radiografia si antibioticul in sarcina

29-08-2011
bis
Nu este medic/terapeut
bis
Buna ziua,
Sunt insarcinata in 9 saptamani si in perioada fertila, mai exact in a 13 a zi de la ultima menstruatie, am efectuat 2 radiografii in zona lombara si una cervicala.Consider ca conceptia s-a produs la o zi sau doua dupa radiografii.Poate fi afectata sarcina?inca o problema pe care o semnalez este ca in primele 2 saptamani de sarcina am luat rovamicina 6 mil UI timp de sapte zile. Mentionez ca nu am stiut ca sunt insarcinata.
Va multumesc si astept raspuns!
1 comentarii
0
11-07-2012, ora 22:53
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
Cel mai bine este sa vorbesti cu medicul ginecolog care iti supravegheaza sarcina sa iti spuna parerea. Radiografiile facute nu cred ca sunt relevante daca au fost facute inainte de conceptie dar antibioticul luat in primele 3 luni de sarcina poate fi periculos.
Cereti sfatul medicului dvs ginecolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Siguranța medicamentelor în sarcină și Dr. Google
  • Administrarea de ibuprofen în primele 3 luni de sarcină pot altera fertilitatea fetițelor
  • Metforminul în sarcină asociat cu un risc crescut de obezitate la copil
  • Infecții în sarcină - antibiotice recomandate (fără riscuri la copil)
  • Topul celor mai iradiante explorări (radiografie pulmonară, CT și altele)
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.