rezultat histopatologic si imunohistochimic

70 comentarii 1 23 Înainte ›
0
27-09-2012, ora 23:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am inteles. deci medicul oncolog a inaintat un dosar pentru un medicament cu aprobare de la CNSAS ? sau un examen PET/CT ?
0
28-09-2012, ora 12:18
Popa Alina
Nu este medic/terapeut
Popa Alina
da un tratament de la CNAS care a si ajuns am fost telefonata ieri ca sa ne prezentam luni pe 1-10-2012 cu fisa de la casa de asigurari, nu stim ce fel de tratament cum va decurge acest tratament, ce schimbari va fii, cat va tine vedem luni daca ne explica
0
04-10-2012, ora 11:00
bosniaku05
Nu este medic/terapeut
bosniaku05
Buna ziua,

Soacra mea s-a operat de curand, i s-a scos sanul, rezultatul histopatologic este:

pT1 PN0 PNx G1 Formare de tubi 2P Pleomorfism nuclear 2p nr de mitoze 1p total: SPPPPG1.
La parafina nu prezinta invazie neoplazica, la toate nu prezinta.
Sanul stang fara caractere de malignitate.

La limfoganglioni :
Statia 1 s au examinat 10 limofoganglioni prezinta aspect reactiv si lipotistrofie.(sper ca am scris corect)
Statia 2 s au examinat 3 lipoganglioni prezinta aspect reactiv.

Raspunsul de la babes nu il am inca.
Ma puteti ajuta cu un raspuns?

Va multumesc anticipat !
0
04-10-2012, ora 13:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
desigur. dar mai intai trebuie sa ai o intrebare.
0
04-10-2012, ora 14:55
bosniaku05
Nu este medic/terapeut
bosniaku05
Ma scuzati, intrebarea este:

In acest caz se urmeaza procedura cu chimioterapie?
Este posibil sa fie urme de metastaze in corp, avand in vedere ca a iesit TNM - pMx ?

Si inca o intrebare daca mai imi permiteti, bunicii mele i s-ar fi descoperit la mamografie tot asa o tumora...s-ar spune ca ar avea caracter malign. Are 78 de ani sincer mai este cazul de operatie sau masectomie, chimioterapie dupa ?
Ce investigatii se mai pot face?


Va multumesc inca odata
O zi buna !.
0
04-10-2012, ora 16:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
soacra ce varsta are si cam ce stare de sanatate ?
0
04-10-2012, ora 16:14
bosniaku05
Nu este medic/terapeut
bosniaku05
Buna ziua,

Are 48 de ani, este bine acum, insa inainte de operatie slabise si ii cam cadea parul, semne de oboseala.

Multumesc!
0
04-10-2012, ora 21:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este putin probabil ca la dimensiunea asta a tumorii sa se recomande chimioterapie, iar pentru ca a fost scos tot sanul (lucru totusi total indoielnic), nu se recomanda nici radioterapie. pentru tratament ulterior cu tamoxifen sau altceva trebuie facut un examen suplimentar numit IMUNOHISTOCHIMIC.

pentru bunica, este absolut esential sa se practice o BIOPSIE. nu conteaza atat de mult varsta cat diagnosticul si starea generala, dar un tratament cu siguranta ca trebuie facut, dupa ce se stabileste clar daca e cancer sau nu, caci altfel exista riscuri foarte mari !
0
09-10-2012, ora 00:03
provence
Nu este medic/terapeut
provence
Buna ziua,

Tatal meu (68 ani) s-a operat in iunie la coapsa, rezultatul IHC mai jos:

Vimentina: Pozitiv difuz in celulele neoplazice
S 100 : Negativ
MDM2 : Negativ
CK AE1-AE3: Negativ
HMB 45 : Negativ
Desmina : Negativ in celule tumorale
CD 56 : Negativ
CD 99 : Negativ
CD 34 : Negativ in tumora, pozitiv in celulele endoteliale
EMA : Negativ
LCA : Pozitiv in infiltratul inflamator intra si peritumoral precum si elemente de tip histocitar
ALKc : Negativ
Bcl2 : Negativ
Ki67 : Pozitiv aproximativ 70% din proliferarea neoplazica

Concluzii: aspectele histopatologice si imunohistochimice pledeaza pentru diagnosticul de histocitom fibros malign.

Saptamana trecuta a terminat seria 4 de chimio, fara efecte secundare dupa tratament.

Cat de grav este? Ce investigatii se mai pot face (iulie - CT, august - scintigrafie)? Se recomanda radio?

Multumesc,
P
0
10-10-2012, ora 22:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
"cat de grav este" tine de ce zice examenul histopatologic + cat de extinsa este boala, lucru vizibil pe un CT de torace, abdomen si pelvis + un RMN local, daca este nevoie, al zonei locale. la fel si daca e nevoie de "radio" sau nu.

altfel boala este foarte rara. ce tip de chimioterapie face ?
0
11-10-2012, ora 23:48
provence
Nu este medic/terapeut
provence
Va multumesc pentru raspuns!

Pe biletul de externare de la chimio am gasit urmatoarea reteta:
Ifosfamida 8gr + uromitexan + epirubicin 100 mg

Concluzii CT:
Condensari alveolare pulmonare stangi si mica arie de infiltratie interstitiala "in geam mat" pe partea dreapta, cu etiologie neprecizabila CT: tumorala secundara versus inflamatore - de corelat cu datele clinico-biologice si de urmarit in dinamica.
Leziuni focale cu aspect osteocondensant la nivelul unora dintre piesele scheletice din campul de examinare, care ridica suspiciunea unor leziuni secundare-necesita completarea investigatiei cu examen scintigrafic osos.

Concluzii scintigrafie:
Modificari metabolice active la nivelul coapsei stangi, cu implicarea diafizei femurale in doua treimi superioare, cu posibila ingrosare a acesteia.
Aspect de modificari osoase metabolic active la nivelul coastelor, coloanei vertebrale si bazinului-cel mai probabil leziuni secundare osoase constituite sau in curs de constituire.
Completarea investigatiilor -RM coapsa stanga.

RMN nu am facut deocamdata, asteptam recomandarea medicului oncolog.
0
12-10-2012, ora 23:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, intr'adevar, investigatiile trebuiesc completate cu un examen RM local pentru ca lucrurile arata nefavorabil, respectiv boala pare sa fie in faza metastatica, deci tratamentul local nu isi are rostul in absenta unor simptome imposibil de controlat altfel. ca atare si face un tratament SISTEMIC, cu chimioterapie, standard in aceasta situatie. ce ar mai putea face este un tratament cu bifosfonati, teoretic si rezonabil, destinat stabilizarii bolii la nivel osos, adica un produs de tipul Zometa sau Aredia sau Bonefos, etc... sunt mai multe. la fel, as vrea sa scrii, daca ai de pe unde, si rezultatul examenului HISTOPATOLOGIC de dupa operatie sau biopsia care s-a practicat. mai sus ai trecut direct in examenul imunohistochimic, care nu aduce toate etapele si informatiile necesare.

cam cat de mare era tumora initiala ? pentru ca ma tem ca cine a operat, s-a cam grabit... pentru ca daca metastazele se gaseau de la inceput, interventia chirurgicala ar fi fost contraindicata.
0
13-10-2012, ora 12:18
provence
Nu este medic/terapeut
provence
Noi l-am internat pentru extirparea a 2 lipoame: unul pe abdomen si al doilea la coapsa.

Operatia a avut loc a doua zi dupa internare si abia dupa operatie dl doctor ne-a anuntat ca cel de la coapsa a fost un liposarcom. In afara de analizele de sange si examen cardio nu s-au facut investigatii suplimentare inainte de operatie.

Diagnostic principal: D48.7 Tumora cu evolutie imprevizibila si necunoscuta alte localizari precizate

Epicriza: pacientul se interneaza cu diagnosticul anterior mentionat. Se intervine chirurgical in data de 6.06.2012 si se practica: debridate excizionala, excizarea formatiunilor tumorale, controlul hemostazei, sutura si pansament. In data de 7.06.2012 se intervine si se evacueaza un hematom voluminos de la nivelul fetei dorsale a coapsei stangi. Postoperator evolutia pacientului a fost favorabila.


Buletin de examen histopatologic:

Localizare: formatiune tumorala coapsa stg regiunea posterioara

Diagnostic:
Macroscopic: Formatiune tumorala aparent lipomatoasa cu diametrul maxim 6cm, imprecis delimitata.
Microscopic: Proliferare tumorala de tip sarcom cu grade variabile de anaplazie. Se remarca aspecte de tip mixoid ce contin celule de talie mica, relativ rotunda, precum si zone cu densitate celulara crescute insotite de necroza si inflamatie.
Procesul tumoral invadeaza tesutul muscular striat, fara o delimitare clara (lipsa capsulei).
Concluzie: Probabilitate de liposarcom dediferentiat.
0
13-10-2012, ora 12:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
foarte ciudat. nu inteleg cum ati ajuns sa operati un om de 68 de ani "lipom" de 6 cm... ??? daca se facea o mica biopsie inainte si se constata ca e un cancer atat de rar, apoi se facea un examen de bilant corect, cu un CT de torace, abdomen si pelvis + un RMN de coapsa, plus eventuala scintigrafie de oase, s-ar fi constatat repede ca operatia nu prea are niciun beneficiu. poate doar biopsierea unei metastaze si apoi chimioterapie, cum faceti deja.

momentan ce vi s-a spus despre prognostic ? si despre ce urmeaza ? ce discutii aveti cu oncologul vostru ?
0
15-10-2012, ora 01:12
provence
Nu este medic/terapeut
provence
Nici eu nu am inteles ratiunea chirurgului; ulterior, dupa operatie am incercat in repetate randuri sa il intreb motivul grabei de a extirpa tumora fara a face in prealabil mai multe investigatii, dar nu am primit nici un raspuns coerent.

Inainte de operatie tumora apasa pe nervul sciatic, asta a fost si motivul pentru care tatal meu s-a hotarat sa mearga la dl doctor la consultatie.

Oncologul ne-a spus ca momentan starea pacientului este stabila. Nu avem nici un prognostic, asteptam mai multe detalii dupa repetarea CT-ului (in 2 sapt).
0
15-10-2012, ora 02:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
totusi, intre timp face tratament chimioterapic, nu ?
0
15-10-2012, ora 08:28
provence
Nu este medic/terapeut
provence
Corect, mai are doua serii de făcut dintr-un set de şase
0
24-10-2012, ora 09:47
bosniaku05
Nu este medic/terapeut
bosniaku05
Buna dimineata,

Am revenit cu rezultatul imunohistopatologic al soacrei mele:

'ER' POZITIV 25% in celule tumorale.
'PGR' POZITIV 60% in celule tumorale.
'Ki67' POZITIV 10% in celule tumorale.

'CERB B2' fara reactie membranara in celule tumorale(-)
Concluzii : a se integra in context anatomoclinic.


iar rezultatul histopatologic a fost:

pT1 PN0 PNx G1 Formare de tubi 2P Pleomorfism nuclear 2p nr de mitoze 1p total: SPPPPG1.
La parafina nu prezinta invazie neoplazica, la toate nu prezinta.
Sanul stang fara caractere de malignitate.

La limfoganglioni :
Statia 1 s au examinat 10 limofoganglioni prezinta aspect reactiv si lipotistrofie.(sper ca am scris corect)
Statia 2 s au examinat 3 lipoganglioni prezinta aspect reactiv.

Am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns sincer si realist.
De asemenea ce tratament ar putea urma ? Este necesar chimioterapie sau radioterapie?

In speranta unui raspuns prompt,
Va multumesc anticipat pentru timpul si intelegerea acordata.

O zi buna.
0
24-10-2012, ora 11:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
avand in vedere dimensiunea foarte mica a tumorii, am o intrebare de pus: s-a facut cumva chimioterapie INAINTE de operatie ?

nu inteleg de ce i s-a scos sanul. asta trebuie sa imi mai spus: s-a scos TOT sanul, sau doar un cadran sau un segment ? e important, pentru ca daca s-a scos TOT sanul, atunci nu mai trebuie sa faca radioterapie.

chimioterapie personal NU as indica, ci numai hormonoterapie pentru vreo 5 ani de zile. e un tratament foarte usor de tolerat, cu o pastila pe zi, menit sa scada riscul de recidiva. pentru asta, avand in vedere ca soacra ta este totusi tanara, trebuie clarificat urmatorul lucru: este LA MENOPAUZA ? si daca da, de cand ?

am revazut postarile si am vazut ca ma intrebasei si despre bunica. ei bine, nu se poate spune nimic pana nu are o biopsie din "tumora" aceea. desigur ca exista tratamente, sa nu faci nimic ar insemna suferinta nemeritata si usor de evitat.
0
24-10-2012, ora 11:57
bosniaku05
Nu este medic/terapeut
bosniaku05
Buna ziua,

Multumesc tare mult pt promptitudine.
Referitor la intrebarile dvs:
1. NU, nu a facut chimioterapie inainte.
2. Asa au considerat medicii ca trebuie scos tot sanul. Da, s-a scos in intregime sanul.
3. Nu este la menopauza.

Cu bunica, inca mai face un tratament, se pare ca s-a mai micsorat "chistul". O sa mergem sa faca operatie cred.
Doctorul a spus sa trebuie scos.

Astept raspuns dvs.
Va multumesc inca odata!
0
24-10-2012, ora 13:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu am destule informatii despre bunica (fa o comparatie cu ce mi-ai furnizat despre mult mai tanara soacra...).

despre soacra ta, tanara si fertila, nu pot decat sa-ti spun ca tratamentul a fost complet si ca momentan nu mai trebuie decat sa ia un mic tratament hormonal pentru un timp indelungat cu ceva ce probabil doctorul va alege ca fiind TAMOXIFEN plus urmarire pe termen lung. practic este vindecata. singurul lucru care ma jeneaza este ca, personal, as fi recomandat o interventie care sa NU ii scoata tot sanul, lucru care cred ca ar fi contat pentru ea. nu cred ca era nevoie sa se scoata TOT sanul pentru o tumora atat de mica. ce drept insa este ca eu nu cunosc cazul in detaliu si sigur exista lucruri care imi scapa. dar in fata unei tumori canceroase MICI, acesta este standardul momentan: operatie mica, ce scoate un sector si lasa restul sanului pe loc, urmata de radioterapie. e posibil ca locuiti undeva unde accesul la radioterapie se face foarte greu ?
0
24-10-2012, ora 14:09
bosniaku05
Nu este medic/terapeut
bosniaku05
Buna ziua,

Da asa este. Locuieste in Pitesti. dar intr-un final, nu ar fi o problema. noi locuim in Bucuresti si poate veni aici.
Grea situatie oricum. Ne bucuram ca este bine momentan si a scapat.
Speram ca doctorul oncolog din Pitesti sa ia decizia cea mai buna, referitor la tratament.

Cat despre bunica, am sa mai merg sa iau o parere de la un chirurg, sa vedem daca este cazul de operatie sau nu.
Daca da, sper ca fie exact cum ati zis dvs mai sus, operatie mica + radioterapie.
Deci este musai sa faca bunica si radioterapie, dupa operatie? Ea are si ostroporoza.
Oricum am sa revenim pt bunica imediat ce am toate detaliile.

Va multumesc tare mult ! Mi-ati fost de un real folos!
Bunul Dumnezeu sa va ajute !

O zi buna !
0
24-10-2012, ora 14:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ti-am spus: nu pot sa iti spun nimic despre bunica pana nu ai un stadiu si o biopsie cu imunohistochimie + o evaluare a starii generale a sanatatii facuta de medic. nu poti extrapola ce s-a facut la soacra pentru bunica.
0
27-11-2012, ora 13:59
bosniaku05
Nu este medic/terapeut
bosniaku05
Buna ziua,

Am operat-o pe bunica, este bine acum.
La o prima strigare avem :

Diagnostic: carcinom mamar ductal invaziv san stang.

anatomie patologica: - C
examen citologic: piesa punctie tumora stg.
diagnostic citologic: numeroase celule epitaliale glandulare maligne izolate, in grupuri si placarde; rare hematii.

Se practica serectoremie largita san stang cu examen extemporaneu (carcinom mamar ductal invaziv fara margini infiltrate) si limfadenectomie axilara stanga pe statii ganglionare..

histopatologicul inca nu este gata, mai asteptam.

Intrebare: la o prima chestiune, necesita raze sau chimioterapie, 78 de ani este varsta,

Multumesc anticipat pentru raspuns !.
0
27-11-2012, ora 22:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
chimioterapie aproape sigur ca s-ar indica, dar tine ulterior de starea generala, alte boli si alte particularitati, adica spre a se vedea daca bunica ta va fi in stare sa le suporte si ca atare daca merita riscul asumat de a le face, caci nu sunt un tratament usor; despre raze... e necesar diagnosticul histopatologic pentru a putea vorbi despre asta, iar acesta va fi completat si cu un examen numit IMUNOHISTOCHIMIC spre a se vedea cam cum ar merge ceva foarte util si indicat in aceasta boala, numit TRATAMENT HORMONAL. asteptam rezultatele!
0
09-01-2013, ora 15:24
bosniaku05
Nu este medic/terapeut
bosniaku05
Buna ziua si La multi ani !

Am revenit cu rezultatul histopatologic pt bunica:

pT1cN0Mx

Scria ceva parca histopatologic gradul II..


Am depus lamele la Victor Babes dupa data de 12 ianuarie revin si cu un rezultat Imunohistochimic.

LA prima strigare trebuie sau nu raze? Dar Chimio?

Va multumesc anticipat!
0
09-01-2013, ora 16:06
Micad
Nu este medic/terapeut
Micad
Buna ziua, am facut o operatie de histerectomie totala in data de 31 oct. 2012. desi dupa operatie mi s-a spus ca a fost vorba de leiomiom, examenul histopatologic a spus altceva. Rezultat: corp uterin cu proliferare tumorala maligna cu aspect histopatologic de adenocarcinom endometrial de tip endometrioid, moderat diferentiat, invaziv la nivelul jumtatii interne a miometrului si la nivelul stomei endocervicale, invazie la nivelul spatiilor angiolimfatice prezenta. pT2bNxG2 Cod 8380/3. Am efectuat si un test imunohistochimic, cu urm. rezultate: Ck7 pozitiv difuz in celule tumorale; ER pozitiv 60% in celule tumorale; PGR pozitiv 40% in celule tumorale; Ck20 negativ; CDX2 negativ; WT1 negativ; Ki67 pozitiv 20% in celule tumorale. Pana la primirea rezultatului de le test m-am programat deja la radioterpie pe care am inceput-o de azi. As avea o intrebare? Nu inteleg mare lucru din rezultatul de la testul imunohistochimic si as vrea sa stiu daca ar fi cazul sa fac si chimioterapie. Mentionez ca acum 8 ani am fost operata si de cancer la colon, T4N2Mo, am efectuat tratament chimioterapeutic, fara recidive. Multumesc.
0
10-01-2013, ora 09:16
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
bosniaku: despre chimioterapie am mai vorbit; teoretic este indicata, dar tine foarte mult de starea ei generala, etc; asta va decide oncologul. daca este o persoana de sa zicem 60 de ani, fara alte boli, stare generala perfecta, eu unul i-as recomanda si chimioterapie; daca are 75 de ani, boli cardiovasculare, etc... atunci nu i-as face. radioterapie teoretic sigur trebuie sa faca, pentru ca operatia a fost doar o sectorectomie, deci asa sunt standardele. ulterior va face sau nu hormonoterapie in functie de rezultatul de la victor babes.

micad: din pacate chirurgul nu a facut o examinare intraoperatorie si nu a scos ganglioni din zona; asta este gresit, ca atare momentan avem prea putine informatii pentru a se estima foarte bine riscul de recidiva si nevoia de alte tratamente complementare. pe baza doar a stadiului (dimensiunii si invaziei) a tumorii primare, nu ar trebui sa faci chimioterapie. trebuie sa vorbesti cu oncologul, pentru ca in acest moment ar fi foarte utile alte investigatii: biologice (markeri tumorali), radio-imagistice (ecografii, CT, etc)... ai facut asemenea investigatii ?
0
10-01-2013, ora 09:31
bosniaku05
Nu este medic/terapeut
bosniaku05
Multumesc frumos pt raspunsuri.

Avand in vedere ca merge pe 79 de ani si probleme cardiace da ( 1 preinfarct).sa vedem. Raze am inteles clar trebuie sa faca. Am operato din 16 Noiembrie, pana in prezent nu a facut nici un tratament.
Asteptam raspunsul de la Babes apoi vedem ce tratament urmeaza sa faca.sper ca este ok ca si procedura.

Multumesc inca odata, revin cu rezultatul final.

O zi buna !
0
10-01-2013, ora 10:08
Micad
Nu este medic/terapeut
Micad
Multumesc pentru raspuns. Am facut CT si inainte si dupa operatie. Dupa operatie, la cinci zile dupa, rezultatul este urmatorul: Ficat in cascheta cu lobul stg moderat marit in dimensiuni, omogen post-contrast.minim pneumoperitoneu post-op.cai biliare nediatate.Colecist fara calculi hiperdensi. Pancreas usor marit in dimensiuni pe toate segmentele, cu aspect omogen, fara colectii peripencreatice. Splina, rinichi, glande suprarenale cu aspect CT cormale. Nu se evidentiaza procese expansive la nivelul cadrului colic. Histerectomie total, bont vaginal cu aspect normal. vezica urinara cu continut lichidian omogen. Fara adenopatii abdomino-pelvie sau lichid peritoneal. Cred ca nu a scos ganglioni deoarece a mers pe ideea ca este un fibrom. Nimic din analizele facute inainte de operatie nuarata ca ar fi vorba de cancer.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
70 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.