prolaps de valva mitrala

29-01-2007
raluca2000
Nu este medic/terapeut
raluca2000
In urma cu 2 ani am fost diagnosticata cu prolaps minor de valva mitrala (valve mitrale usor ingrosate) - regurgitare mitrala gradul I, fractie de ejectie a VS 62%, cavitatile inimii normale.
Pe langa aceasta mai am un sindrom anxios depresiv. Problema mea o constituie extrasistolele frecvente, daca merg mai repede pe strada cand ma opresc incep sa am extrasistole care ma tin cam jumatate de ora. Cardiologul mi-a spus ca am un prolaps care nu pune probleme si ca extrasistolele sunt mai mult deranjante decat periculoase in cazul meu. De asemenea la emotii puternice mi se declanseaza extrasistole.
As dori sa stiu daca sunt periculoase avand in vedere afectiunea de care sufar.
2 comentarii
0
29-01-2007, ora 00:00
raluca2000
Nu este medic/terapeut
raluca2000
Mentionez ca am 28 de ani, si nu am bolnavi de inima in familie. Mi s-a spus ca acest prolaps este din nastere.Eu am aflat de el la 26 de ani la un control de rutina. Dupa ce am aflat ca am ceva la inima am inceput sa am stari de anxietate si extrasistole frecvente..Mentionez de asemenea ca sunt o persoana inalta si slaba.
0
09-04-2009, ora 15:31
daywalk3r
Nu este medic/terapeut
daywalk3r
Buna ziua, mentionez ca am 35 de ani si in urma cu 10 ani am fost diagnosticat cu prolaps de valva mitrala dreapta, fara regurgitari. meseria mea este cea de sofer de tir, nu fumez, nu beau cafea, insa am extrasistole nu foarte dese, iar in urma cu 2 ani am avut sindrom de anxietate depresiv sever. nu stiu daca are vreo legatura una cu cealalta, dar urmez tratament cu egilok de 25 mg si magnerot, de aprope 2 ani. as vrea sa stiu daca in timp acel egilok are efecte secundare si de ce natura sunt, si inca ceva, destul de des am dureri in jurul inimii sub forma de intepaturi si atunci cand am acele extrasistole sunt asa ametit si confuz, imi dau o stare destul de naplacuta. in ultimul an am mai pus cateva kg in plus am 90 kg si 1, 87m.eu va multumesc anticipat si astept cu interes raspunsul dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: