si slabesc extrem de greu. sunt si destul de sedentara ce e drept...si orice dieta mi se pare un real chin.de moment ce sunt si putin gurmanda. va rog mult sa ma ajutati sa imi creez acea dieta personalizata...multumesc anticipat!
4 comentarii
0
22-09-2007, ora 00:00
ellenan
Nu este medic/terapeut
ellenan
70kg...scuze:)nu cm
0
22-09-2007, ora 00:00
raluca_mindcare
Nu este medic/terapeut
raluca_mindcare
Ellenan,
Cred ca inainte de a tine o dieta trebuie sa discuti cu un medic nutritionist. Conform indicelui de masa corporala esti la o greutate normala (nu esti nici subponderala nici supraponderala); dietele tinute "dupa ureche" iti pot face mai mult rau decat bine, asadar o dieta trebuie sa fie adaptata starii tale generale de sanatate, istoricului tau privind greutatea, etc.
Inteleg din ce ai scris ca ai avea nevoie mai degraba sa inveti cum sa te mentii la o greutate care sa nu-ti puna in pericol sanatatea - asta te poate invata un medic.
De asemenea, nu uita de factorul psihologic: ingrasarea si slabirea sunt cauzate si de factori psihologici.
Succes!
0
04-06-2009, ora 15:54
deea_2007
Nu este medic/terapeut
deea_2007
am incercat si eu diferite diete insa nu au dat un rezultat atat de bun precum ma asteptam asa k mam hotarat sa incerc super slim(am aflat de la o colega)iar in nici 3 saptamani am reusit sa dau jos 7 kg, mentionez k nu mananc decat iaurt degresat, fructe si legume proaspete si pulpe si piept de pui fiert sau la gratar, sport foarte putin in fiecare zi.sunt multumita.puteti sa incercat dar asta inseamna sa nu aveti pietre la rinichi, diabet, tiroida.mai multe scrie pe ambalaj.reduce foarte mult pofta de mancare, se ia dimineata inainte sau dupa masa si se bea cel putin 2l.eu sunt FOARTE MULTUMITA
0
22-07-2009, ora 21:39
ella2008
Nu este medic/terapeut
ella2008
deea-2007ai mai pus la loc vreun kg daca le-ai last?
vreau si eu sa iau lindaxa de 10 ca am vazut ca la unele fete a dat rezultate destul debunisoare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.