probleme nivel bucal

24-07-2015
alex matache
Nu este medic/terapeut
alex matache
buna seara!
de aproximativ 2 ani de zile ma confrunt cu urmatoarea problema medicala:
exista perioade cand starea generala este buna si nu este nici un simptom perceput si momente cand starea generala este alterata. In momentul in care starea este alterata simt usturime in jurul buzelor, un gust metalic spre amarui, mi se ingroasa obrajii(se cheratinizeaza). am facut teste pentru depistarea candidozei, toate testele iesind negative. analizele de sange sunt in regula, nefiind nimic care sa certifice existenta unor probleme.am facut si endoscopie, nefiind nimic in neregula. de asemenea, pe limba am o pata alba de aproximativ 10 ani. problemele nu le am decat de 2 ani. un medic mi-a spus ca pot sa am leucoplazie. acum cateva saptamani am fost la spitalul de chirurgie Oro-Maxilo-Faciala din Bucuresti. De la OMF am fost trimis la Spitalul Victor Babes de unde mi sau prelevat monstre de pe limba, de pe pata. Concluziile sunt urmatoarele: ' aspectul histopatologic este sugestiv pentru diagnosticul de lichen plan bucal, stadiul fibros, reparator'. Sunt in impas. nu stiu ce sa fac. Va rog sa ma ajutati!
2 comentarii
0
24-07-2015, ora 21:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. investigatii mai amanuntite la gastrologie.. inclusv colonoscopie, teste paraziti intestinali, ecografie
2 regim alimentar apropiat de vegetarian.. fara lactate si cu doar 15% carbe slaba sau peste
0
24-07-2015, ora 22:28
alex matache
Nu este medic/terapeut
alex matache
regim alimentar am tinut. am consumat numai produse vegetariene. am eliminat si alimentele cu pH acid. la colonoscopie nu a rezultat nicio problema. acelasi rezultat negativ si la ecografie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.