regim alimentar numai cu pui, legume si fructe = scaun galben?

27-01-2009
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
e posibil ca un regim alimentar numai cu pui, legume si fructe sa provoace un scaun galben?
pe langa regim iau si niste pastile pt un microb care mi a provocat niste pete pe piele.
sau e altceva?
3 comentarii
0
28-01-2009, ora 17:28
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Scaunul galben poate fi unul normal, produs de ceea ce ai mancat sau de medicamentele luate.
0
28-01-2009, ora 18:38
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
multumesc.
0
01-04-2013, ora 22:18
mihaela007
Nu este medic/terapeut
mihaela007
Buna seara, la jum.lunii februarie am avut cateva zile in care nu piuteam sa manainc nimic: arsuri discrete, greata, varsaturi cele mai multe ca un acid, ameteli, dureri de cap. Diagnosticul d-nei dr. gastrenterolog a fost dispesie si mi-a dat tratament cu Ortanol 1/zi dim si motilium 3/zi. Dupa 6 zile tratament l-am intrerupt deoarece imi dadea dureri de cap si ameteli. am luat doar 9 zile gaviscon 1 sau 2 tablete /zi si nu mai vars nu mai am greata, iar celelalte simptime s-au diminuat mult. analizele le-am facut atunci in perioada crizei si au iesit
TGO/AST 49 val intre 5-34 u/l
TGP/ALT 53 VAL INTRE 5-55 U/L
GGT 39 VAL INTRE 12-43
BILIRUBINA TOTALA 0, 5 VAL INTRE 0, 2-1, 2 Mg/DL
LIPAZA SERICA 22 VAL 8-78 U/L
UREE 19, 9 VAL 15-36 MG/dL
CREATININA 0, 7 VAL 0, 5-1, 2 mg/dl
hemoleucograma in limite normale
De 3 saptamani am scaunul galben la culoare, nu diaree, nu gaze nu dureri abdominale. In contextul analizelor de mai sus credeti ca scaunul galben spre mustar este determinat o problema la ficat, bila sau stomac? mentionez ca in continuare mananc regim nu beau si nu mai fumez. este ceva grav aceasta culoare galbena spre mustar a scaunului? Va multumesc mult pt amabilitate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.