recidiva cancer col uterin

29-07-2009
tucu1983
Nu este medic/terapeut
tucu1983
In anul 2008 mama mea in varsta de 57 ani a fost diagnosticata cu neo col gr. 1b2, a fost operata, , i s-a extras tot (uter, ovare, trompe, col...), dupa care a urmat 4 sedinte de brahiterapie la Cluj. In luna decembrie a facut un tomograf pelvian, de unde nu au reiesit urme ale tumorii, insa acum in iulie a mai facut un tomograf cu urm. diagnostic: Recidiva tumorala locala cu...( nu inteleg scrisul) vezicala ureterala bilaterala si intestinala si Hidronefroza gr. 1 si 2 bilaterala secundara. As vrea sa stiu ce reprezinta toate acestea, daca sunt metastaze sau nu si daca se va ajunge la citostatice. Mentionez ca nu a facut alt tratament dupa operatie in afara de brahiterapie. Va rog sa-mi raspundeti daca puteti. Va multumesc anticipat.
4 comentarii
0
29-07-2009, ora 23:31
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Va scoateti tot din trup in speranta ca dispare boala si uite ca nu dispare din pacate.
Pe urma va umpleti corpul cu citostatice in speranta ca asa se vindeca ceva care nu are cum sa se vindece, caci omori tumoarea dar in acelasi timp si ce a mai ramas din trup.
Si pe urma ce mai faceti cand jumate din organe au fost indepartate si tot corpul e odeja complet otravit ?
Credeti ca se poate vindeca oare cineva in modul asta barabar sii ca ce fac doctorii este pe placul naturii si a ordinii stabilite de Dumnezeu ?
0
30-07-2009, ora 14:51
tucu1983
Nu este medic/terapeut
tucu1983
Pt. scarface:
Partial este corect ce ai spus. Fiecare traieste cat ii este scris. Nu stiu dak ai avut vreun caz in familie sau intre prieteni, si nici nu-ti doresc, dar crede-ma ca ai incerca absolut orice. Iti vine sa-ti lasi viata in mana medicului asa bun sau rau cum e. Eu nu stiu sa o tratez, poate nici medicul nu reuseste, dar macar incearca. Si daca e sa lasam pe placul naturii si ordinii stabilite de Dumnezeu, te intrebi dupa...cand deja e f tarziu, daca e bine ce ai facut.
0
31-07-2009, ora 07:54
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Reprezinta o reaparitie / metastazare tumorala.Iradierea interna a fost insuficienta in acel stadiu de boala, era necesar sa se completeze cu iradiere externa si/sau chimioterapie.Mergeti de urgenta la oncologie si vedeti ce se poate face.
0
14-08-2009, ora 09:04
tucu1983
Nu este medic/terapeut
tucu1983
In urma tomografului, la 2 zile, mama a facut blocaj renal. Am ajuns dupa 3-4 zile la Cluj unde a fost operata, i s-a pus o nefrostoma. Am inteles ca s-ar putea sa fie din cauza brahiterapiei...efectele ei secundare. Se crede ca s-au uscat ureterele. Sper sa fie doar atat si sa nu fie recidiva tumorala.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: