Operația de apendicită
Buna ziua, imi cer scuze daca nu am postat in locul care trebuie însă am câteva nelămuriri în legătură cu îngrijirea post operatorie si sper sa ma putei lămuri. Am avut operația de apendicită laparoscopic iar după 3 zile am fost externata. Toate bune si frumoase. Bineînțeles, există dureri ca după orice operație însă se diminuează treptat. Nelămuririle mele sunt în legătură cu scaunul. Mi-sa recomandat de medic Ulei De Parafină, trei linguri de zi. Primul scaun a fost în regulă, dar al doilea a fost lichid, sa nu mai zic ca toate au culoare galbena. Acum, ceea ce vreau eu de fapt să știu este dacă este normal sau dacă am motive de îngrijorare. Recent durerile s-au ameliorat. Pot să dorm pe o parte sau pe cealaltă fără pe-a mult discomfort. De stat jos este mai complicat. Drin prima zi de la operație m-am ridicat sa merg singură la toaleta si de atunci încerc sa mai fac mișcare zilnic, sa nu stau numai la pat. Dar dorec sa stiu daca problema cu scaunele este în regulă. Mulțumesc anticipat.
1 comentarii
Inainte de operatie vi s-a facut o clisma evacuatorie sau vi s-a dat un purgativ pentru a goli intestinele in vederea operatiei.
Pana se reformeaza scaunul e posibil sa dureze.
Important e ca aveti scaun, ca nu sunteti constipata si ca durerile diminua.
Nu cred ca sunt motive de ingrijorare atata timp cat nu exista febra si nu sunt semne de inflamatie la plaga operatorie (durere locala, roseata, umflatura).
Scaunul se va normaliza in curand.
Daca scaunul ramane apos spuneti-i asta chirurgului cand mergeti la control / schimbare pansament.
Pana se reformeaza scaunul e posibil sa dureze.
Important e ca aveti scaun, ca nu sunteti constipata si ca durerile diminua.
Nu cred ca sunt motive de ingrijorare atata timp cat nu exista febra si nu sunt semne de inflamatie la plaga operatorie (durere locala, roseata, umflatura).
Scaunul se va normaliza in curand.
Daca scaunul ramane apos spuneti-i asta chirurgului cand mergeti la control / schimbare pansament.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 3Umflătură mică persistentă după operația de hernie inghinală – normal?
- 1Dureri post operatorii dupa interventie chirurgicală la tibie picior drept
- 3Senzatie de hernie la 2 luni dupa operatie
- 1Durere dupa operatia de hernie inghinala bilaterala laparoscopica
- 1Operatie de hernie ombilicala
- 1Dupa ablatie, v-au reapărut fiblilatii ?
- 1Hernie inghinala bilaterala
- 2Splenectomie
- 2Pe durata internarii in spital pacientii au acces la rezultate analize?
- 1Înțepături după peritonita