refuzul laptelui la sugar de 3 luni jumate

26-03-2010
raluca radu
Nu este medic/terapeut
raluca radu
Buna! am o fetita care la varsta de 3 luni si jumatate cantareste 5, 200 kg. A fost nascuta la 35 de saptamani cu 2, 700 kg. De la inceput i-am dat i-am dat alimentatie mixta. In prima luna i-am schimbat doua formule de lapte (NAN 1 si Lactovit) din cauza ca vomita aproape tot ce manca. Am fost cu ea la medic si am trecut-o pe lapte Humana AR (anti regurgitare). S-a simtit mult mai bine o perioada, a luat in greutate si nu a mai vomitat. In schimb a fost tot timpul constipata avand doar scaune fortate cu supozitorul sau termomentrul. La doua luni am renuntat la alimentatia la san. De circa 2 saptamani a inceput sa refuze sa manance. Am fost cu ea la medic si mi s-a spus ca se poate sa nu-i mai placa laptele Humana AR pe care il folosea ea fiind unul cu un gust nu prea grozav, destul de consistent si cu un miros ciudat. Asa ca am inceput sa-i dau acest lapte in combinatie cu Humana 1. Nici asa nu i-a placut. Mentionez ca i-am mai dat pe langa acestea pentru constipatie si Humana Lactoza (Milchzucker). Peste toate aceste probleme, de aproape o saptamana fetita mea a facut si otita. Am mers cu ea din nou la medic si iar i-am schimbat laptele. I-am dat Milupa Milumil, dar de cateva zile e mai rau ca oricand, refuza biberonul. Daca inainte manca la o masa aprox. 150 ml, acum abia daca mai mananca 30-40-50 ml (depinde de situatie) si acest lucru cu chiu cu vai. Nici problema cu constipatia nu s-a rezolvat. Care sa fie cauza: nu-i place nici una dintre formulele de lapte (Humana, Milupa), sau sa fie din pricina otitei? in schimb mai mult ca oricand ii place sa bea apa, ceai si suc de fructe. As dori sa stiu si parerea dvs., daca v-am mai confruntat cu o problema asemanatoare cu a mea, sau daca puteti sa-mi dati unele sfaturi. Astept rasunsurile dvs.
5 comentarii
0
26-03-2010, ora 17:59
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie neaparat sa te prezinti cu fetita la un spital de pediatrie - sectia gastroenterologie dintr-un oras mare.are deja deficit ponderal, deci bebelusul ori a slabit ori nu mai ia deloc in greutate de ceva timp.e posibil sa fie o problema digestiva.nu la medicul de familie, nu la cabinet de policlinica, ci la un spital de pediatrie.Nu astepta sa treaca Pastele, te du zilele astea caci vei fi primita oricand.
0
26-03-2010, ora 18:33
raluca radu
Nu este medic/terapeut
raluca radu
am fost cu fetita de fiecare data la Spitalul de Copii din Pitesti, sectia Pediatrie. Dupa cum v-am spus la inceput i-a mers bine cu laptele Humana AR, nu a mai vomitat si a luat in greutate, dar de 2 saptamani m-am confruntat cu situatia prezentata mai sus. Mai mentionez ca la varsta de 5 saptamani cand i-a fost prescris laptele Humana Ar a facut si o ecografie unde s-a constatat ca nu are reflux gasto-esofagian. Tot pana acum aproaape 2 sapatmani a luat destul de bine in greutate, dar de atunci am mai pus doar 200g. Dupa parerea dvs. care credeti ca ar putea fi cauza, pentru ca medicul pediatru din spital a spus ca a luat destul de bine in greutate comparativ cu greutatea de la nastere si a pus problema pe seama laptelui si a otitei. In legatura cu laptele ce sfaturi puteti sa-mi dati?
0
27-03-2010, ora 17:44
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cauza este laptele in sine, laptele praf care este cauza nr 1 la boli de sugari si cea mai mare greseala care se face in ziua de azi de care acest forum e plin.
Fetita v-a arat clar cat de mult ii place acest lapte, acum urmeaza sa vedem daca intelegeti si dvoastra ca om maturs ce v-a aratat fetita.
Atata vreme cat ii dati acest lapte intoxicati copilul iar otita si constipatia tot de acolo se trage pt. acest lapte este plin de chimicale toxice, vitamine si minerale sintetice anorganice, , medicamente si chiar si droguri.
Nu este inventia mea, ci ele sunt listate negru pe alb pe pe hartia insotitoare.
Daca vreti sa ajutai copilului, cititi linkul de mai jos unde am scris despre ce contine laptele praf si ce alternative exista, luati lapte de vaca proaspat sau numai pasteorizat diluat cu 60% apa de calitate in loc de lapte praf si mergeti in plus la Dr. Silvia Randasu sau Ileana Randasu din Bucuresti, medici homeopat, care ii poat regla metabolismul la copil fara efecte adverse.

http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=213id_cat=53id_prod=41294anc=150509

Orice altceva nu va ajuta si este pierdere de timp.
Mai multe mame si-au vindecat copii dupa probleme similaref facand ce le-am recomandat. Altele preferea sa sufere si sa creada ca chimicalele pot inlocui ceva natural. Dvoastra alegeti.
0
23-04-2010, ora 14:33
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
laptele de vaca e cel mai rau lucru pe care il puteti face pentru copil! sunt multe motive : provoaca anemie, alergii, diabet, poate transmite microbi daca nu e bine preparat, nu poate fi digerat cum trebuie, nici grasimile, proteinele, vitaminele din el nu sunt de ajuns pentru copilas etc etc. NU ASCULTATI PE SCARFACE! SI NICI AMENINTARILE LUI!

Trebuie pur si simplu sa incercati sa imbiati cu mai multe formule de lapte copilasul pana ii va placea una- teoretic la gust le place cel mai mult laptele de mama si de aceea dureaza pana sa obisnuieste copilul cu altceva.. cu orice!- aceeasi problema se intampla si cand se incepe diversificarea alimentatiei etc
Greutatea este buna, nu va faceti griji- refuza mancarea probabil din cauza otitei= se simtea rau, incercati incet incet mai multe feluri pana gasiti ceva care sa ii placa, si nu va mai faceti griji
0
03-04-2011, ora 20:24
adam_kinga
Nu este medic/terapeut
adam_kinga
buna. cu aceeasi problema ma confrunt si eu cu fetita mea, doar ca noi avem 9 saptamani si am facut si noi otita si inainte cu 2 saptamani am avut rosu in gat, fetita sa nascut la 40 de saptamani si cu o greutate de 3.300kg.acum fetita la 9 saptamani are 4.200kg.nu refuza cu totul lapticul dar nu mananca mai nimic.50-60-100ml lapte dar 100 rar.am fost la medic pediatru si a zis sa nu o fortez.nu stiu ce poate avea nici eu, nu papa din cauaza otitei sau ca a avut rosu in gat.tin sa precizez ca papam humana1, am incercat si noi mai multe tipuri de lape dar...am inceput cu nativa pe urma cu nan ar, pt ca si noi am vomitat, pe urma nan1 si acuma cu humana1.dk ai rezolvat problema raluca radu te rog spune-mi si mie ce ar putea fi pt ca si noi avem aceeasi problema ca si voi.multumesc si multa sanatate!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  • Evaluarea sugarului de unsprezece luni
  •