rezultat biopsie noduli mamari

30-05-2011
cesy
Nu este medic/terapeut
cesy
Buna ziua.Mama mea a primit urmatorul rezultat la biopsie de la cluj, da nu prea inteleg ce inseamna.Imi poate explica cineva ce inseamna urmatorul rezultat?E vorba de rezultatele mamaei mele in varsta de 54 de ani.

MICRO-Carcinom ductal invaziv grad SBR 3(G-histo 3, G-nuclear 3, G-mitotic 3), cu componenta intraductala de tip solid si cribriform (10%)
Stroma fibrohialina.
Necroza prezenta intraductal.Elastoza si calcificari absente,
Infiltrat limfocitar bogat reprezentat.
Invazie intralimfatica prezenta.
Invazie perineurala nu se identifica in sectiunile mentionate.
Invazie in tesutul adipos peritumoral prezenta.
HER 2 in lucru.
COMPLETARE
-RH absenti(0% celule tumorale marcate, martori interni pozitivi)
Tumora (componenta invaziva) E=0%, P=0%
Martori interni (glanda netumorala) E si P pozitivi

A fost si la bacau cu rezultatele de la cluj si a zis ca trebuie sa asteptan rezultatul HER 2.Ce inseamna?
15 comentarii
0
30-05-2011, ora 11:33
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
deci mama ta are cancer de san, nu se stie ce stadiu. stadiul este cel mai important lucru.
in rest sunt importanti acei RH (receptori hormonali) care fiind 0% inseamna ca mama ta nu poate urma tratament hormonal, pentru ca nu ar ajuta-o. la fel de important este acel HER 2 care va spune daca mama ta poate urma tratament cu un medicament numit HERCEPTIN. daca si HER 2 e negativ, numai citostaticele ii pot fi de folos, ca tratament al bolii de baza.
pentru a putea spune mai multe trebuie sa ne spui STADIUL (I, II, III sau IV, TNM, daca are sau nu metastaze) si ce alte lucruri i-au mai propus oncologii.
0
30-05-2011, ora 13:32
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@cesy, a cui este biopsia, a mamei sau a bunicii??asa cum ti-a spus si d-l Raul este vorba de cancer de san.
0
03-06-2011, ora 07:18
cesy
Nu este medic/terapeut
cesy
rezultatul este al mamei mele care are 54 de ani.este propusa pentru operatie.ieri a fost la noi la bacau la oncologiecu rezultatul de la cluj si i-a facut si un ecograf abdominal, care a iesit bine, i-a facut si raze la plamani si azi ii da rezultatul, i-a mai facut si un control la gat sa vada daca nu are si acolo ceva, si e ok, si i-a mai facut si niste analize care nu au iesit chiar tocmai bine, i-a zis ca i-a iesit hemoglobina mica, adica 8.2 si cica trebuie sa fie 9.3 si i-a zis ca nu poate s ainceapa chimioterapia pentru ca trebuie sa ii bage sange ca sa ii ridice hemoglobina.astazi merge iar la dr sa vedem ce ii mai zice, dar probabil ca azi ii va baga cele 2 pungi de sange, asta dupa ce ii vine rezultatul de grupa sanguina.
0
14-07-2011, ora 07:00
cesy
Nu este medic/terapeut
cesy
Buna dimineata.Ieri am primit si rezultatul la HER 2 care este 3+.Imi spuneti ce inseamna?Multumesc
0
14-07-2011, ora 14:01
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Her2 pozitiv 3+ (+), teoretic ar putea beneficia de pe urma tratamentului cu Herceptin. Ce ati prezentat mai sus este rezultatul biopsiei tumorii primare. Foarte important este biletul dupa operatie unde scrie despre dimensiunea tumorilor, poate chiar stadializare intraoperatorie completa. Ce medic a operat-o?
0
14-07-2011, ora 19:14
cesy
Nu este medic/terapeut
cesy
mama nu este inca operata.e la a treia sedinta de chimioterapie.i-a dat sa faca 6 sedinte de chimio si dupa aceea o va opera dr muresan de la cluj.
0
14-07-2011, ora 21:30
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in momentul de fata ea face ceea ce se cheama "chimioterapie neoadjuvanta" in scopul de a se micsora tumoarea si de a putea fi operata cu siguranta mai mare.
in functie de cat este de mare si de cati ganglioni invadati are, ea se va preta, ca tratament, dupa operatie, fie la cateva serii de citostatice + herceptin, fie la IRADIERE, fie si una si cealalta, dupa cum vor decide medicii, in special oncologul.
prognosticul ei in momentul de fata tine foarte mult de stadiul TNM. il stii ?
0
14-07-2011, ora 22:45
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Care doctor Muresan? Mihai Muresan sau Dan Muresan? Sunt doi. Sau, ma rog, erau doi. Dan Muresan a decedat de o saptamana, sa-i fie tara usoara! Probabil e vorba de Mihai Muresan.
0
03-09-2011, ora 07:24
cesy
Nu este medic/terapeut
cesy
buna dimineata.revin cu noutati.mama mea pe 9 face ultima sedinta de chimioterapie si pe 14 trebuie sa fim la cluj ptr operatie la dr muresan mihai.citostatice vreau s ava zic ca pe primele 3 le-a suportat ff greu, facand in aceata perioada si pneumonie, a fost ff greu.dar dupa ce a stat internata si a tratat pneumonia...a fost un vis...credeti-ma.celelalte sedinte le-a suportat extraordinar de bine, ii era rau doar prima zi, da ff putin si dupa aia...nimic, era un om normal.din ce am obs eu, cei doi noduli pe care ii avea..nu ii mai are deloc.ddeci nu se mai simte nimic.e posib oare ca acum cand mergem la cluj s anu ii mai extirpeze de tot sanul??????????va doresc multa sanatate
0
04-09-2011, ora 12:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
furnizeaza-ne, te rog, de pe un bilet de externare cat mai recent, diagnosticul complet, cu stadiu, tip histologic, imunohistochimie (IHC) daca are, si ce tratamente a facut, cate si ce ai discutat cu doctorii despre ce urmeaza!
0
04-09-2011, ora 19:15
cesy
Nu este medic/terapeut
cesy
.bilet de externarea de zi unde a facut chioterapie:scrie:
-NEOPL MAMAR DR LOCAL AVANSAT
ADENOP AXILARA DR
Epicriza:-s-a efectuat tratament cu CTX 1200+DOXORUBICIN120

rezultatul de la biopsie este;

MICRO-Carcinom ductal invaziv grad SBR 3(G-histo 3, G-nuclear 3, G-mitotic 3), cu componenta intraductala de tip solid si cribriform (10%)
Stroma fibrohialina.
Necroza prezenta intraductal.Elastoza si calcificari absente,
Infiltrat limfocitar bogat reprezentat.
Invazie intralimfatica prezenta.
Invazie perineurala nu se identifica in sectiunile mentionate.
Invazie in tesutul adipos peritumoral prezenta.
COMPLETARE
-RH absenti(0% celule tumorale marcate, martori interni pozitivi)
Tumora (componenta invaziva) E=0%, P=0%
Martori interni (glanda netumorala) E si P pozitivi
HER 4+

Mai am o scrisoare medicala de la cluj

diagnostic- neoplasm mamar drept avansat loco-regional, in puseu evolutiv cu adenopatie axilara dreapta voluminoasa

si va astasez si rezultatele la analizele care le-a facut aici in bacau, o sa le scriu doar pe cele care nu sunt bune

MCH-25.9
LYMPH%-17.8
RDW-CV-15.7
PCT-0.34
P-LCR-44.1

Cam asta e tot ce am..altceva nu am.Am vb la cluj si a zis ca pe 14 sa fim acolo pentru operatie.

Va multumesc
0
04-09-2011, ora 19:20
cesy
Nu este medic/terapeut
cesy
I-a facut si analiza la MARKER care a iesit 24.12
0
04-09-2011, ora 19:30
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este absolut improbabil sa se recurga la un alt tip de chirurgie decat una radicala, care presupune indepartarea intregului san si disectie ganglionara extensiva. data fiind situatia, este cea mai buna sansa a ei la vindecare, chiar daca nici macar asta nu ofera o sansa perfecta.
inafara de asta, va beneficia (dupa cum zice buletinul imunohistochimic) de tratament postoperator cu citostatic si HERCEPTIN si de iradiere (daca nu a facut deja).
dupa ce va face operatia, piesa operatorie va fi trimisa si ea la anatomie patologica si se va stabili diagnosticul cu stadiu TNM. inainte de operatie este absolut esential sa fie exclusa prezenta metastazelor. daca ele exista, operatia de principiu este contraindicata.
0
15-10-2011, ora 10:52
cesy
Nu este medic/terapeut
cesy
Buna ziua.Revin cu noutati.Am fost la cluj si a operat-o pe mama, i-a extirpat sanul de tot, se simte fff bine de la operatie, desi a trecut aproape o luna.Ieri am primit si rezultatul la biopsie, am s ail scriu aici si as dori s aimi spuneti ce inseamna.

MACRO:san drept cu axila de 19/24/4 cm, cu lambou cutanat de 27/11.6 cm.La unirea cadranelor superioare este prezenta o cicatrice de 3.5 cm.Subcicatricial se observa o arie de consistenta crescuta albicioasa de 1.9/1.8 cm.
MICRO: Relicvat tumoral post CT al carcinomului ductal invaziv anterior diagnosticat si tratat la aceasta pacienta.
Stroma este de tip fibrohialin, cu moderata elastoza.Sunt prezente microcalcificari.
Sunt prezenti emboli tumorali intralimfatici.Nu s-a observat invazie tumorala perineurala.Mamelonul este liber de tumora.
Marginea chirurgicala de rezectie profunda este libera de tumora.
Axila.S-au examinat 18 limfoganglioni, dintre care 2 prezinta metastaze tumorale.Cel mai mare limfoganglion masoara 0.6 cm diametru.

ypT1 N1a Mx

si mai scrie urmatoarele

determinare her2
chimio..si nu inteleg de care
RTE(ce inseaman)

Va multumesc
0
16-10-2011, ora 19:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
determinare her2 este recomandarea pentru un examen IMUNOHISTOCHIMIC pe care va trebui sa-l faceti, recuperand blocurile de parafina de la biopsie, pentru a se putea ghida tratamentul ulterior.
RTE - habar nu am, lipseste contextul.

stadiul este unul relativ mic, cu sanse bune de vindecare dupa iradiere si tratament citostatic/tintit/hormonal - diverse combinatii. totusi prezenta nodulilor limfatici invadati si prezenta embolilor tumorali intralimfatici preteaza la un "optimism retinut", ca sa zic asa, riscul unei recidive nefiind exclus complet. cele mai bune sanse pentru vindecare sau pentru a nu mai avea probleme cu boala vor fi date de tratament (asa cum am mentionat mai sus) si de respectarea unui program de vizite regulate pe termen lung. cu toate astea, din pacate nu exista garantii cand vine vorba de aceasta boala.

va urez succes in continuare ! lucrurile arata promitator.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când trebuie operați nodulii la sân?
  • Biomarkeri pentru identificarea leziunilor premaligne la sân - o nouă perspectivă în abordarea sănătății sânilor la femei
  •