Reconstructie abdomen

31-08-2015
vhradu
Nu este medic/terapeut
vhradu
Nu pot sa o numesc chirurgie plastica pentru ca de aceasta operatie depinde practic sanatatea mea
In 1998 am avut un accident in urma caruia am avut o fractura multipla la glezna, piciorului drept. Din aceasta cauza am stat 6 luni de zile in pat din care 4 efectiv numai in pat mancare tualeta, necesitati. Aveam 120 kg la 1, 90 m inaltime. Am luat in greutate 20 de kg in acea perioada si am continuat sa iau pina la 187 kg pentru ca ma deplasam cu greu si cu dureri la glezna, dureri pe care le am si acum. Am facut diabet, asta e si o problema ereditara. In 2002 am inceput o cura de slabire si am reusit sa ajung la 150 kg intr-un an dar am avut un mare necaz in familie si incet incet am ajuns la 2010 kg, tesutul adipos nu s-a depus uniform ci mai ales pe abdomen, formand un sort. Aceasta greutate mi-a afectat inima si am ajuns sa am fibrilatie, am facut o defibrilare dar la cateva luni am recazut in fibrilatie facut din nou, se pare ca tot o problema mostenita, de la mama care a avut aceeasi problema dar la70 de ani, a doua incercare de defibrilare nu a reusit. Am trecut la regim din nou si am ajuns la 160 kg cand a tebuit sa ma opresc deoarece am facut o hemoragie interna. De data asta am urcat cu greutatea, mi-a fost frica sa mai tin regim, la 230 de kg. Grasimea s-a depus tot pe sort si deja atirna destul de mult. Pentru ca nu mai puteam sta in piciore de gras, si din cauza durerii gleznei, si din cauza insuficientei cardiace, am reluat regimul, de data aceasta am slabit din noiembrie anul trecut pana acum 60 kg, ajungand la 171kg si continui. Sortul meu a ajuns la genunchi si nu numai ca e inestetic dar ma impiedica sa ma deplasez, cum mergeam greu din cauza gleznei practic nu pot sa merg de loc, Va intreb daca exista posibilitatea sa indepartez acest sort intr-o clinica de stat, deoarece pensionat fiind nu am bani pentru o operatie particulara. Ideea este sa scap de sort, sa scad efortul facut de inima si sa ma pot deplasa, sa fac macar plimbari, altfel speranta mea de viata se reduce cu mult. Unde credeti ca ma pot adresa.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul