rezultat psa dupa prostatectomie radicala | Forumul Medical ROmedic

rezultat psa dupa prostatectomie radicala

18-06-2009
silvia1234
Nu este medic/terapeut
silvia1234
buna ziua. am si eu o intrebare. tatal meu a fost diagnosticat cu cancer la prostata, in urma caruia a suferit prostatectomie radicala in ianuarie anul curent. inainte de interventia medicala i s-a facut un CT scan, in urma caruia s-a stabilit localizarea cancerului doar la nivelul prostatei. i s/au facut de asemenea ceva film (ns cum se numeste) tot cu ceva tomograf pentru a vedea daca cancerului a atacat sau nu oasele, rezultatul fiind negativ.
intrebarea mea este urmatoarea. in februarie a facut un psa, care i-a iesit 1, 1, ]n martie coeficientul era tot ]n jur de 1, 1, ultimul fiind facut azi, 18.06. si este 1, 09. ce inseamna acest rezultat?
rezultatul psa este indicator de cancer in organism?
va multumescpentru raspuns
14 comentarii
0
18-10-2009, ora 08:59
KENT008
Nu este medic/terapeut
KENT008
bUNA ZIUA...traiesc o chestie similara, fiind operat, la viena( prostatectomie radicala)...pot sa-i dau tatalui dvs sfaturi utile.poate sa ma contacteze aici, sau sa vorbim la telefon.
0
18-10-2009, ora 17:40
KENT008
Nu este medic/terapeut
KENT008
DORIESC SA STIU, DACA EXISTA VREO ASOCIATZIE A BOLNAVILOR, OPERATI DE CANCER DE PROSTATA
0
16-02-2010, ora 16:11
MLL
Nu este medic/terapeut
MLL
Buna ziua. Sotul meu a fost diagnosticat cu ADK localizat Gleason 2+3 = 5. PSA 6.67. Am hotarat sa faca interventia in Germania. Nu ne-am decis daca sa faca o prostatectomie cu Da vinci sau HIFU. Ma poate ajuta cineva cu un sfat ?
0
10-08-2010, ora 15:58
Mihaela67M
Nu este medic/terapeut
Mihaela67M
KENT008 te rog sa imi dai cateva sfaturi pt sotul meu cu ADKP T3b N0M0.VA merge si el la viena
0
11-08-2010, ora 18:52
KENT008
Nu este medic/terapeut
KENT008
catre mihaela67M...T3b, merge perfect la operatie, dar numai la Viena...aici in RO, te trimite la radioterapie, si speranta de viata este de numai 5 ani.Eu, cu T3b N1 MO, operat, am PSA, 0 absolut !.lasa-mi un numar de telefon aici...am sa va ajut cu sfaturi importantee...eram disperat si aproape mort acum aproape 3 ani, iar acum, vindecat duc o viata perfect normala..dar trebuie sa sti f clar, unde sa ajungi acolo!!!!!!!!!!!!!!!!!.va ajut cu sfaturi cu placere, fiindca eu am vazut moartea cu ochii, si am devenit un om normal
0
12-08-2010, ora 15:00
Mihaela67M
Nu este medic/terapeut
Mihaela67M
pentru KENT008.-*.Asteptam plini de speranta un semn de la dv.Suntem un pic speriati, disperati, dar si increzatori.Multa sanatate va dorim.



(*modificat de administrator)
0
20-03-2011, ora 04:05
dana.mariap
Nu este medic/terapeut
dana.mariap
imi poate sugera cineva un medic sau o clinica din viena sau italia, franta sau alt loc unde s-au gasit cele mai fericite tratamente pt cancerul de prostata.m-ar ajuta mult si povestile reusite pe aceasta tema tot ce stim momentan din analizele din tara cancer malign psa 85 si scor gleason 7
0
20-03-2011, ora 18:30
silvia1234
Nu este medic/terapeut
silvia1234
buna ziua,
tatal meu s-a operat la spitalul din miskolc, ungaria, operatia fiind efectuata de dl dr. mate zsolt. i s-a facut prostatectomie radicala. suntem ft multumiti de echipa de dr de la miskloc, conditiile de spitalizare, si performanta aparaturii folosite.
0
13-04-2011, ora 18:16
nicuvoicu50
Nu este medic/terapeut
nicuvoicu50
pentru Kent008 si silvia1234: v-am scris si in privat. as dori sa vorbim despre problema comuna pe care o avem. -*. Nicu


(*modificat de admin)
0
05-05-2011, ora 23:44
DrVasileVanea
Identitate neconfirmată
DrVasileVanea
Cancerul avansat de prostata cu valori PSA de peste 20ug/ml este tratat cu succes in SUA, Finlanda, Franta si alte tari din Europa folosind o metoda noua - implantul subcutanat cu histrelina. Capsula cu histrelina este introdusa sub piele printr-o mica incizie, substanta avand rolul de a inhiba secretia hormonala de la nivelul glandei hipofize si de a scadea concentratia serica de testosteron, determinand regresia tumorii de prostata si ameliorarea simptomelor.

Din acest an tratamentul este disponibil si in Romania. Am efectuat cu succes astfel de implanturi, toti pacientii prezentand o evolutie favorabila atat din punct de vedere clinic cat si al valorilor PSA si testosteron.

Implantarea se face anual, cu riscuri minime, evitand alte interventii chirurgicale (castrarea) sau tratamentele lunare cu Zoladex, Casodex care prezinta eficienta mai redusa alaturi costuri si riscuri ridicate. Pretul unui astfel de implant este de aprox. 5000 RON.

Mai multe informatii puteti gasi pe site-ul producatorilor: http://www.vantasimplant.com/
Pentru orice intrebari va rog sa ma contactati.
0
31-08-2011, ora 11:45
ggg58
Nu este medic/terapeut
ggg58
Buna ziua,
Cum pot sa iau legatura cu KENT008.
Nu stiu cum se poate trimite mesaj privat.

Multumnesc
0
06-10-2011, ora 18:45
baban adrian
Nu este medic/terapeut
baban adrian
Buna ziua!
Doresc si eu un telefon sau e-mail cu Kent008/rog administratorul sa nu mai blocheze posibilitatea contactarii directe intre utilizatori
0
03-05-2012, ora 12:49
cojoc cristina
Nu este medic/terapeut
cojoc cristina
as vrea sa stiu daca in Romania se practica prostatectomie radicala ptr cancer de prostata std T3b fara radioterapie inainte. Daca nu, in alta tara si cu ce costuri
0
22-10-2017, ora 14:05
Marcel Comsa
Nu este medic/terapeut
Marcel Comsa
Am53ani, diagnosticat la Cj prin punctie prostatica de adenocarcinom de prostata in iunie 2017 stadiu incipient.PSA era4, 2, transrectal nodul prostatic evident partea st.Recomandare:prostatectomie urgenta.
In 25 august am fost operat la Fundeni de prostatectomie radicala.
PSA la 45 zile postoperatorPSA 0, 01ng/ml.Histopat ganglionii pelvini nu sint prinsi, prostata-invazie neoplazica extensivain pseudocapsula prostatica, cu minma extensie{focale}in tesutul fibroadipos invecinat;margini de excizie chirurgicale-negative;vezicule semin.integr neinvadate tumoral.Concl.adenocarcinom accinar, scor Glason7{3+4}{%pattern4:35%}La 45 zile chirurgul mi-a zis"e totusi bine ca vati operat insa sa intins peste capsula prostatica si nu-i alta solutie decit PSA la 3 luni radioterapie
momentan nu".Sint operat totusi tardiv N-am scapat de aceasta boala?Va mai dau si alte date, daca-mi puteti explica...multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • CompuÈ™ii din roÈ™ii ar putea preveni afecÈ›iunile prostatei?
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  • Când ar trebui să-È›i investighezi prostata?
  •