probleme de alimentatie la bb de 4 luni

15-07-2009
ericha
Nu este medic/terapeut
ericha
Scriu in speranta ca imi va raspunde cineva si ma va ajuta.
Am un baietel de 4 luni si o sapt. El este diagnosticat cu reflux gastroesofagian dar fara sa fi facut pasaj.
de mai bine de o saptamana comportamentul lui in timpul alaptarii s a schimbat.(bea lapte praf Nan).Nu mai mananca atat cat manca de obicei. pana acum manca intre 100-160 ml de 6 ori in total 700-800ml pe zi. acum cand mananca 70 ml refuza restul, nu mai are aceasi pofta de mancare. am incercat sab simplex fara rezultat.De obicei prepar 150ml din care consuma cand 50 cand 70 cand130 aproape niciodata 150ml. De multe ori pare ca mai vrea var cum baga bibe in gura suge un pic se ridica refuza cateodata pplange. Am inceput diversificarea dar am intrerupt de teama sa nu fie mai rau. Inca din inainte de diversificare au inceput problemele. Scot intotdeauna gazele, mananca in reprize. Poate avea ceva la stomac din cauza refluxului.?t. reflux a primit metocopramid pe care l am administrat pana la 3 luni apoi l am oprit pt ca nu mai regurgita f, . mult. Rog pe cine poate sa ma ajute.
4 comentarii
0
15-07-2009, ora 22:39
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Copilul tau reactioneaza in mod natural la un produs nenatural !
Laptele praf nu este sanatos, are o gramada de adausuri si este normal ca nu mai il vrea.
Nici eu nu l-as bea daca as fi bebe !
Incerca lapte de capra sa de vaca proaspat, neomogenizat.
Metocopramid la un bebe de 4 luni este otravire curata !
Incearcati poate si niste ceauiri si remedii naturiste ca omenirea nu a ajuns la varsta asta cu chimie !
Si nici cu lapte praf am crescut inainte !
0
16-07-2009, ora 11:54
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Laptele praf de la Firma Nestle este mai rau decat praful de pe strada.
Nestle finanzeaza printre altele cercetarile cu particole nano si probabil le foloseste in produse.
Este impreuna cu alte concerne pionier in domeniul folosirii de particule nano, care reprezinta cel mai mare pericol de cand s-au inventat produsele chimice artificiale.

Oare de ce credeti ca au numit laptele asta praf chiar NAN(O) ?

Eu nu i-as da copilului niciodata lapte praf de la Nestle si nici de la alta firma.
Oare scandalurile cu melanina din laptele praf gasit in toate tarile nu va dau de gandit ?

Nestle cumpara laptele chiar din China !!!

Aici vedeti in plus ce mai contine laptele NAN:
http://www.myshopping.com.au/ZM--414425312_Childrens_healthcare

bacterii bifidus ! Aceste se pot gasi si in iaurturi de catva ani, tot de firma nestle produse.
Stiti unde se gasesc in mod natural bacteriile bifidus ????
In rect, in scaun, in vagina, in intestinul gros !

In laptele NAN se afla bacterii fecale care in plus au fost modificate genetic pentru a nu fi omorate de acidul din stomac.
In acest fel bacteriile acestea ajung unde nu ar trebui sa ajunga nicioadata: in intestinele subtiri !

http://en.wikipedia.org/wiki/Bifidobacterium_animalis
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/4877502

"Bifidobacterium animalis is a Gram-positive anaerobic rod-shaped bacterium, which can be found in the LARGE intestines of most mammals, including humans.

Pofta buna !
0
16-07-2009, ora 12:03
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Analiza ingredientilor laptelui praf NAN de la Nestle:
de la :
http://www.pharmacyonline.com.au/nestle-gold-protect-start-formula-with-bifidus-from-birth-900g-p-14543.html?mt_typ=9060%20source=myshopping%20utm_source=myshopping%20utm_medium=portal%20utm_campaign=generic

NAN HA 1 Gold PROTECT START with Bifidus BL is a premium starter infant formula that is suitable from birth.

It is made from partially hydrolysed whey protein for easy digestion and contains the long chain PUFAs - Arachidonic Acid (AA) and Docosahexaenoic Acid (DHA).
NAN HA 1 Gold PROTECT START now also contains the probiotic Bifidus BL. Bifidus BL is a beneficial bacteria which can help guard an infants digestive system.

Ingredients
Enzymatically hydrolysed whey protein (from milk), vegetable oils, lactose (from milk), maltodextrin (from corn), minerals (calcium citrate, calcium chloride, sodium citrate, magnesium chloride, sodium chloride, ferrous sulphate, zinc sulphate, copper sulphate, potassium iodide, sodium selenate), long chain polyunsaturated fatty acids (AA, DHA), vitamins [sodium ascorbate (vitamin C), dl-alpha-tocopheryl acetate (vitamin E), niacinamide (niacin), calcium-d-pantothenate, retinyl acetate (vitamin A), pyridoxine hydrochloride (vitamin B6), thiamin mononitrate (vitamin B1), riboflavin (vitamin B2), folic acid, phylloquinone (vitamin K1), d-biotin, cholecalciferol (vitamin D3), cyanocobalamin (vitamin B12)], bifidus culture, choline bitartrate, L-histidine, taurine, nucleotides (cytidine 5-monophosphate, uridine 5-monophosphate, adenosine 5-monophosphate, guanosine 5-monophosphate), inositol, L-carnitine.

vegetable oils: nu se spune care uleiuiri si in plus cu siguranta rafinate ! La bebelusi daunatoare !
calcium citrate - daunator
calcium chloride - daunator
sodium citrate - daunator
sodium selenate - foarte daunator
magnesium chloride - dauanator
ferrous sulphate - daunator
zinc sulphate - foarte daunator
copper sulphate - foarte daunator
potassium iodide - extrem de daunator
taurine - daunatoare

Si restul de ingrediente sunt daunatoare, caci vitaminle artificiale nu le pot inlocui pe cele naturale iar dozele imense de substante chimic NU POT fi procesate de un bebelus,
de aceea si reactia naturala a lor de a REFUZA un astfel de cockatil chimic !
Bravo Bebe !
0
16-07-2009, ora 12:46
ericha
Nu este medic/terapeut
ericha
am incercat si milumil dar aceasi chestie in plus face niste spume in sticla de colcaie burtica. Cat despre laptele de vaca si capra cred ca e prea devreme oricom asi opta pt. l. de capra dar mai tarziu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Top 10 alimente importante în meniul copilului mic
  • Evaluarea sugarului de unsprezece luni
  • Cum acționează bicarbonatul de sodiu asupra arsurilor gastrice?
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  •