Prostatita - analize

02-02-2013
Cristian898
Nu este medic/terapeut
Cristian898
Buna ziua! Sunt baiat, am 23 de ani si acum cateva zile am fost la un consult la urolog si dupa ecografie si tuseu rectal m-a diagnosticat cu prostatita. Prostata are dimensiunea de 4/3 cm si un caracter pastos, fiind sensibila si dureroasa la palpare. Mi-a spus sa revin sa-mi faca masaj prostatic +recoltare de secretie uretrala si urocultura. Nu as vrea sa fac acest masaj prostatic si vreau sa va intreb daca ma duc la un laborator si-mi fac recoltare de secretie uretrala(fara masaj prostatic), respectiv urocultura nu se pot descoperi bacteriile care cauzeaza infectia? Va multumesc!
1 comentarii
0
14-05-2013, ora 15:07
AlJareau
Nu este medic/terapeut
AlJareau
Buna ziua,
Eu sint mai in virsta ( dublul virstei dvs. ) si sufar de mai mult de 9 ani de prostatita cronica nebacteriana.
Pentru diagnosticare este nevoie obligatoriu de analiza secretiei prostatice - dupa masaj prostatic, secretia uretrala si urocultura nu au aceeasi precizie dar sint si ele necesare.
Este vorba de un masaj de la 30 secunde pina la 2 minute dar altfel nu prea se poate.
Conteaza si laboratorul unde se face analiza, pentru a evita falsele rezultate !

Eu am avut noroc si nu am avut bacterii dar tot m-am chinuit pina am incercat si homepatie si masaj prostatic, toate cu rezultate foarte bune !
Sanatate si numai bine va doresc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: