PT ECHIPA ROmedic

25-10-2014
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu sunt pacient de cancer si vreau sa va propun si sa va zic ca sunt dispus sa facem impreuna cu medici, psihologi, intruniri cu elevi de diferite varste pe aceasta tema deoarece FAMILIA este foarte afectata si de multe ori nu stiu cum sa reactioneze, si cum copii si mai ales adolescentii de multe ori recurg la gesturi necugetate dar mai ales nu stiu mare lucru despre aceasta boala si nici cum sa se comporte cu un pacient.
DAR CEA MAI MARE PROBLEMA ESTE CA aceasta boala ataca si tineri si nu strica putina informare.Multi dintre pacientii cu care stau eu de vorba duc lipsa de informatii, solutii, persoane care sai inteleaga si sai sprijine, vor sa vada si cazuri fericite, persoane care au o viata normala chiar daca fac tratamente agresive, si trebuie chiar daca rata de deces in cancer este destul de ridicata trebuie sa aratam oamenilor, pacientilor sau rudelor cazurile de reusita pt ai face sa lupte sa aibe un comportament de castigator si o calitate a vietii cat mai ridicata.
2 comentarii
0
27-10-2014, ora 12:23
romedic
Administrator Forum ROmedic
romedic
Si noi consideram ca informarea despre cancer si, poate mai important, despre viata pacientului cu cancer, poate imbunatati substantial calitatea vietii pacientului si a familiei acestuia.

De aceea am si realizat acest proiect special ROmedic:
www.ghid-cancer.ro
unde, pe langa articole de informare asupra acestor aspecte am dezvoltat si o comunitate de suport.
0
27-10-2014, ora 19:25
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ACOLO semnez condica zilnic si pe acest forum de circa un an jumatate de cand vam descoperit si faceti treaba excelenta, dar daca vedeti foarte multi sunt rude si nu pacienti, o alta problema ar fi de o locatie unde pacientii sa se intalneasca ca sa stea de vorba sa faca schimb de experienta de sprijin moral cum se face in alte tari civilizate.
In mai 2013 mam inscris la o fundatie care face aceste intruniri si nici in ziua de azi nu ma mai sunat nimeni, si aceste intruniri pot ajuta foarte mult pacientul sau ruda lui.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.