presiuni puternice peste toata suprafata cutiei craniene

03-09-2012
lumy67
Nu este medic/terapeut
lumy67
va rog sa ma ajutati sa inteleg ce se intampla cu mine.sunt foarte speriata si-mi vine mereu sa plang.am mai avut stari de ameteala si in trecut dar in ultimul timp s-au accentuat si sunt insotite de o presiune puternica care mi-a cuprins tamplele, ceafa, crestetul capului, fruntea dar si zona maxilarelor.le simt stranse ca intr-o menghina.simtomele au debutat cu cateva nopti de insomnie, cu o stare de nervozitate si iritabilitate accentuata, dupa care intr-o dimineata m-am trezit cu dureri si amorteli in zona cervicala si in final cu aceste stari de ameteala si presiune in cutia craniana, care persista.ma simt foarte obosita, nu pot sa fac mai nimic ptr.ca imi mentin cu greu echilibrul, nu suport galagia, zgomotele si chiar vocea putin mai ridicata a celor din jur ma scoate din sarite.ma deranjeaza lumina, ma obosesc culorile si aglomeratia;ar trebui sa stau numai intinsa intr-o perfecta liniste dar nu este posibil.mi-e si frica sa mai conduc..va multumesc anticipat
5 comentarii
0
03-09-2012, ora 22:14
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E o usoara stare de depresie generata de stress, cu o stare generala mai alterata prin nesomn...In primul rand trebuie sa dormi..vino repede acasa, ia un sedativ usor [ Distonocalm sau Calmogen, sau Persen etc. - cand stii ca nu mai urci la volan ] si baga-te in pat ; somnul va " linisti apele " si va calma sistemul nervos...evita cafeaua, tigara si cauta sa gandesti pozitiv indiferent de gradul problemelor tale...
0
03-09-2012, ora 23:33
lumy67
Nu este medic/terapeut
lumy67
multumesc mult.voi incerca sa va urmez sfatul.inca o data va multumesc.
0
19-09-2012, ora 17:14
bluvia
Nu este medic/terapeut
bluvia
ptr lumy 67
aceleasi sintome le am si eu de vreo 2 sapt.cum ai rezolvat problema? cand am citit m-am regasit eu..identica.ai dreptate..mi-e frica sa ma urc si la volan.
daca doresti sa-mi raspunzi -*
multumesc frumos


(*modififcat de admin)
0
23-09-2012, ora 18:29
lumy67
Nu este medic/terapeut
lumy67
ptr bluvia mare lucru nu am rezolvat.am cheltuit un sac de bani pe vizite la doctori si pe analize.curios e ca analizele mi-au iesit bine.si cum nu sunt asigurata am inceput cu analizele, apoi am facut o vizita la cardiolog care mi-a zis ca totul e bine, dar pentru starile de palpitatii pe care le am mi-a dat distonocalm.apoi am fost la endocrinolog sa vad daca e totul ok cu tiroida, in trecut avand probleme cu hipertiroidismul.si aici analizele au iesit bine iar pentru starea mea de agitatie si de nervozitate mi-a dat sa iau vagostabil, magnerot, betaserc si bilobil, pentru minim o luna.nu mai spun cat m-au costat si astea.apoi am facut o vizita la un generalist care mi-a recomandat sa fac un RMN.si cum banii s-au cam terminat va trebui sa mai astept pana o sa pot face aceasta investigatie.simtomele s-au ameliorat doar putin de cand iau tratamentul asta.deci in concluzie inca nu stiu ce anume declanseaza toate astea.cand o sa pot o sa fac acest RMN si am sa merg si la ORL, pentru ca nu suport zgomotele.imi vibreaza o ureche si asta ma irita foarte tare.cand ma enervez am observat ca simtomele revin foarte puternic.eu cred ca e ceva pe baza nervoasa.ne tinem la curent.sanatate!!!!!!
0
02-12-2012, ora 08:27
bluvia
Nu este medic/terapeut
bluvia
lumy buna
te rog sa-mi scrii daca doresti -*
trec prin aceleasi stari ca tine
o zi buna
bluvia

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: craniul

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Forma capului la bebeluși
  •