rinichi ectopic - pot avea probleme la sarcina?

04-06-2008
nicoleta b.
Nu este medic/terapeut
nicoleta b.
Am descoperit ca m-am nascut cu rinichiul stang cazut (in fosa iliaca ?). Mi s-a spus ca am nefroza gr.II.
Vreau sa raman insarcinata, dar mi s-a spus ca este riscant. Nu stiu ce sa fac, imi doresc neaparat un sfat. Cat de grava poate fi aceasta complicatie in tipul sarcinii? Poate imi puteti recomanda un dr. urolog f. bun si de asemenea un ginecolog.
7 comentarii
0
05-06-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Va puteti face programare la Medical City la Prof. Iliescu Lucian la telefon 021.222.17.70
Toate cele bune.
0
05-06-2008, ora 00:00
nicoleta b.
Nu este medic/terapeut
nicoleta b.
Buna ziua! Va multmesc !
0
29-03-2009, ora 09:16
mihaela_2009
Nu este medic/terapeut
mihaela_2009
as vrea sa stiu daca ai fost la medic si ce ti/a spus, ca am aflat ca si eu ma aflu in aceeasi situatie. multumesc
0
01-04-2009, ora 12:14
nicoleta b.
Nu este medic/terapeut
nicoleta b.
Buna ! Vreau sa-ti spun ca mai am cateva zile si am sa nasc !!!! Nu am avut nicio problema.(nici macar infectie urinara -pt.ca asta era posibil sa se intample ).Daca pot sa te ajut cu ceva spune-mi. Am fost la dl. dr.Petrisor Geavlete. (Sanador ) si la dl.dr. Neamtu.O zi buna !
0
05-03-2010, ora 20:20
ionelase
Nu este medic/terapeut
ionelase
buna nicoleta,

inainte sa ramai insarcinata ai fost la urolog spune-ne ce recomandari ti-a dat.si eu vreau un bebe.insa am aceeasi problema.nastere usoara :)
0
06-03-2010, ora 00:47
nicoleta b.
Nu este medic/terapeut
nicoleta b.
Buna ! Cei doi doctori la care am fost si pe care i-am numit mai sus, dupa ce au vazut rezultatul tomografiei
au spus ca pot ramane insarcinata si ca pot duce o sarcina la bun sfarsit, fara probleme. Asa a si fost, iar pana acum, la aproape un an dupa nastere normala, nu am avut probleme cu rinichii.
Eu cred ca ar trebui sa fi optimista si sa mergi si la un urolog bun(!!!!).
Bafta multa si daca pot sa te mai ajut cu ceva nu ezita sa-mi scri.
0
25-07-2018, ora 14:03
emita
Nu este medic/terapeut
emita
Buna ziua. Imi putti spune va rog daca ati avut 1 rinchi ectopic sau ambii? Eu am ambii rinichi ectopici in pelvis. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum ne putem distruge rinichii
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •