Raceala bebelus 3 luni jumate

10-01-2018
Andrebea
Nu este medic/terapeut
Andrebea
Buna ziua! Am p fetita de 3 luni jumate care are nasucul infundat, stranuta si tuseste de 3 zile. Febra nu a facut. Doctorul de familie ne-a dat Panadol dar fetita il refuza, nu pot sa il dau sub nicio forma ca il scuipa. Intrebarea mea este: ce as putea sa ii dau altceva? E ok daca ii pun paracetamol supozitor? Mie mi se pare ca tuseste destul de urat si ma ingrijorez ca nu accepta PAnadolul. Multumesc anticipat
3 comentarii
1
11-01-2018, ora 15:54
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Puteti opta pt Nurofen sirop 2, 5 ml x 3/zi, cu efect similar, poate il accepta.
Daca nu, se poate recurge si la Paracetamol supozitor...
1
11-01-2018, ora 16:33
Dr. Burza Bianca
Pediatrie, Cluj-Napoca
Dr. Burza Bianca
Buna ziua!
Dupa cate descrieti, pare sa aiba o rinita sau o rinofaringita acuta. Insa daca nu face febra si nici durere, nu vad rostul Panadolului, care e de fapt Paracetamol. Deci nu o mai fortati sa il accepte.
Puteti in schimb sa ii puneti apa de mare sau ser fiziologic in nas si apoi sa o aspirati cu batistuta sugarului.
0
11-01-2018, ora 21:08
Andrebea
Nu este medic/terapeut
Andrebea
Multumesc frumos pentru raspunsuri.eu ma mai gandeam ca si-a iritat gatul ca striga foarte mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum afectează co-infecţiile coronavirus, virus sinciţial respirator şi rinovirus copiii
  • Nivelul de activitate fizică - invers proportional cu numărul de zile de infecții ale tractului respirator superior la copii
  • Infecțiile respiratorii înainte de vârsta de doi ani pot crește riscul de deces din cauza unei boli respiratorii la vârsta adultă
  •