Refuza laptele praf

18-06-2016
chyvu
Nu este medic/terapeut
chyvu
Buna seara! Am o fetita de 3 luni jumatete, am nascut-o cu o greutate de 3800g iar in prezent cantareste 6670g.Pana in prezent am alaptat-o cu lapte praf Milupa Milumil pe care l-a acceptat foarte bine.De o luna de zile ma confrunt cu problema regurgitarii, care este mai pronuntata atunci cand se agita. Astazi insa am avut surpriza sa constat ca il refuza. In 12 ore cu mare greutate a mancat 230 ml printre lacrimi si multa rabdare din partea mea.Initial am dat vina pe disconfortul termic dar nu stiu daca asta ar fi unica problema. Ca si hidratare am introdus 140 ml ceai si 40 ml apa pe care le-a acceptat fara probleme.Starea generala este foarte buna si este afebrila.Ce ma sfatuiti sa fac? Astept raspuns si va multumesc!
1 comentarii
0
19-10-2016, ora 21:53
Dragoi Mariana
Nu este medic/terapeut
Dragoi Mariana
Buna ziua, am o fetita de 6 luni care de 2 saptamani refuza laptele praf.Mentionez : cosmarul a inceput de la varsta de 3 luni, pe atunci a inceput sa scada cantitatea de lape la 90 ml, la indicatia medicului pediatru am schimbat mai multe formule(trecere directa de la o formula la alta) de atunci pana acum am schimbat toate formulele ultima a fost Humana Ar.cu care am mers timp de 6 saptamani, pana acum 2 saptamani, in tot acest timp nu a baut mai mult de 90 ml, cand se apropie de acest gramaj incepe sa miste capul sa impinga cu limba sa ridice picioarele sa rada, dupa care refuza sa mai bea..Tot la indicatia medicului am inceput diversificarea la 5 luni.Legumele le mananca fortat.Fructele le accepta. Cerealele au mers la inceput, acum deloc.Am schimbat toate tipurile de tetine. Acum 2 saptamani a inceput sa planga in momentul in care vedea laptele, i _am facuta analize, ecografie toate au iesit in limite normale, insa copilul tot nu papa lapte. Copilul este foarte deshidratat i-am facut pana acum si 2 perfuzi.Singurele lichide pe care le accepta sunt compotururile si apa. In rest nimic.Copilul nu a plans niciodata de foame, am incercat si cu orar fix si cu infometare, rezulatul era acelasi maxim 90 ml.Sunt disperata ce pot sa mai fac???Inafara de Vigantol nu i_am dat nimic pana acum.Scaunul este la o zi maxim 2._am facut si teste alergice (Igm.Ige.Igg.Plv. mai multe) rezulatul negativ...Ce pot sa mai fac in situatia asta.???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: varsaturile la bebelus

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce bebelușul vomită?
  •