refuza sa doarma | Forumul Medical ROmedic

refuza sa doarma

12-11-2009
gabriela-22
Nu este medic/terapeut
gabriela-22
buna ziua.am o fetita de 3ani si 2luni care nu vrea sa doarma la pranz.asta nu ar fi o problema daca nu ar face atatea mofturi.din septembrie merge la gradinita si se trezeste dimineata.cu tote ca este obosita, si se vede, refuza sa doarma.doua zile rezista fara somn la pranz, dar dupa, , , cade, ,.ieri de exemplu, a adormit la ora 18, si s-a trezit astazi dimineata la ora 6.s-a trezit la ora 22 si a baut laptele, dupa care a adormit din nou.nu stiu cum sa fac sa o determin sa doarma la pranz, si sa aiba un program.am stat cu ea in pat si cate 3ore, dar degeaba.daca imi poate da cineva vreun sfat.va multumesc mult.
3 comentarii
0
12-11-2009, ora 16:51
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
stimata doamna gabriela, eu cand eram copil mergeam la gradinita cu program prelungit, unde la pranz bineinteles ca eram pusi in patuturi sa dormim. In patru ani daca am adormit de doua ori dupa masa.
Unii copii nu sunt asa somnorosi. Poate nu face miscare prin aer suficienta.
Important nu este sa doarma dupa masa. Important este sa se culce seara devreme, somnul de noapte este cel mai bun.
E bine daca dupa masa se odihneste pur si simplu. Poate asa e felul ei, mai putin somnoroasa.
Spunea o psiholoaga la TV ca de cele mai multe ori copilul are dreptate! Copiii nu se plang degeaba nici de oboseala, nici de educatoare etc.
Numai bine!
0
12-11-2009, ora 20:28
madalina123
Nu este medic/terapeut
madalina123
Draga mea, nu e o problema faptul ca nu doarme, mai mult o chinui daca stai cu ea in pat cate 3 ori cand ai putea in acest timp sa iesi cu ea la o plimbare in aer liber (intr-un parc) in asa fel incat sa o obosesti.
Fetita mea are 4 ani si jumatate, este la gradi, am lasat-o la program prelungit insa o luam foarte obosita, ea mai mult se fataia in pat in loc sa doarma, asa ca o iau la pranz, merg in parc cate o ora sau doua, si apoi ne intoarcem acasa, iar noaptea doarme neintoarsa.
Noroc.
0
12-11-2009, ora 22:55
gabriela-22
Nu este medic/terapeut
gabriela-22
va multumesc mult pt sfaturi.o sa in cerc si varianta cu parcul, dar stiti ca mai este o problema...s-a invatat numai in brate, si numai la mine in brate.asa ca ori de cate ori mergem un deva, domnisoara mea prefera sa stea la mine in brate, si nu sa mearga pe jos.probabil ca de asta eu obosesc, iar ea nu.e adevarat ca plimbari in aerul liber nu prea am mai facut.poate si asta este o cauza.eu va multumesc din suflet pt sfaturi si o sa le aplic.numai bine va doresc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru un somn odihnitor È™i sănătos la copii
  • Co-sleeping – dormim în acelaÈ™i pat cu bebeluÈ™ul?
  • SiguranÈ›a copilului la somn
  • De cât somn are nevoie un copil?
  • Somnul copiilor cu ADHD, mai scurt È™i mai slab calitativ
  • Noi recomandări privind orele de somn necesare copiilor pentru a fi sănătoÈ™i
  •