Reactii adverse grave la tratament pentru cardiopatie ischemica

30-03-2015
IRINAZAMFIR
Nu este medic/terapeut
IRINAZAMFIR
Buna ziua, mama mea a fost diagnosticata acum cca. 2ani cu cardiopatie ischemica si a inceput tratamentul cu Dilzem si Olicard Retard de 2 ori pe zi si Sortis o data pe zi (pe care l-a inlocuit cu Atoris cand nu a gasit). La inceputul tratamentului spunea ca se simte foarte bine, chiar se intreba daca e cu adevarat bolnava pentru ca se simtea perfect.
Pe masura ce a trecut timpul are urmatoarele probleme (pe care le-am considerat efecte adverse conform prospectului medicamentelor):
-lipsa poftei de mancare
-tot ce mananca are gust foarte dulce
-nu mai poate manca carne
-oboseste foarte tare daca urca 10trepte
-are senzatie de greata si vomita saptamanal
-pleoapele i s-au umflat foarte tare
Are programare la medic abia peste o saptamana, medicul nu poate sub nicio forma sa o vada mai devreme...
Va rog din suflet ajutati-ma cu un sfat, sunt la distanta de ea si nu pot face mare lucru, ea a inceput din proprie credinta sa ia doar jumatate de tratament pentru a nu se accentua efectele adverse pe care nu le mai suporta. E in regula sa faca asa ceva pana o vede medicul? Sa intrerupa tratamentul? Ce analize sa faca?
Va sunt recunoscatoare pentru un raspuns.
Multumesc!
1 comentarii
0
30-03-2015, ora 22:10
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Lipsa poftei de mancare, aversiunea la carne si chiar oboseala sunt
simptome care pot fi datorate unei patologii grave- cancer. De aceea, un
consult oncologic efectuat CAT MAI REPEDE ar fi obligatoriu (!)
Deasemenea, este foarte necesar si un consult nefrologic ( pleoapele
foarte umflate pot fi expresia inei afectari renale, dar si, posibil,
senzatia de greata si voma ) si gastroenterologic ( pentru greata si voma
pe care le prezinta ). Poate ca o internare intr-un serviciu de oncologie/
interne ar usura (chiar mult) efectuarea tuturor acestor investigatii si a
altora care se pot impune pe parcurs ( bineinteles ca si consultul cardio-
logic este necesar ).
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Care este rolul alcoolului în apariția anevrismului de aortă abdominală?
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.