Probleme la inima

17-05-2016
Tiripicy
Nu este medic/terapeut
Tiripicy
De ceva timp de cate ori ma sresez putin sau am emotii simt.ca ma frige ceva la inima si imi da o stare de agitatie in corp de cele.mai multe ori noaptea imi arde foarte tare corpul in zona inimii si mana stanga durerii nu foarte puternice mai mult se simte asa.ca o arsura..va rog sami spuneti un tratament ceva ce ar trebui sa iau pana sa ajung la medic si ce boala credeti.ca ar putea da aceste sintome?nu fumez si nu beau cafea!Merg la sala dar nu ma fortez si nu merg.zi de zi nu cred.ca asta.ar fi problema! multumesc mult!!
1 comentarii
0
07-09-2016, ora 23:31
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
In general durerea anginoasa(cea care vine de la inima) este o senzatie de constrictie(senzatia ca va strange ceva) sau de opresiune, care are de obicei durata de 2-3 minute dar poate tine pana la 10-15 minute. Arsura/fierbinteala pe care o descrieti nu seamana a durere de origine cardiovasculara, dar cum vorbim doar de o senzatie(deci de ceva subiectiv), va recomand sa faceti o electrocardiograma, ulterior chiar un test de efort. E important si daca senzatia apare la sala...dupa cum e important sa stim daca exista factori de risc asociati(HTA, DZ, antecedente familiale, dislipidemie, obezitate)...si desigur-ati omis sa ne spuneti varsta:)...eu nu sunt indiscret, dar nu e la fel daca senzatia descrisa de dvs apare la 15 ani sau la 70...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.