recomandare coronarografie-

10-06-2009
ramona1985
Nu este medic/terapeut
ramona1985
Buna ziua,
In urma unui tratament medicamentos pentru hipertensiune arteriala si cardiopatie ischemica starea de sanatate a tatalui meu(are 53 de ani, inaltime 1, 78 si cca 95 kg)a ramas aproape aceeasi cu mici amelioarari(HT aprox 12/8, angina pectorala la efort).In data de 03.06.2009 am facut o programare la Cardiomed Targu Mures la Dr. Chitu Monica, EKG-ul a iesit bun, tensiune 11/7, iar ecocardiografia(interpretata de Dr. rezident Sarbu) a fost buna, medicul nu a fost retinut in a spune ca e chiar f buna.Dr Chitu a facut o recomandare pentru testul de efort(supararea cea mare a tatalui meu apare la efort-durerea in piept), in urma acestui test facut pe data de 09.06.2009 s-a recomandat o coronarografie programata pe data de 25.06.2009 la Institutul de Boli Cardiovasculare Targu Mures.
Intrebare:tinand cont de faptul ca ecocardiografia a iesit bine, dar testul de efort nu, care e posibilitatea ca in urma acestei investigatii sa se detecteze ceva grav?Multumesc
4 comentarii
0
07-07-2009, ora 07:41
dumtras
Nu este medic/terapeut
dumtras
dumtras.
Draga ramona,
Sunt un relativ proaspat proprietar de stent ( un dispozitiv ce se monteaza pe o artera pentru a marii
diametrul acesteia) si am avut un coleg cu aceeasi problema, adica toate ieseau bine dar la testul de efort iesea rau, iar la coronarografie i-au gasit o artera coronara obstruata (conducta infundata-cum ii spun eu) si i-au montat un stent iar acum este bine.
Multa sanatate.
0
07-07-2009, ora 13:03
ramona1985
Nu este medic/terapeut
ramona1985
Multumesc dumtras,
Am facut si noi coronarografia si nu exista slava domnului obturatii pe coronare, este vorba despre o boala cronicizata a coronarelor, care se rezolva medicamentos(macar partial, deocamdata)
Multa sanatate
0
07-07-2009, ora 13:26
dumtras
Nu este medic/terapeut
dumtras
Doar ma bucur si chiar va invidiez putin in sens pozitiv.Norocosilor, vo doresc multa sanatate si bucurii.
Doamne ajuta!
0
07-07-2009, ora 13:31
ramona1985
Nu este medic/terapeut
ramona1985
Multumim, sa speram ca va noul medicament va face minuni si ne va feri de o viitoare interventie cu stent sau altele asemanatoare.Multa sanatate tuturor.
O curiozitate:unde ai facut interventia cu stent?eventual ce medic
Multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertensiunea arterială ar putea crește riscul pentru demență vasculară
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Expunerea prelungită la zgomotul produs de avion este asociată cu hipertensiunea arterială
  • Primul tratament pentru hipertensiune s-a dovedit a fi un succes
  • Hipertensiunea la femeile însărcinate crește riscul de obezitate la copii
  • Hipertensiunea arterială redefinită
  • Hipertensiunea - dieta ar putea fi mai eficientă decât medicamentele?
  •