prima sedinta de citostatice-urmari ?

37 comentarii 1 2
0
07-05-2011, ora 18:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
aaa, wow ce raspuns pseudostiintific ai dat ! l-ai ticluit singur sau a trebuit sa cauti ore in sir pentru el ? :D ai dovedit ca esti un semidoct (cel mult) si poate chiar vei reusi sa ametesti cativa fraieri, dar sa stii ca pentru cineva cu minimum de scoala, tampenia asta nu are nici cel mai mic sens. vorbesti despre aloe de parca ar fi o substanta! esti minunat oricum si iti multumesc pentru cat esti de amuzant!
da, medicamentele sunt gratis, la fel si consulturile, la fel si toate recomandarile. in romania ti se ia din salariu pentru sanatate vrand nevrand si fie ca sistemul e total decazut, subfinantat, insuficient si fie ca oamenii trebuie sa stea la cozi foarte lungi, serviciile medicale sunt gratis, si la fel si medicamentele. asa in conditiile in care ele au studii randomizate in spate care le demonstreaza eficienta si le-o si cantaresc, spre deosebire de gelurile tale care au si ele studii, dar care dovedesc ZERO BENEFICII DE ORICE FEL, si pe care omul trebuie sa dea bani. iata argumentele, nu sunt ale mele, sunt peste tot cu acces liber.
iti urez succes cu afacerea ta, dar sa stii ca esti un sarlatan de 3 lei, cel putin moral vorbind... poti sa incerci sa te iluzionezi ca esti altceva, dar pe masura ce inaintezi in viata si te apropii de momentul acela iminent... s-ar putea sa-ti pese din ce in ce mai tare despre, cum am mai zis, posibilitatea existentei vietii de apoi, a raiului si mai ales a iadului, si astfel sa incepi sa te panichezi putin...
in rest numai de bine! cu aloe vera vad ca nici tu nu esti lamurit :D decat despre faptul ca iti aduce tie bani pe seama unor nefericiti naivi.
0
07-05-2011, ora 21:55
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
Ai un nivel de cultura scazut, un nivel scazut si la educatie si nu ma refer la educatia scolastica sau profesionala ci la cea a bunului simt.Aloe vera este cu mult mai mult benefica decat ti-ai fi inchipuit tu vreodata, asta pentru ca nu ai citit niciodata despre ea.Medicamentele nu sunt gratis, asta s-o spui lui mutu, nici serviciile medicale nu sunt gratis ci sunt exagerat de scumpe, plus spagi si alte "atentii".
Sunt studii randomizate sau teste pe oameni si animale?folosesti niste expresii care vrei sa te puna intr-o lumina buna, afla ca sunt expresii cu rol de a manipula suferinzii creduli si nu persoanele educate si sanatoase.Studiile randomizate demonstreaza ca medicatia nu este eficienta, din acest motiv nu sunt facute publice, ma refer la cele cu medicatie de sinteza.Argumente numesti niste opinii subiective, vrem si noi prostii, care ne hranim sanatos, ceva concret nu argumente care vrei sa para in fata naivilor purul adevar.Nu trebuie sa-mi urezi tu mie succes, nu am nevoie de aroganta si lipsa ta de bun simt.Poate ne spui care medicament din lumea asta este biodisponibil sau care are rol de a ameliora o cauza si nu un efect al unei boli?
Eu totusi imi pun niste intrebari care le pun si eu la randul meu celor care nu au incredere in suplimente alimentare:
Oare de ce va temeti atat de mult de piata suplimentelor alimentare sau in cazul de fata de aloe, daca sunteti asa siguri ca medicatia este singurul panaceu din lumea asta?
Oare de ce sariti in sus cand se aduc argumente vii in fata si spuneti ca suntem sarlatani cand voi aveti cei mai multi pacienti vindecati...de tot...la Belu sau in alte cimitire?
Nu sunt curios pentru ca stiu ca teama este una justificata si chia ma bucur ca oamenii se indreapta catre natura, chiar ma face sa cred ca oamenii s-au reintors la vechile remedii, cele mai sanatoase si datatoare de sanatate, spre deziluzia unor excroci(nu toti) care pentru o simpla reteta incaseaza o gramada de bani ca mai apoi sa devina fiecare "pacient" client fidel al sistemului, un sistem care are multe lacune dar si multi disperati in cautarea avutiei.Ar trebui sa te intrebi, cine sunt mai bogati, farmacistii si medicii sau nutritionistii?Ar trebui sa te intrebi, de ce-mi e frica, de nutritionisti sau de propria-mi umbra?
Am ajuns ai la niste concluzii triste dar adevarate:medicamentele trateaza efectul si nu cauza bolii iar medicul trateaza dar natura vindeca.Nu uita, eu traiesc sanatos pentru ca nu vreau sa pic in mana unuia ca tine, avid de avere si insetat de putere!
0
07-05-2011, ora 22:34
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ahahahaha, prietene, esti un dezastru in creier, zau asa! incerci sa te convingi de propriile minciuni ca sa te simti mai putin vinovat pentru ceea ce faci, e absolut evident!
despre toate porcariile pe care le debitezi tu intr-un volum asa de mare, atat am sa zic: un medicament/o substanta care NU PROPUNE CA FACE NIMIC nici nu face nimic. aka aloe vera nu propune ca face nimic, deci nu are nici un efect.
esti pe un forum despre cancer si imi vorbesti tu mie de efect si cauza ? pai ai aflat tu care este cauza cancerului ? esti un viitor laureat al premiului nobel si pana la decernare te-ai decis sa o arzi pe net ?
nu vezi ca vorbesti tampenii fara cap si fara coada ?ce e mai lipsit de bun simt sa propui ca lumea sa dea bani pe o chestie care nici macar nu pretinzi ca are vreun mecanism de actiune, cum e aloe vera ? zi-mi mijlocul molecular pe care actioneaza, tinta lui de actiune celulara, ce beneficiu aduce in termeni de overall survival sau progression free survival sau de remisiuni complete... zi-mi oricare din lucrurile astea, daca poti! nu mi le zice mie, zi-i oricarui amarat de bolnav care ar avea tot dreptul sa stie lucrurile astea, odata ce iti da bani!
0
07-05-2011, ora 22:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ahh, defapt stii ce ? las-o balta ca oricum stiu si stie toata lumea cu capu pe umeri ca nu ai raspuns la chestiile astea! ce e foarte amuzant si imi ofera satisfactie sa-mi amintesc e faptul ca mai nou s-a schimbat legea "produselor naturiste" in tara noastra si vei fii obligat sa pui din start la dispozitie aceste informatii, ce/cum/cat, astfel incat sa poti minti si pacali cat mai putina lume! imi sterg o lacrima cand ma gandesc ce efect s-ar putea sa aiba chestia asta asupra "afacerii" tale (a se citi "bishnita ieftina si profund imorala") :D
0
07-05-2011, ora 22:43
enemgabriel
Nu este medic/terapeut
enemgabriel
Si tu esti vreun geniu?nu prea te cunoaste nimeni.Incerc sa ma conving ca in acest dialog nu ai ce cauta, defapt tu esti un cancer al forumurilor.Sunt studii stiintifce dovedite, numai ca trebuie sa fii suficient de cult sa le citesti si sa le intelegi, asa ca pune mana si citeste, nu trebuie sa-i explic eu unui nevenit ca tine ce contine aloe si cum actioneaza, cum nici tu nu ai adus dovezi iete ca nici eu nu-mi bat capul cu PROSTII.A, apropo eu nu incerc sa concving pe nimeni de nimic, asa cum o faci tu in mod NESIMTIT si agresiv.Acesta este ultimul mesaj care iti este adresat, cel mai inteligent cedeaza, pana una alta reciteste de 1000000000000000000 de ori ultimul meu mesaj, ca sa realizezi ca esti un mare mincinos.ordinar.
0
08-05-2011, ora 00:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
hahahahaha, ok, fetitza, nu trebuie sa te inflamezi chiar asa ca nu ai de ce! inteleg cat de pregatit si logic si solid si argumentat esti din moment ce te iriti asa si nu suporti nici discutii argumentative nici sa fii luat la intrebari :D asa sunt toti de teapa voastra!
zi-mi tu titlul unui singur studiu macar !
in rest tu zici ce medicament standard vrei, si io iti zic cel putin 2 studii pentru fiecare an de cand a fost descoperit pana acum, ok ? sa vedem cine are argumente si cine nu!
aloe vera n-a demonsrat niciodata vreun efect nici macar in studiile preclinice, ca sa stii tu asta!
iar eu nu am pentru ce sa aduc dovezi, pentru ca nu mi-ai pus nici o intrebare despre vreo metoda medicala, deci nu am la ce sa raspund.
una peste alta sunt multumit ca te retragi din discutie si stii cand apare unul cu mai multa pregatire in domeniul asta si care e mult mai avizat decat tine, si din discutie cu care e clar ca o sa iesi shifonat si dat in vileag ca un sarlatan comun. poate chiar puteai sa faci asta mai repede si sa te scutesti de umilinta...
mult succes in continuare !
tu esti singurul mincinos de pe acest thread... la ora actuala. din cand in cand mai intra si alti sarlatani care vand salata verde sau injectii cu sperante false pe bani grei.
ma bucur ca ai decis sa-ti tii gura!
0
08-05-2011, ora 00:14
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Mie-mi placea mai demult un fel de sirop de aloe facut in casa cu miere. Nu-l foloseam ca medicament ci ca o gustare dulce-amaruie, un fel de gem. Nici nu cred ca a avut vreun efect asupra starii sau sanatatii mele.
Imi aminteste discutia asta de firma Danone care a trebuit sa plateasca daune in bani catre UE sau SUA (cred) pentru ca a folosit o informatie falsa in reclamele la iaurturi. Mai exact au spus ca anumite game de iaurturi ajuta sanatatea, lucru nedovedit stiintific, iar mai apoi a fost infirmat. Iaurturile promovate de ei (adica zer cu amidon din belsug) nu prea ajuta.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
37 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.