Puls puternic urche. insarxinata

22-06-2018
Daniela1402
Nu este medic/terapeut
Daniela1402
buna ziua, sunt insarcinata in 4 luni si jumatate, si de 2 saptamani am o pulsatie foarte puternica in urechea dreapta, imi simt pulsul acolo, parca cea mai mare vena trece pe acolo, si parca se simte si o presiune asa... 
probleme cu urechile nu am avut nixiodata. 
Nu am dureri la acea ureche. 
tensiune mi a fost luata de moasa alocata sarcinii ( in anglia locuiesc) si a fost buna. de 3 ori a luat o pe parcursul sarcinii. Ideea e ca eu am aceste simptome mai mult dupa masa si mai mereu cand mananc si imediat ce ma ridic de la masa, mai ales daca mananc fierbinte, dar nu numai. 
Prima data am simtit asta cand am mancat foarte bine, lubenita muulta si.. putina mancare si m am pus in pat, si imi era si cald tare. 

Daca ma gandesc bine, mai auzeam acea pulsatie uneori..f rar, dimineata daca ma trezeam rapid, ma speriam sau ma ridicam brusc din pat. insa era pret max 5 minute, iar acum dureaza intre 5 min si jumatate d ora. 
Mereu am avut tensiune micuta. 60 cu 90. 
se poate sa am tens oscilanta? 
mama sufera de hipertensiune, tata e sub tensiune dar e si bolnav cronic. 
eu sunt o fire foarte sensibila asa de fel, dar sanatoasa. 
am fost fumatoare..m am lasat putin..le am luat iar..si tot asa.fumez putin.. 
va rog sa ma sfatuiti, ce pot face? sa mi tot iau tensiunea de 10 ori pe zi..? momentan nu am aparat de tensiune, iar la medic da a ma duc..in anglia, nu prea isi dau interesul.
2 comentarii
0
22-06-2018, ora 09:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sarcina este un STRES hormonal pentru organism
se da peste cap..si digestie si tot. DA, exista puseee de tensiune in sarcina
1 mare grija la hidrtarea corecta si la alimentaie.. % mese pe zi.. cate putin... fara excese..si mancat MUUUlt...
0
22-06-2018, ora 12:35
Daniela1402
Nu este medic/terapeut
Daniela1402
multumesc pt raspuns. poate nu m am exprimat bine.
manccat mult in sensul ca..daca iau 5 guri de mancare, apoi mananc lubenita pana imi satisfac pofta..ex.2..3 felii, simt ca explodeaza stomacul si burta, pt ca nici stomacul nu mai are atata loc acolo.
uneori si un bol de ciorba mediu daca mananc simt ca explodez. Nu mananc pt doi. abia abia daca mananc pt o persoana. mananc des si putin.
Nici inainte de sarcina nu mancam ca un om 'normal', asa imi spun toti din jurul meu.

Mi e sa nu exagerez cu dulciurile, mananc de ex 2 napolitane pe zi cu ciocolata, si pe langa, jn restul zilei mananc si fructe multe,
Apa nu beau de fel foarte multa, acum cu sarcina beau mai multa dar inainte 1l la 2 3 zile imi ajungea.
am sa ma fortez sa beau mai multa apa sa vad daca trece acea pulsatie, desi nu cred.

Mai mereu ma simteam usor slabita dupa ce mancam, la lucru mai ales, la pauza mancam, iar apoi trebuia sa continui lucrul, insa imi era f dificil sa stau in picioare, eram slabita rau.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.