Puls mare cand ma ridic

08-12-2021
Catalina Kate
Nu este medic/terapeut
Catalina Kate
Se confrunta cineva cu problema mea? Am pulsul mare cand ma treezesc, 90, 100, dar scade imediat. Mai rau e cand ma ridic din pat, incepe cu 110 apoi 120, si tot creste daca incerc sa merg la baie, prin casa pana la 130, 147 si ma asez inapoi pe pat de frica. Toata ziua trebuie sa stau doar in pat. Nu pot sa merg la baie, prin casa fara sa creasca pulsul. Cand ma asez pe pat pulsul e 90 sau 100. Scade la 70 doar daca ma intind de tot.
Am fost, bineinteles dusa in brate, la endocrinolog, pneumolog, cardiolog si totul e ok la rezultate. Doar calciul il am la limita. Si am simptome de ameteala cand ma ridic, si toata ziua am capul cald si dureri de cap uneori pulseaza si ma strange si imi vine sa lesin. Nu am febra. Ma simt f obosita si de la durerea de cap mi se face somn mereu, nu ma pot concentra si parca se roteste tot in jur. In timpul zilei ma iau transpiratiile la palme si simt frig in corp si pe pulsoximetru apare oxigenarea tesuturilor si 0, 50.
Simptomele le am de cand am tusit rau 3 zile si am avut bronsita si m am trezit cu durere in piept. Si tot in acest timp eram si gravida, am fost 2 luni si am facut avort pt ca ma simteam teribil de rau si la urgente am fost si mi au recomandat, desi nu aveam probleme de sarcina.
Intrucat simptomele au persistat am fost iar la urgente cu puls mare fara sa fac efort, doar cat m am ridicat din pat sa ma spal pe dinti si au inceput bataile. Mi au dat aspacardin si concord 10zile, stresclin, dar nu mi a trecut, doar mi a calmat pulsul si am putut si eu sa umblu prin casa. Am repetat tratamentul si degeaba, eco si ekg e bun. Asa ma simt de 3luni si nu ma ajuta nimeni. Nu stiu ce sa mai fac..mai nou ma doare mana stanga de la cot in jos si ma inteapa inima cam toata ziua si am durere in piept. Si ma dor carotidele la gat. Exercitii de respiratie nu pot face, imediat ma doare in piept si ma ia pulsul. Ex fizice nici atat. Nu inteleg ce mi s a intamplat.. Momentan iau dimineata jumatata de concord, si imi calmeaza pulsul pana descopar cauza.
3 comentarii
0
08-12-2021, ora 21:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E posibil sa fie niste somatizari de anxietate. Faceti orientativ un test de anxietate online. Vedeti ce va iese.
1
08-12-2021, ora 21:17
Catalina Kate
Nu este medic/terapeut
Catalina Kate
Am o amica in domeniu, si la test mi a iesit stres mediu. Dar ea nu crede ca e de la anxietate, desi cred ca stresul l am dezvoltat din cauza ca nu gasesc motivul simptomelor..
0
20-12-2022, ora 23:33
Roxana244
Nu este medic/terapeut
Roxana244
Buna ziua, oare ati gasit cauza??? Cu asta ma confrunt si eu!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: