Risc contactare rubeola in sarcina

23-01-2012
ramona24s
Nu este medic/terapeut
ramona24s
Buna
As avea si eu o intrebare
Acum 3 luni pe cand aveam 4 luni de sarcina mi-am facut Torch-ul care mi-a iesit dupa cum urmeaza:
Anti Citomegalovirus IgG Reactiv
Anti Citomegalovirus IgM Nonreactiv
Anti Herpesvirus 1/2 IgG Reactiv
Anti Rubella IgG 33, 7 Ul/ml
Anti Rubella IgM Nonreactiv
Anti Toxoplasma IgG 5, 00 Ul/ml
Anti Toxoplasma IgM Nonreactiv

Problema grava este ca in urma cu o saptamana, la 30 sapt de sarcina am intrat in contact cu o fetita careia in urmatoarea zi i s-a confirmat infectia cu Rubeola iar eu habar nu am ce semnifica analizele de mai sus.
Acum sunt foarte nelinistita deoarece nu stiu daca exista riscul sa fi contactat si eu boala si in plus am citit ca este foarte grav daca acest lucru se intampla la femeia insarcinata atat pentru mama dar mai ales pentru copil.
V-as ruga asadar sa ma lamuriti daca trebuie sa-mi fac griji in ceea ce priveste sarcina sau am destui anticorpi si e posibil sa nu fi contactat boala
Va multumesc din suflet
1 comentarii
0
24-01-2012, ora 10:47
Dr. Cacicovschi Cristina
Obstetrica-ginecologie, Iasi
Dr. Cacicovschi Cristina
Buna ziua,
Nu trebuie sa va faceti griji ca ati contactat Rubeola deoarece aveti anticorpi( Ig G pozitiv) si sunteti protejata.
O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Saptamana 30
  • Vaccinul ROR (rujeolă-oreion-rubeolă)
  •