rinoplastie la 16 ani

05-05-2009
anacris
Nu este medic/terapeut
anacris
va rog frumos sa-mi scrieti care sunt riscurile daca imi fac o corectie estetica a nasului de la varsta de 16 ani. cum se va modifica nasul dupa operatie cand voi creste si imbatrani ? mentionez ca am un nas disproportionat cu fata si septul usor deviat. respir relativ bine, dar iarna cateodata am nevoie de bixtonim pentru nara stanga. nu am alte probleme de sanatate, dar forma asta a nasului chiar ma exaspereaza. parintii mei ma sprijina in aceasta decizie, dar de la doctorii la care am fost pt consultatii nu am obtinut un raspuns clar. oricum la majorat voi face aceasta operatie. intrebarea este daca nu cumva pot, , scapa, , de pe acum.
va multumesc anticipat. !
17 comentarii
0
05-05-2009, ora 23:55
Gregory
Nu este medic/terapeut
Gregory
Hristos a inviat! Sincer nu pot sa cred ca niciun doctor la care ai fost pana acum nu te-a lamurit cu aceasta problema. Din pacate va trebui sa mai astepti inca 2 ani, deoarece o astfel de interventie implica multe. Insa nu uita: fiecare este frumos in felul lui, iar daca acest lucru tine mai mult de interior este si mai bine! Multa sanatate! Noapte buna
0
06-05-2009, ora 10:02
anacris
Nu este medic/terapeut
anacris
am fost la 2 dr; unul la spital orl si unul la o clinica privata. mi-au spus ca pot face dupa 21 iar celalat la 17 ani. nu pot sa spun ca eu sau parintii mei am fost foarte convinsi de argumentele lor, un pic contradictorii.
nu am zis ca nu sunt frumoasa, doar am nasul prea mare :)
0
07-05-2009, ora 08:52
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Interventile pur estetice sunt o decizie personala. Candidatul la aceste operatii trebuie sa fie constient de modul in care un chirurg plastic il poate ajuta. De regula pacientii sunt persoane mature.
In cazul deformatiilor evidente ale nasului sau al afectarii functionale, rinoplastia se poate efectua la orice varsta. Dupa modificarea structurilor nazale in cadrul rinoplastiei, nasul evolueaza normal.
Tehnic, nu exista contraindicatii chirurgicale ale rinoplastiei la varsta dvs.
Ideal este insa sa faceti aceasta operatie in momentul cand veti fi majora si sigura ca va doriti aceasta schimbare fara a fi influentata de anturaj, impuls de moment sau presiuni estetice din mediul inconjurator.
0
29-05-2009, ora 19:43
anacris
Nu este medic/terapeut
anacris
va multumesc frumos pt raspuns! inteleg perfect ceea ce vreti sa spuneti. o sa tin cont de opinia dvs.
0
23-06-2009, ora 20:05
andreea patrascu
Nu este medic/terapeut
andreea patrascu
am si eu o intrebare
am facut o operatie de deviatie de sept acum 2 ani si de curand datorita faptului ca inca mai aveam probleme cu respiratia in urma unui control am aflat ca doctorul care m a operat mi a lasat o gaura de aproximativ 2 cm diametru in sept. Ce pot sa mai fac acum?
doctora care mi a facut controlul a spus ca este posibil sa se poata repara prin alta operatie dar nu era nici ea sigura. Imi putezi recomanda o clinica pt astfel de interventii?de preferat si sigura sa nu mai am parte de astfel de surprize?
0
23-06-2009, ora 21:02
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
..., , o gaura de 2 cm, , la nivelui septului este foarte mult !
Consultati o sectie de Chirurgie Plastica Reconstructiva a unui spital de stat pentru consult si tratament.
0
08-12-2009, ora 21:14
delia21
Nu este medic/terapeut
delia21
O prietena buna s a op la nas la 15 ani, apoi inca odata pt inchiderea nucleilor de crestere pe la 18. deci se poate. ea a apelat la dl dr Stan din Bacau
0
06-02-2010, ora 20:41
simo.es
Nu este medic/terapeut
simo.es
Domnule doctor Daniel Popescu, eu am un baiat de 15 ani cu deviatie de sept care il deranjeaza rau la inspirat si il impiedica sa faca sport dupa cum i-ar place. Si nasul extern este deviat pe partea dreapta. Am fost in Romania si la spital si la clinica privata dar ne-au spus ca trebuie sa astepte sa crasca nasul pana la varsta de 18 ani. Acum locuim in Spania, l-am dus la doctor si mi-a recomandat sa-l opereze acum si ca nu este absolut nicio problema cu cresterea.
Intrebarea este daca pot apare probleme cu operatia caci intradevar am vrea sa fie operat acum si sa numai sufere. Va multumim si va apreciem raspunsurile date pana acum. Asteptam parerea dvs!
0
12-02-2010, ora 15:39
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Daca este indicata sau nu operatia fiului dvs. doar medicul care l-a consultat va poate spune.
In principiu deviatia de sept ca si orice alta interventie efectuata la nivelul nasului, se pot practica la orice varsta. Executate corect, aceste operatii NU vor afecta dezvoltarea ulterioara a nasului.
0
17-02-2010, ora 20:23
criss4
Nu este medic/terapeut
criss4
Multumesc forumulul romedic pentru informatii si domnului dr Daniel Popescu pentru operatia de rinocorectie efectuata. Este un medic extraordinar si ii sunt profund recunoscatoare pentru profesionalismul si maiestria de care a dat dovada!
Cu stima,
Serban Cristina Ioana
0
22-04-2010, ora 01:03
Ruxiii
Nu este medic/terapeut
Ruxiii
Am 19 ani si ma deranjeaza foarte mult nasul meu, desi defectele sunt minore. Am auzit despre rinoplastia nechirurgicala, cea cu injectie. In principiu cam asta vreau sa corectez- o cocoasa. Intrebarea mea este daca se fac astfel se operatii in Romania, sau daca se vor face in viitorul apropiat, si daca nu, care ar fi alternativele mai putin dureroase?
0
22-04-2010, ora 23:47
Alexaxa
Nu este medic/terapeut
Alexaxa
Am 16 ani, va rog imi puteti spune daca as putea face operatia de rinoplastie ? Daca se pot intampla complicatii sau deformarea in timp
0
27-04-2010, ora 16:32
simo.es
Nu este medic/terapeut
simo.es
Dle Dr Daniel Popescu vreau sa va multumesc din inima pentru sfatul dat! Razvan a fost operat in Sevilla de deviatie de sept si acum este foarte bine! Ne bucuran ca desi au trecut doar 3 saptamani de la corectie deja poate sa respire normal pe ambele nari! Este inca putin umflat dar doctorii ne-au spus ca evolueaza spre bine si nu va avea nici o problema la respirat.
Cu multe multumiri si respect
Simona Teius
0
23-05-2010, ora 14:33
calinescualex
Nu este medic/terapeut
calinescualex
Ruxiii si eu am 19 ani si tot asa am o cocoasa pe care vreau sa o corectez in vara asta dupa ce termin cu examenul de bacalaureat.Faza e ca pe mine ma complexeaza enorm forma nasului meu.este mare si cocosat.si nu se potriveste cu "peisajul" fetei...asta datorita unui coleg din generala care mi-a pus o piedica prin clasa a 4a si mi-a stricat toata adolescenta...in fine unde vroiam sa ajung.oricum rinoplastia nu este dureroasa...adica la operatie nu ai ce sa simti...numai dupa cand stai cu acele mese in nas 1 zi din cate am inteles si plus mai bine te operezi pe o cale chirurgicala dar sigura decat una nechirurgicala care poate nu este asa practicata si fiind o metoda noua necesita mai multe experienta...etc...parerea mea :D
0
06-07-2010, ora 10:07
mamani
Nu este medic/terapeut
mamani
Domnule Doctor Daniel Popescu, va cer respectuos sfatul pentru fiica mea Andreea; are 30 ani, o fetita de 3.5 luni si -se pare!- o deviatie de sept; respira cu dificultate (aproape deloc) pe nara stanga, a inceput sa sforaie dupa nastere si - peste toate! - nu-i mai place nasul ei (cica e cam mare)!
Ea este cetatean roman cu domiciliul in Germania, pentru 1 luna este in Bucuresti si ar dori sa se opereze pentru deviatia de sept care ii produce disconfort atat ziua cat si noaptea; este posibil sa faca aceasta interventie in Spitalul Dvs utilizand Cartea de asigurat germana?
Va multumesc foarte mult pentru disponibilitate si asteptam cu speranta raspunsul Dvs.
Cele bune,
0
24-06-2012, ora 23:29
andrei0015
Nu este medic/terapeut
andrei0015
Am aproape 16 ani si doresc sa apelez la aceasta operatie numita rinoplastie, nu sunt multumit de aspectul nasului meu acesta fiind mai mare decat ar trebui si cocosat, parintii mei nu stiu de treaba asta dar o sa le vorbesc despre asta pana atunci as dori sa stiu mai precis costurile acestei operatii si daca se poate sa imi recomandati o clinica buna de preferinta in cluj sau gorj. Multumesc
0
05-11-2018, ora 11:37
Eduard1e2y
Nu este medic/terapeut
Eduard1e2y
Eu am 16 ani si am deviatie de sept si se cam observa si nu imi place, as putea sa fac aceasta operatie la 16 ani ? Se poate intampla ceva rau ? Sper sa nu fie neaparat la 18 am...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Rinoplastia pentru adolescenti

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rinoplastia pentru adolescenti
  •