probleme cu anti Rubella IGG

07-05-2008
cirstean-bianca
Nu este medic/terapeut
cirstean-bianca
Buna ziua, ma numesc Bianca si am o problema.De ceva timp incercam eu si sotul meu sa mai avem un bebe, si acum cand mi-am facut analizele, mi-a iesit la anticorpi anti Rubella IGG pozitiv, 135, 8, si IGM-ul negativ.Dr.mea ginecolog mi-a zis ca nu a-r fi probleme daca raman insarcinata, dar totusi nu m-a convins.Poate cineva sa ma ajute?A-s vrea sa stiu mai multe de acest visus.Ce este el, cum se transmite, si daca intr-adevar nu afecteaza o pozibila sarcina.Va multumesc si astept raspunsurile d-voastra.
3 comentarii
0
08-05-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Doamna doctor are dreptate; Prezenta Ig G antiRubella semnifica faptul ca aveti imunitate dobandita mai demult( cel mai frecvent facand boala in copilarie sau in urma vaccinarii); imunitatea este durabila, pentru toata viata, nu mai exista riscul sa va imbolnaviti de aceasta boala;prin urmare, este foarte bine ca sunt prezenti acesti anticorpi; in lipsa lor, trebuia sa fiti supravegheata pe timpul sarcinii ca sa nu va imbolnaviti ( se monitoriza Ig M)si sa transmiteti boala fatului; Numai bine
0
08-09-2008, ora 00:00
roxa13
Nu este medic/terapeut
roxa13
buna ziua, sunt si eu o aspiranta la bebe pe care mil-l doresc sa vina mai rapid!!!
In urma analizei anticorpi Rubeola mi-au iesit urmatoarele:
lgG 26 Ul/ml negativ: <5
neconcludent: 5-10
pozitiv: >10
lgM 0.102 Ul/ml negativ: <0, 6
neconcludent: 0, 6-0, 799
pozitiv: >0, 8
Sincer nu prea inteleg aceste rezultate, dar stiu ca LgG trebuie sa fie pozitiv!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Insemnand ca am imunitate si sunt protejata!!!!!!!!
Stiu ca pot face acel vaccin, , , , , , , , , , , , , dar nu as vrea sa il mai aman pe bebe inca 3luni(dupa acest vaccin nu ai voie sa ramai insarcinata 3 luni)
Sunt cam disperata!!!!
Ma poate ajuta un doctor!!!!
Va multumesc!!!
0
13-10-2012, ora 15:33
alina florea
Nu este medic/terapeut
alina florea
Buna ziua! Sunt insarcinata in 11 saptamani iar in urma analizelor la marker-ul Anti rubelle lg G mi-a iesit o cantitate de 197UI/ mL. Doamna doctor m-a pus sa repet aceasta analiza intr-un intervat de 2 saptamani aceasta analiza. Ce ar vrea sa insemne asta? Imi poate afecta negativ sarcina? Ce riscuri sunt?
Adaugă un comentariu / răspuns

13-09-2017, ora 09:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
06-09-2021, ora 13:17
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Ovobank
Urmați un tratament de donare de ovule și aveți nevoie de o donatoare?
Datorită Ovobank – prima bancă de ovule din Europa – vă puteți alege donatoarea din marele nostru grup de donatoare. De asemenea, puteți alege donatoarea care seamănă cel mai mult cu dumneavoastră prin intermediul aplicației Ovomatch. Luați legătura cu echipa noastră.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O a treia doză de vaccin ROR ar putea fi necesară în cazul unei epidemii de oreion
  • S-au descoperit noi beneficii ale vaccinului antirujeolic
  • Vaccinul ROR ar putea oferi protecție împotriva COVID-19
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.