recidiva tumora

04-10-2008
joey
Nu este medic/terapeut
joey
Buna ziua tuturor. Tatal meu a fost diagnosticat cu cancer in zone anusului, carcinom scuamos bine diferentiat G1, ce s-a extins in canalul anal. A facut radioterapie si apoi a fost operat cu amputatie de rect. Ni s-a spus ca asta este metoda cea mai sigura de a scapa de aceasta boala. Dar la 3 luni dupa operatie i-a iesit la tomograf o tumora de 55/51 mm in aceasi zona, prognosticul de la tomograf fiind de recidiva. Cum e posibil ca dupa un timp atat de scurt sa aiba o tumora asa mare mai ales ca biopsia dupa operatie a fost buna, operatia fiind facuta cu margine de siguranta din cate am inteles. Sunt foarte derutat, si nu inteleg, sa fi fost acolo si medicii care l -au operat sa nu fi vazut sau sa nu fi curatat tot??
6 comentarii
0
15-10-2008, ora 00:00
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Mai precis [copiere ] rezultatul CT si diagnosticul initial de localizare.
0
25-10-2008, ora 23:04
joey
Nu este medic/terapeut
joey
Diagnosticul initial a fost: octombrie 2007 ulceratie perianala, s-au luat 2 biopsii care au iesit negative. A urmat operatia si in urma acesteia s-a facut o noua biopsie care a avut rezultatul de carcinom scuamos bine diferentiat G1. La aprox. 3 luni i s-a facut radioterapie fara rezultat insa si in luna iunie 2008 a fost operat pt amputatie de rect. Biopsia de dupa aceasta a operatie a fost buna, fiind evidentiate marginile de siguranta. Practic tumora a inceput in zona perianala si s-a extins in canalul anal cam 5 cm din cate am inteles din biopsie.
0
29-10-2008, ora 01:09
ramonasat
Nu este medic/terapeut
ramonasat
Buna, numele meu este ramona problema mea este urmatoarea, tatal meu a fost depistat cu o yumoare retroperitoneala in luna ian sa operat in luna oct sa internat din nou si tumoarea a recidivat cu infiltrati in ficat, are ht de 25, 1 si hb 8 , si iodofilie, asta am retinut din ce am citi in foaia de observatie, tin sa precizez ca are si diabet si insuficienta cardiaca, este si post accident cerebral vascular de 16 ani cu paralizie pe partea dr..
Dr. zice ca nu se mai poate opera si a venit acasa, este palid si nu mananca bine. Va rog daca a mai trecut cineva prin asa ceva spunetim la ce sa ma astept? conctret nu ma bagati in termeni medicali ca nu inteleg, diag. este de lipoxisarcom malign cu recidiva de 15/21. am sa caut raspuns zilnic Va multumesc anticipat
0
10-11-2008, ora 17:43
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Dl. Joey, si eu sunt derutata, tot nu inteleg.Marginea de rezectie rectala este fara invazie neoplazica, dar cealalta margine, cum este? Daca in perineu a ramas tesut tumoral ( perianal), este posibila o noua formare tumorala, desi cam devreme pentru forma bine diferentiata.Poate tehnic, chirurgical, nu a fost posibil.Se mai poate intampla, dar nu stiu daca este valabil in cazul tatalui dvs.si este totusi devreme, sa apara zone de fibroza post radioterapie, care CT arata ca recidiva.Diferentierea se face prin RMN. Alte idei nu am. Va doresc dvs si tatalui dvs sanatate.
0
10-11-2008, ora 18:04
joey
Nu este medic/terapeut
joey
In mod normal nu ar fi trebuit sa ramana tesut tumoral pentru ca asta era si ideea acestei operatii traumatizante, sa scoata tot afara. Din pacate dupa 2 CT uri care se bateau cap in cap( primul zice ca e recidiva si urmatorul ca ar fi o fibroza) am fost indrumati sa faca un PET/CT. Rezultatul a fost descurajant, acesta evidentiind o zona cu activitate metabolica crescuta in zona rectala, inflamarea ganglionilor inghinali si 2 zone pe coloana care au fost interpretate ca posibile metastaze osoase. In fine, intre timp a inceput tratamentul cu citostatice si ce ma bucura e ca starea lui e chiar buna, atat fizic cat si psihic. A mai ramas sa faca o scintigrafie pentru a ne lamuri ce e cu acele leziuni osoase, dar va trebui sa mai astepte pentru ca a fost iradiat mult prea tare intr-un timp asa scurt.
0
18-01-2009, ora 19:21
eloise_nicolae
Nu este medic/terapeut
eloise_nicolae
Pentru Joey.
M-ar interesa si pe mine (pentru tatal meu) -din ce oras sunteti si cum ati procedat cu scintografia.
Multa sanatate va doresc!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: