rezultat RMN

64 comentarii 1 23 Înainte ›
0
02-07-2011, ora 13:29
viorel1957
Nu este medic/terapeut
viorel1957
va rog sa ma lamuriti si pe mine a venit rezultatul rmn masa tumorala voluminoasa dezvoltata de la nivelul jumatatii stingi a bazei limbiipina in vecinatatea falsei corzi vocale stingi.aceasta obstructioneaza in proportie de 80 %calibrul laringeluila nivelul epiglotei si infiltreaza peretii posterior si lateral sting in toata grosimea lor fara insa a se extinde paralaringian, voluminoase mase tumorale adenopatice la nivelul grupurilorganglionari latero.cervicale dimensiuni de pina la 3 cm mai numeroase pe partea stinga citeva adenopatiprezinta necroza centrala nu stiu ce sa mai fac multumesc si astept un raspuns
0
04-07-2011, ora 18:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai de ce trebuie sa faci tu ceva ? nu ai un medic oncolog cu care sa te consulti ? un radioterapeut ? etc ? descrii o problema care dupa toate probabilitatile este un cancer de baza de limba in stadiu foarte avansat. posibil sa nu fie asa, pentru ca diagnosticul de cancer se pune prin BIOPSIE si examen ANATOMOPATOLOGIC, dar in locul tau nu as mai sta pe ganduri si m-as duce undeva intr-un serviciu de oncologie/radioterapie, ca nu arata bine!
0
07-07-2011, ora 11:37
mirelie
Nu este medic/terapeut
mirelie
Dupa cum v-am mai spus, mama s-a simti foarte rau dupa a doua sedinta de chimioterapie (stare generala foarte proasta, dureri ). Saptamana aceasta ea ar trebui sa mearga la spital pt o nous sedinta de chimoiterapie dar nu prea vrea. Acum ea se simte mai bine, mananca bine, doarme bine, dutrerile nu mai sunt foarte mari. Asa ca as dori si eu sa stiu daca este bine sa intrerupa chimioterapia sau sa o ducem din nou la spital.
0
08-07-2011, ora 14:13
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sa intrerupa chimio-radioterapia atata timp cat tolereaza dpdv hematologic este absolut contraindicat. momentele de DUPA tratament in care se simte bine, ca acuma, precum si singura sansa de prelungire a vietii, se datoreaza chiar acestui tratament!
0
12-08-2011, ora 11:13
mirelie
Nu este medic/terapeut
mirelie
Am convinso pe mama sa nu intrerupa sedintele de chimioterapie. Luna aceasta a fost la a patra sedinta.
S-a simtit putin rau dupa, dar acum este mai bine. Pe iesirea din spital scrie cam acelasi lucru ca si pe celelalte.
Vroiam sa stiu, daca mama are metastaza osoasa nu trebuia sa i se faca si o calcemie, sa ia si ea niste calciu?
Doctorita este la fel de " comunicativa" ca si pana acum.Multumesc mult pt raspunsurile date pana acum.
Ar fi bine sa ia niste vitamine pt ca nu prea mananca fructe si legume proaspete?
0
14-05-2012, ora 20:47
mirelie
Nu este medic/terapeut
mirelie
Buna seara. Am vorbit foarte mult anul trecut despre cazul mamei...nu stiu daca va mai amintiti. Anul acesta, in aprilie, am decis sa mergen din nou la Bucuresti, pentru ca dupa 8 sedinte de chimioterapie nu am gasit nicio ameliorare in starea mamei...avea dureri foarte mari si nu putea sa mearga. Dupa un nou RMN nu nu i s-a mai dat diagnosticul de metastaza osoasa si metastaza hepatica nici nu a existat. !!!! In concluzie ea a facut degeaba citostatice ?!? La Bagdazar a facut doua vertebro plastii si se simte mult mai bine. Nu mai are dureri aproape deloc si merge cu ajutorul cadrului metalic. As dori sa cunosc si parerea dvs despre ceea ce v-am povestit. Va multumesc anticipat.
0
14-05-2012, ora 21:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
v-as ruga sa reveniti cu niste detalii suplimentare sau cu un rezumat cronologic al bolii si investigatiilor facute. altfel mi-e imposibil sa fac apel doar la amintire si tot ce pot sa fac este sa ma uit prin discutia acestui thread, dar va dura mult mai mult.
0
23-05-2012, ora 17:40
mirelie
Nu este medic/terapeut
mirelie
Anul trecut in luna martie am mers cu mama la spitalul Bagdazar din bucresti pt ca o durea f f f rau coloana. Aici ni s-a spus ca are metastaza osoasa cu punc de plecare nedeterminat si sa o luam acasa ca nu mai este nimic de facut altceva decat sa mergem cu ea la oncologie. La Buzau, dr oncolog ( care nu discuta mai deloc cu pacientul sau familia )i-a facut m-ai multe investigatii ( RMN abdominal, pelvian ) si in acelasi timp i-a inceput si tratamentul cu citostatice. Dupa aceste investigatii d-na doctor a ajuns la concluzia ca are si metastaze hepatice, ceea ce nu era adevarat ( pt ca si dvs ai-ati spus lucrul acesta dupa ce v-am scris ce scria pe rezultatul RMN ). Anul acesta, il luna martie na-am decis sa mergem din nou la Bucuresti pt ca, dupa un an de citostatice mama avea aceleasi dureri la coloana si nu mai putea merge aproape deloc In rest nu o mai doare nimic si nu s-a descoperit niciun punct de plecare.Am mers din nou la Bagdazar, dar la al medic Acest i-a facut mamei doua vertebroplastii si mama se simte mult mai bine, nu mai are dureri aproape deloc si merge sprijinita de un cadru metalic. nu mai stiu ce sa mai cred despre "metastaza osoasa de anul trecut ". Ia facut si o biopsie si asteptam rezultatul de la institutul Victor Babes.M-ar interesa foarte mult si parerea dumneavoastra.
0
24-05-2012, ora 23:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
dupa parerea mea este cel putin neverosimil, daca nu chiar aberant, ca inca de la prima vizita la bagdasar nu s-a practicat cel putin o biopsie dintr-o zona in care s-a vazut ca exista metastaza. aceasta practica ar fi deschis mult mai multe oportunitati de tratament si posibil ca ar fi castigat si mai mult timp.

in momentul de fata cel mai important lucru este rezultatul HISTOPATOLOGIC si cel IMUNOHISTOCIHMIC care se vor practica din biopsia facuta la bagdasar. pe baza acesteia se poate continua tratamentul si in viitor. alte tratamente v-a mai propus oncologul ? l-ati mai intrebat ? RADIOTERAPIE poate ? poate bifosfonati (medicamente de genul Zometa sau Bonefos, etc.) ? care este ultimul lucru pe care l-ati discutat cu oncologul vostru ? pentru ca in mod evident lucrurile nu se pot termina aici... necontrolalta, boala va progresa.
0
30-05-2012, ora 21:24
mirelie
Nu este medic/terapeut
mirelie
Nu avem inca raspunsul de la institutul Victor Babes. Neurochirurgul de la Bagdazar a spus ca dupa ce o sa vedem rezultatul de la institut o da ne recomande un oncolog la Spitalul Fundeni.De trei luni mama nu a mai luat nicio psatila si se simte foarte bine V-am mai spus ca, cu oncologul de la Buzau nu se poate discuta.
0
30-05-2012, ora 22:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
asteptam si noi rezultatul. altfel, cred ca trebuie sa ca schimbati oncologul...
0
11-06-2012, ora 21:16
mirelie
Nu este medic/terapeut
mirelie
Multiple mici fragmente tisularereprezentate din os spongios si tesut fibroconjunctiv cu proliferare tumorala maligna de tip plasmocitar. Imunohistologic : L26, C20. Concluzii plasmocitom plasmocitic. NL se recomanda consult hematologic pt mielom multiplu. Acum va rog sa-mi explicati si mie ce vrea sa insemne...
0
11-06-2012, ora 21:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate asta vrea sa insemne ca toata conduita intreprinsa din martie anul trecut si pana la vertebroplastia de anul acesta (exclusiv) a fost eronata. s-a pierdut enorm de mult timp in aflarea diagnosticului (dupa parerea mea total nejustificat), apoi s-a aplicat un tratament chimioterapic foarte riscant si total pe langa boala care trebuia, timp in care boala a progresat pana cand, de o maniera fortuita, s-a ajuns in final sa se puna un diagnostic.

acest diagnostic a fost pus, asa cum anticipasem, numai pe baza acelei BIOPSII si a examenului IMUNOHISTOCHIMIC complementar.

ultima ta postare releva diagnosticul de MIELOM MULTIPLU; acesta este un cancer al sangelui, pentru care va trebui sa va luati in evidenta pentru tratament la un HEMATOLOG, caci oncologul nu se ocupa in romania cu aceasta boala. din pacate este un cancer foarte rar si nevindecabil, dar cu tratament adecvat se pot spera la multe luni si chiar ani de viata, in functie de raspunsul si toleranta la tratament, diversi factori prognostici si cine stie ce alte tratamente se mai aproba in viitor. din pacate tratamentul chimioterapic folosit aici este total diferit de cel din "cancerele solide" pentru care v-a tratat oncologul, deci chimioterapia folosita (daca v-ati putea aminte numele citostaticelor ar fi excelent) a fost probabil ineficienta. sigurul lucru util ar fi fost daca facea ceva ce am mai mentionat, numit Zometa (bifosfonati).

urmatorul pas este, cum am zis, luare in evidenta la HEMATOLOG pentru tratament.
0
11-06-2012, ora 21:44
mirelie
Nu este medic/terapeut
mirelie
Miercuri vin in Bucuresti pentru a merge la Institutul Fundeni. Citostaticele, cred ceva...adriamicina
Multumesc mult pt raspuns.
0
11-06-2012, ora 22:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
adriamicina si ciclofosfamida ? ca pentru un fel de cancer de san...
0
11-06-2012, ora 22:33
mirelie
Nu este medic/terapeut
mirelie
In spital a facut adriamicina si cand era acasa a luat bonefos, gabaran, DHC si silimarina
0
11-06-2012, ora 23:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am inteles. putin ciudat.
0
14-06-2012, ora 22:08
mirelie
Nu este medic/terapeut
mirelie
Nu am rezolvat nimic la Bucuresti pt ca medicul este in concediu pana saptamana viitoare. Imi puteti explica si mie cauzele acestei boli a mamei, va rog. Exista posibilitatea ca eu sau fratele meu sa mostenim aceasta boala ??
0
14-06-2012, ora 22:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
mielomul multiplu reprezinta un "cancer al sangelui" destul de rar. incidenta printre europeni, mai ales la noi in tara, este situata undeva intre 2-5 la 100 000 de locuitori. din pacate cauzele aceste boli (ca in mare masura pentru cele mai multe cancere) sunt absolut necunoscute. au fost sugerate si se fac cercetari vis-a-vis de posibile cauze, sugerate ca alte boli, de pilda anumite infectii, factori de mediu sau materialul genetic mostenit de la parinti. totusi nu exista dovezi suficiente pentru niciuna din aceste ipoteze, pana in momentul de fata.
0
14-06-2012, ora 22:25
mirelie
Nu este medic/terapeut
mirelie
si in ceea ce ne priveste pe noi, eu si fratele meu...exista posibilitatea mostenirii acestei boli ??
0
15-06-2012, ora 00:33
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu exista informatii pentru a se putea raspunde la aceasta intrebare.

pentru ca un cancer sa aiba posibilitatea de a fi "mostenit" trebuie sa se cunoasca o anumita GENA care sa fie mutata (de exemplu in unele cazuri de cancer de san sau ovar si inca doar cateva). o asemenea gena nu a fost descoperita in cazul mielomului multiplu. ca atare nu se poate spune in momentul de fata ca urmasii unei persoane cu mielom multiplu are un risc mai mare decat al oricarui alt om de a face aceasta boala.

se intelege ceva din aceasta explicatie ?
0
15-06-2012, ora 10:59
mirelie
Nu este medic/terapeut
mirelie
Da. Multumesc
0
15-06-2012, ora 21:16
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai bine !
0
03-07-2012, ora 21:47
mirelie
Nu este medic/terapeut
mirelie
De 10 zile mama este internata la Spitalul Fundeni. Cel putin o saptamana i-au facut din nou investigatii. Eu nu am reusit sa ajung zilele astea la Bucuresti dar am vorbit cu doctorita la telefon. Mi-a confirmat ca este vorba de un mielom multiplu foarte avansat ( mi-a spus ca oasele sunt " ciuruite "- asa s-a exprimat- din cap pana in picioare ) si ca a inceput sa faca cortizon. Mi-a spus de asemenea ca trebuie sa faca si un tratament care nu prea se gaseste ( nu prea am inteles bine cum se numeste ). Imi mai dati si mie unele explicatii, va rog
0
03-07-2012, ora 22:34
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca nu am nicio explicatie suplimentara de dat, in primul rand datorita faptului ca mielomul multiplu este o boala care se trateaza de catre hematolog. este propusa pentru chimioterapie ? un alt medicament folosit va fi Zometa, care este ceea ce se cheama un "bifosfonat" si care este destinat special oaselor si progresiei bolii in oase.
0
28-09-2012, ora 23:59
1Angel
Nu este medic/terapeut
1Angel
buna, citind mesajele nteriore problema mea este minuscula...dar totusi v-as ruga sa ma sfatuiti ce sa fac. Am 30 de ani si aproximativ din 2004 am fost diagnosticata cu Rectocolita ulcero-hemoragica cu localizare rectala. De atunci sunt pe medicamente(Salazopirina pana in august anul acesta), dieta de protectie colonica si periodic trebuie sa ma prezint pentru colonoscopie+biopsie.Din 2004 si pana in prezent boala a fost activ de 2-3 ori cand trebuia sa iau si supozitoare Salofalk de la care boala a stat in "remisie". Nu aveam dureri abdominale, greata, etc.
Colonoscopia de control din august 2010: Mucoasa granulara, vascularizare neevidentiabila, in submucoasa aspect care se mentine pe primii 20-25 cm;dincolo de aceasta zona pana la nivelul cecului fara rez. Biopsie din aug.2010:Mucoasa intestinala inflamata(moderat).Boala inflamatorie cronica idiopatica de tip RCUH.
Colonoscopia de control din 2011: pe primii 5 cm mucoasa granulata, eritematoasa, vascularizatie neevidentiabila in submucoasa. Biopsia din iulie 2011:Mucoasa colonica inflamta moderat difuz cu glandele hipersecretorii, negative pentru displazie.Asect de boala inflamatorie cronica (RCUH) in remisie.
In februarie 2012 medicul mi-a schimbat tratamentul pe supozitoare Pentasa.
In iulie 2012 am observat sangerari si mucus urat mirositoare in scaun care mi-a patat chiar si lengeria. M-am programat imediat la medicul meu pt.colonoscopie.Rezultatul:Rect:pana la 10cm de OA mucoasa granulara, vasculariztaie neevidentiabila in submucoasa, microeroziuni si friabilitate moderata la atingere cu endoscopul.Canal anal normal. Biopsia:Ulceratii ale mucoasei recente, in corion un abundent infiltrat inflamator difuz cu multe eozinofile, glandele au aspect hipersecretor. RCUH in puseu.Medicul mi-a schimbat tratamentul:Pentasa tablete 500mg 2x2, Budenofalk spuma rectala 1/zi - 2 sapt.
Pe langa faptul ca aceasta spuma era greu de gasit si pe langa faptul ca era destul de scumpa...nu prea si-a facut efectul...risc sa spun ca deloc. Dupa ce am terminat cele 2 saptamani de tratament cu Budenofalk spuma simptomatologia este la fel: sangerari abundente cu mucus, diaree, crampe, flatulenta, de mute ori am senzatia ca treuie sa merg la toaleta dar cand ajung acolo stau cate jumatati de ore si "productia" este doar sange si raman cu senzatia de eliminare incompleta a scaunului.
Alte medicamente pe care le iau: Eutyrox 25 mg 2/zi deoarece din 2008 am fot diagnosticata cu insuficienta tiroidiana.
Intrebarea mea ar fi:
1.In legatura cu ultima Biopsiei:Ulceratii ale mucoasei recente, in corion un abundent infiltrat inflamator difuz cu multe eozinofile, glandele au aspect hipersecretor. Ce inseamna?
2.Daca exista si alte tratamente... care sa vindece si sa nu fie doar de intretinere.
3.Din 2004 si pana in prezent cand boala era in puseu singura simptoma era prezenta sangelui in scaun...cand era in remisie tineam cont de dieta colonica+tratament cu medicament+control colonoscopic periodic... si nici nu imi dadeam seama ca as "fi bolnava".Din ce motive acuma boala "s-a activat"atat de brutal?
4.Daca exista posibilitate de operatie? (aici ma refer daca e posibil sa se taie din colon portiunea cu problema, asta ducand la vindecarea bolii.exista asa ceva?)
5.Daca e posibil operatia care sunt riscurileIn ca ca operatia este reusita, ce sanse am ca boala sa apara din nou doar pe o alta portiune a colonului?
Daca pe langa raspunsuri la aceste intrebari mai aeti si alte sugestii...
Va multumesc anticipat!
0
29-09-2012, ora 10:49
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
totusi, aceasta este o sectiune a forumului destinata problemelor legate de CANCER, boala cu care tu nu ai fost diagnosticata, din fericire! nu cred ca vei gasi prea multe raspunsuri aici. Boala pe care o ai nu este vindecabila din pacate, in momentul de fata. Aceste intrebari cel mai bine ar fi sa i le adresezi gastro-enterologului tau.
0
09-11-2012, ora 21:14
MITRA MARIETA
Nu este medic/terapeut
MITRA MARIETA
Iata ca revin si eu dupa atata timp cu scuzele de rigoare ca nu am mai relatat nimic din ceea ce am facut.Am mers cu rezonanta la un alt medic si interpretarea a fost alta.Aveam doua formatiuni de cca 4 cm si 2 cm lungime si de 8-9 mm grosime pe muschiul abdominal care nu erau metastaze asa cum sugera primul rezultat.Medicul care m-a operat mi-a recomandat o nuoa rezonanta peste un an adica anul acesta in mai ar fi trebuit s-o fac.Dar timpul, inamicul nostru nu m=a lasat si am facut-o in septembrie.Rezultatul, nu se mai vizioneaza nimic si totul este bine.Acum am o alta intrebare care nu pre este legata de cancer dar sper sa-mi dati un sfat pentru ca parerile sunt impartite.Am o discopatie cervicala cu ciocuri intre 3 vertebre si inainte de operatie am fost 5 ani la rand la tratament balnear la Caciulata.Ma simteam foarte bine dupa mai ales ca la schimbarile de vreme simteam cel mai mult durerile.A venit operatia si n-am mai facut nimic iar acum simt lipsa acestui tratament.As dori un sfat pot sa merg sa fac din nou bai?Va mentionez ca faceam baie, masaj, ultrasunete si parafina fara proceduri electrice.Va multumesc mult si astept un sfat.
0
10-11-2012, ora 01:13
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din punct de vedere oncologic nu cred ca exista vreo contraindicatie pentru balneo-fizio-terapie sau recuperare medicala. nu vad o problema aici.
0
07-02-2013, ora 21:17
mirelie
Nu este medic/terapeut
mirelie
Buna seara...Am revenit si eu...cu vesti nu foarte bune
Cred ca va mai amintiti de cazul mamei.( primul diagnostic eronat - metastaza osoasa localizata la nivelul coloanei - si intr-un final, dupa un an de citostatice necorespunzatoare, s-a dat diagnosticul corect - mielom multiplu )
Din vara si pana acum a facut lunar tratament la Fundeni, la hematologie. ( cu Zometa ) asa cum ati spus si dvs. O perioada s-a simtit mai bine dar acum se simte din ce in ce mai rau. Am vorbit in seara aceasta cu medicul curant ( dr. Pop Anca ) si nu este multumita deloc. Acum mama are dureri din ce in ce mai mari la coloana, piciorul drept...omoplatul...
As dori sa stiu si eu, va rog !!! care va fi evolutia bolii incontinuare. D-na doctor mi-a spus sa fiu multumita ca este inca in viata...

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
64 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: