rezultat RMN cerebral... recidiva?

39 comentarii 1 2
0
07-06-2011, ora 09:52
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
La cat timp dupa operatie se poate face o echo de abdomen? dar un CT?
Legat de zona tare de care va spuneam, la controlul pentru scoaterea firelor nu a vrut sa ii spuna ce poate fi iar acum am observat ca sunt 2 zone tari, una mai mare pe stanga, la 10 cm de buric si una mai mica pe dreapta, mai jos, aproape de capatul operatiei. nu si-au modificat nici pozitia nici forma de cand le-am detectat si voiam sa facem un ecograf sa vedem ce e.
0
07-06-2011, ora 12:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai si de ce nu faci ?
0
16-06-2011, ora 14:26
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
Marti am fost la Bucuresti si, dupa mai multe insistente am reusit sa luam si rezultatul anatomopatologic. M-a surprins ca nu este trecut niciunde stadiul TNM. Mai precis, diagnosticul histopatologic este :

Congelatie: tesut conjunctiv cu invazie carcinomatoasa insulara (adenocarcinom) - diagnostic de certitudine la parafina. Perete abdominal - tesut fibro-conjunctiv adipos cu infiltrat inflamator cronicdifuz si nodular, invazie carcinomatoasa (adenocarcinom bine diferentiat) cu zone ulcerate si zone de necroza.

Congelatie: tesut conjunctiv cu invazie carcinomatoasa insulara (adenocarcinom) - diagnostic de certitudine la parafina. Tumora epiplom - tesut fibro-adipos cu masiva invazie carcinomatoasa (adenocarcinom bine diferentiat).

Metastaza presacrata - tesut fibro conjunctivo adipos cu infiltrat inflamator cronic nodular si invazie carcinomatoasa (adenocarcinom bine si mediu diferentiat)

Metastaza perete abdominal - tesut fibro conjunctivo adipos cu infiltrat inflamator cronic nodular, zone hemoragice si invazie carcinomatoasa (adenocarcinom bine si mediu diferentiat)

Perete abdominal - tesut fibro conjunctivo adipos cu infiltrat inflamator cronic nodular, zone hemoragice, hiperemie si masiva invazie carcinomatoasa (adenocarcinom bine si mediu diferentiat)

Ombilic idem.
0
16-06-2011, ora 14:54
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
Rezultatul suna destul de urat pentru niste urechi neavizate ca ale mele, asa ca am abordat medicul care o trateaza acum si mi-a spus ca exista sanse (ma rog, ca trebuie sa incercam) pentru remisie intrucat s-a scos tot prin operatia de la Elias si nu exista metastaze osoase sau pulmonare... analizand, nu reusesc sa imi dau seama cum a dedus ca nu sunt. Mama nu are astfel de analize la dosar. Ma puteti lamuri?..Eu m-am gandit ca probabil din anatomia patologica se poate vedea cev de acest gen.Deasemenea, mai are la dosar un tomograf al carui rezultat l-am postat aici cu ceva vreme in urma si in care eu nu am mare incredere intrucat nu a reusit sa evidentieze o tumora de 6 cm (gasita ulterior la operatie).


PS: Cu buletinul de la anaotomie patologica am fost la chimioterapie si de ieri a inceput deja tratamentul cu Paclitaxel si Epirubicin.
0
16-06-2011, ora 21:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din cate inteleg mama ta are un cancer de endometru iradiat si operat in 2006, iar acum recidivat, cu metastaze peritoneale, reoperat si in curs de chimioterapie. e posibil sa ma insel, caci imi e greu sa reintegrez mai multe postari inseriate de pe acest forum... sa-mi spui daca gresec ! asta cred ca e intregul diagnostic, nu conteaza nici un stadiu TNM relativ intru cat este vorba de o recidiva a bolii, atat local cat si la distanta, cu metastaze abdominale si nu numai.
din momentul de fata tratamentul nu mai poate spera decat prelungirea vietii si intarzierea aparitiei simptomelor, in concomitenta cu tratamentul suportiv, ceea ce se numeste tratament paleativ.
depinde foarte mult cum va suporta tratamentul si cum va raspunde la el, dar din acest punct incolo ea va trebui monitorizata continuu in vederea ajustarii tratamentului pe termen nedefinit.
mult succes !
0
17-06-2011, ora 08:18
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
da, diagnosticul este corect..

intuiam ca nu se mai poate face nimic pentru remisie, desi imi este foarte greu sa accept; cat despre tratamentul paleativ, as fi vrut sa stiu ce imunostimulatoare sa ii iau ca sa suporte mai bine chimioterapia. am intrebat medicul si mi-a spus ca nu crede ca este necesar. am intalnit insa paciente care, in urma acestui tratament, au suportat mai usor reactiile adverse

nu inteleg insa de ce spuneti ca sunt metastaze abdominale si nu numai..asa cum nu inteleg nici de ce chimioterapeutul a afirmat ca nu sunt metastaze pulmonare si nici osoase...
0
18-06-2011, ora 00:40
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
hai sa o luam pe rand. voi folosi copy/paste din lucrurile pe care le-ai postat tu:
1 - Tumora epiplom - tesut fibro-adipos cu masiva invazie carcinomatoasa (adenocarcinom bine diferentiat) - asta inseamna metastaza intraabdominala in ceea ce se numeste PERITONEU/OMENT/EPIPLOON, care este foita care inveleste organele din abdomen. este un loc predilect de raspandire a unor cancere, in special cele ginecologice la femei.

2 - Metastaza presacrata - tesut fibro conjunctivo adipos cu infiltrat inflamator cronic nodular si invazie carcinomatoasa (adenocarcinom bine si mediu diferentiat) - aici e putin neclar, banuiesc ca este vorba de un ganglion care se afla undeva in zona osului sacru...

3 - Metastaza perete abdominal - tesut fibro conjunctivo adipos cu infiltrat inflamator cronic nodular, zone hemoragice si invazie carcinomatoasa (adenocarcinom bine si mediu diferentiat) ; abdominal - tesut fibro conjunctivo adipos cu infiltrat inflamator cronic nodular, zone hemoragice, hiperemie si masiva invazie carcinomatoasa (adenocarcinom bine si mediu diferentiat) - aici este vorba de raspandirea nu in INTERIORUL cavitatii abdominale, ca in cazul 1 si 2, ci este vorba de chiar peretele insusi, probabil in zona musculara.

despre faptul ca el afirma ca NU sunt metastaze pulmonare, inseamna ca se bizuie pe vreun CT de torace, care nu a aratat nimic, la fel si pentru oase, aici eventual completat cu faptul ca mama ta nu acuza dureri osoase pe nicaieri si poate ca nici analizele biologice nu indica ceva de genul asta (sunt cateva analize care pot sugera distructie osoasa).

totusi acestea sunt niste detalii poate putin inutile pentru tine... sau... nu stiu cat te ajuta, dincolo de confortul intelegerii, nu neg, important.

despre partea cu "imunostimularea" ma tem ca se gasesc multi indivizi care iti vor propune sau iti vor vinde multe nenorociri de produse, mai scumpe sau mai ieftine, care sa "intareasca" imunitatea sau nu stiu ce, dar care tot ce urmaresc este sa faca bani pe seama unor oameni disperati, prin mijloace despre care stiinta nu a putut niciodata (desi a incercat) sa dovedeasca faptul ca valoreaza mai mult decat apa chioara. motivul pentru care medicii adevarati nu-ti vor recomanda niciodata asa ceva este tocmai acesta si faptul ca insasi deontologia medicala nu permite unui medic sa recomande lucruri inutile, care mai si costa. despre faptul ca ai auzit tu persoane care au tolerat mai bine citostaticele cu ajutorul unor asemenea produse... tine minte un singur lucru: asta nu poate fi probat in nici un fel. este fie o coincidenta, suprapunere cu alte masuri luate de insisi medici, fie este autosugestia fiecaruia.
in rest, poti sa recurgi la orice te ajuta fie pe tine fie pe mama ta, nu doar fizic, ci si psihic, emotional, spiritual, etc.
iti urez mult succes, sper sa intelegi ceva din toate acestea, desi recunosc ca m-am intins cam mult !
0
20-06-2011, ora 08:42
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
Multumesc mult pentru raspuns! Am inteles ce mi-ati explicat. Intradevar, exista un oarecare confort in cunoasterea situatiei..si inteleg ca medicul a facut cel mai probabil o confuzie afirmand ca nu exista metastaze pulmonare si osoase intrucat ea nu are nicio astfel de analiza...numai daca i-au facut cumva analizele la sange de care pomeniti si bazandu-se pe faptul ca inca nu acuza astfel de dureri. Partea cu durerea..sincer nu o inteleg in contextul in care am descoperit tumorile actuale la un control de rutina pentru comisia de pensionare, nicidecum nu a acuzat vreo durere.

Eu incerc sa inteleg cat mai multe ca sa stiu la ce sa ma astept...medicul curant spunea ca speram sa obtinem ceva mai mult in urma tratamentului si incerc sa inteleg daca vorbeste serios sau nu...mama se simte bine deocamdata, nu are nicio durere,.. exceptand totusi simptomele citostaticelor...
0
20-06-2011, ora 16:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
de mentionat: cancerul de endometru NU metastazeaza de obicei catre os. cred ca e ceva rarissim, eu personal nu am intalnit inca asa ceva.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
39 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: