roaccutane - pro sau contra

4437 comentarii 1 2 ..... 147 148
0
02-02-2016, ora 22:32
utilizator1234
Nu este medic/terapeut
utilizator1234
mama Flori, am facut tratamentul 8 luni. Am inceput cu o pastila pe zi si am urcat pana la 3 in ultimele luni. Acneea a fost destul de grava. Aveam tenul foarte unsuros din cauza excesului de sebum, insa a inceput si acesta sa-si faca iar aparitia in cantitate considerabila.
Eu va sfatuiesc sa aveti foarte mare grija cu Roaccutane, nu degeaba a fost interzis in unele tari. Incercati cu orice pana a ajunge sa luati aceste chimicale toxice. Efectele secundare grave apar foarte rar, dupa cum mentioneaza prospectul, dar poate fi oricare in situatia in care sa-i apara aceste efecte secundare grave.
Exista acel vaccin care se face la institutul Cantacuzino, poate era mai bine daca mergeam pe aceasta varianta, dar distanta a fost un impediment pentru mine.
0
08-02-2016, ora 13:31
Steeefan
Nu este medic/terapeut
Steeefan
Si daca nu-ti trecea cu vaccinul nu luai tot roacc? :))
Cum de ti s-a deformat capul? Aveai 3 luni?
0
08-02-2016, ora 18:06
Hard
Nu este medic/terapeut
Hard
Salut.De doua zile folosesc si eu roaccutane + MaskGel Plus si doua solutii facute in farmacie.Cu mask gel dau seara pe fata si c-o solutie ( ii ca varu' gen cea de la AcneeOut, se face alba) seara pe spate.Cu a doua solutie dau dimineata pe fata.Tre' sa iau doar roaccutane simplu fara alte produse?Sau n-are nimic daca iau si altceva?(Asa mi-a fost dat de medic)
0
13-02-2016, ora 20:04
utilizator1234
Nu este medic/terapeut
utilizator1234
Steeefan, tu ai citit prospectul sa vezi ce reactii secundare pot aparea sau ai cont pe romedic numai ca sa nu te plictisesti? Stii macar care e rolul acestor pastile? Din comentariul meu se subintelege ca, probabil era o varianta mai buna sa fac vaccinul, iar daca functiona, cu siguranta nu mai ajungeam la roaccutane.
Din cauza ta, e ultimul meu post aici, nu te obosi sa imi dai reply ca nu il voi citi. Daca ai acnee, baga roaccutan in tine pana o sa plesnesti dar ai grija sa nu regreti mai tarziu. V-am salutat !
0
19-02-2016, ora 10:34
Steeefan
Nu este medic/terapeut
Steeefan
Cum asa? Parca voiai sa ajuti oamenii care au intrebari, ce usor ai renuntat. Ouf!
0
01-03-2016, ora 16:17
Norbertt
Nu este medic/terapeut
Norbertt
Buna tuturor! Revin dupa 1 an pe acest site am mai comentat pe pagina 146. In legatura cu Roaccutane am luat anu trecut fara sa merg la doctor Roaccutane sincer sa fiu a avut efect in 2 luni mi-au disparut cam circa 92% din acnee. Dupa aia l-am intrerupt nu stiu exact din ce motiv normal nu l-am terminat toata doza cum trebuie si dupa o luna au reaparut imi era frica sa mai continui. Am mers la un alt dermatolog din Timisoara (Dr Darie Ovidiu) am primit alte prostii dar degeaba si acuma sunt tot la el si de o saptamana mia prescris Roaccutane. E adevarat mi sa inrautatit fata acum dar asta e astept am facut si analizele inainte de tratament a spus ca totu ii in regula. Cred ca asta va fi ultima vizita la dermatolog in viata mea prea multi bani cheltui pe consultatie o sa iau timp de 4 luni medicamentul dupa imifac analizele si ma duc la un alt dermatolog sa le vada sau poate nici nu ma duc. Nu am avut in viata mea depresie sau ceva de genu asta mentionez ca sunt vegetarian nu beau sucuri nu mananc de la fast-food etc. Doctorul a zis sa incep cu 20mg si dupa 2 saptamani sa continui cu 30mg ma gandeam ca mai tarziu as continua si cu 40mg oare ar fi grav? Sau sa raman la 30mg? Si daca as continua cu 40mg cum trebuie sa le iau? 2 dimineata si 2 seara? Eu astea 30mg le iau cate una dimineata/prânz/seara. Am inceput sa imi fac poza si la fata in fiecare a 7 zi sa vad diferentele. O sa revin cu undupa 2 saptamani. Multumesc si sper sa va faceti bine toti pe mine nu ma mai deranjeaza ce efecte are poate sa aiba orice ca sunt deja scarbit cati bani am cheltuit in 5 ani si fara rost mentionez ca sunt baiat 19 ani si 63kg + 1.84metri inaltime.
1
08-03-2016, ora 09:02
Steeefan
Nu este medic/terapeut
Steeefan
O alta reactie adversa care, cred eu, este tot de la medicament este roseata fetei, nu pete ci roseata aia de la emotii.
Inainte cand vorbea cineva cu mine nu aveam nicio problema dar acum incep sa ma inrosesc la fata. :))
0
08-03-2016, ora 19:26
Norbertt
Nu este medic/terapeut
Norbertt
Haideti sa ne adunam pe Facebook intr-un grup pe care l-am facut se numeste: Clubul Roaccutane momentan sunt 2 membrii poate acolo vom fi mai activi decat pe forumu asta.
Iar in legatura cu medicamentul sunt in a 3-a saptamana aproape si sunt plin de pete cosurile vad ca incep sa se opreasca din crescut dar raman cu multe pete. Revin mai tarziu cu alte informatii. Va astept pe grup! :)
0
14-04-2016, ora 17:02
Alexandra37
Nu este medic/terapeut
Alexandra37
Bună !
Am și eu o întrebare.Roaccutane se mai găsește sau nu ? Eu am încercat la mai multe farmacii din București și nu am găsit decât Sotret..
0
17-04-2016, ora 00:10
GabyFlory
Nu este medic/terapeut
GabyFlory
Buna! Am folosit Roaccutane acum mai bn d 7 ani. Ca si efect da, poti spune ca face minuni. Aveam tenul aproape plin de puncte albe si negre. Eram cea mai fericita vazand rezultatele. Pe langa faptul k mi se usca ingrozitor fata si buzele( intr-o seara dupa c am facut baie zici k eram plina d solzi p fata, asa rau se usca) eram multumita d efect. In urma unor efecte adverse am renuntat la el si mi s-au prescris pastile contraceptive. La care am renuntat in timp. Si pot spune, ca practic a avut efect doar pe mom. Am in cont aceeasi pb doar k prin trat cosmectice si extractii p kr le fac la kteva luni nu mai e la fel d grav. Sincer nu recomand decat dak alta solutie nu mai e. Mie sincera sa fiu mi s-a dat k prima varianta dar nu era f grav. Si fara protectie hepatica. Asa k pot spune k am avut noroc k nu a fost cu urmari mai rele. Bafta tuturor dar aveti grija !
0
17-04-2016, ora 01:35
Steeefan
Nu este medic/terapeut
Steeefan
Se gaseste dar trebuie sa cauti ceva timp :))
0
17-04-2016, ora 02:17
arly
Nu este medic/terapeut
arly
Buna din nou! Am 2 ani si 3 luni de cand am terminat tratamentul, am luat 9 luni, am tot scris in posturile anterioare cum l-am luat. Eu sunt f f multumita de rezultat. Am avut o acnee conglubata grava iar efectele medicamentului au fost minunate. Il recomand atat timp cat va este pescris de un dermatolog capabil, insotit bineînțeles de un hepatoprotector bun! De cand am terminat, fac peeling dermatologic( nu cosmetic) o data pe an si in caz ca imi mai apare vreun cos( ceea ce se intampla f f rar si nicodata sub piele si dureros) dau cu mask gel doar pe el, iar a 2 zi nu mai am nimic! Sa dea Dumnezeu sa nu ma mai confrunt niciodată cu ceea ce am avut ai sper ca si voi sa scapati de aceasta problema care sincer psihic te cam darama! Va pup
0
18-05-2016, ora 14:15
yoyo07
Nu este medic/terapeut
yoyo07
Buna tuturor,

Revin cu noutati nu tocmai imbucuratoare. Am facut tratamentul cu sotret acum 5 ani. Am avut probleme cu acneea, in special in zona barbiei, sub forma de noduli si ff multe puncte albe sub piele, care dupa inceperea tratamentului s.au transformat in cosuri. In fine, tratamentul a durat 5 luni, dupa care am avut un ten super super pana acum vreo 2 luni cand am intrerupt folosirea anticonceptionalelor si de atunci au inceput sa imi iasa pe frunte cosulete mici, dar multe pe frunte si cateva pe barbie. E adevarat ca nu asa mari si multe ca inainte de trat, dar oricum deranjante si inestetice, mai ales cele de pe frunte. Sa fie oare dereglare hormonala temporara sau acneea de dinainte revine incet incet? Am fost si la ginecolog, totul e ok, nu am chisturi pe ovare. A mai patit cineva ca dupa renuntarea la anticonc sa nu se mai mentina efectul sotretului? Sunt f suparata.myham tu povesteai ceva de genu la un moment dat si ca te-ai apucat din nou de roacutane...cum esti?
0
25-06-2016, ora 15:50
ginel_86
Nu este medic/terapeut
ginel_86
Buna yoyo07,

Si mie, dupa ce am oprit roaccutanul, mi-au aparut multe puncte albe pe frunte. Eu am facut 6 cure de roaccutane si inca mai am probleme cu cosurile. S-ar putea sa incep a 7-a cura. Eu cred ca daca nu foloseai anticonceptionale, iti revenea acneea mult mai repede. Ele au tinut acneea la distanta. Incearca sa folosesti isotrexin gel pe toata fruntea si sa-l masezi bine de tot. Eu sunt dezamagit de roaccutane, dar e singurul tratament care da ceva rezultate...
0
16-07-2016, ora 11:06
yoyo07
Nu este medic/terapeut
yoyo07
Buna ginel_86,

M-am apucat de aproape 2 luni sa ma dau cu isotrexin gel in fiecare seara...in doua saptamani mi-au trecut toate punctele albe si cosuletele alea mici de pe frunte. Pe barbie a mers un pic mai greutz sa zic asa, in sensul ca toate comedoanele alea le-a scos rand pe rand la suprafata si apoi le-a vindecat. Sunt f multumita in prezent nu mai am niciun cos, doar doua urme micutze pe barbie care abia se vad si ele. Am inteles ca tratamentul cu isotrexin trebuie tinut cel putin 3 luni, chiar daca nu mai ai nimic. Teama mea este insa ce se va intampla cand nu o voi mai folosi, va reveni problema iar si iar? Oricum dupa 3 luni m-am gandit ca sa nu o mai aplic zilnic, sa raresc? In prima faza o data la 2 zile, apoi o data la 3 zile si tot asa, sa nu o intrerup brusc. Ce am mai observat perioada asta cu caldura asta infernala a fost aparitia de punctulete rosii micutze pe piept, ca niste cosulete, dar care nu colecteaza nimic. Si la fel si pe spate. O fi de la caldura? Oricum am dat si pe ele cu isotrexib gel si au disparut, apoi mai apar, iar dispar si tot asa...ma obsedeaza ideea asta a cosurilor nu stiu, mi-am facut o obsesie din fiecare punct alb, rosu, comedom, cos dau ce o fi.tu cum esti ginel? Credeam totusi ca dupa atata roacutane nu o sa mai fie nevoie sa te intorci de atatea ori la tratament...nenorocita asta de acnee..ce vroiam sa te intreb, dupa ce ai terminat fiecare cura, la cat timp au inceput iar sa apara? Si tot im aceeasi forma? Sau mai putine?.
0
30-08-2016, ora 01:01
Steeefan
Nu este medic/terapeut
Steeefan
Am incheiat tratamentul in mai si se pare ca minunea nu a tinut mult, deja au inceput sa reapara. :(
0
17-09-2016, ora 12:18
ginel_86
Nu este medic/terapeut
ginel_86
@yoyo07 - Eu sunt obsedat de cosuri de 15 ani. Isotrexinul iti recomand sa l folosesti maxim 2 luni, iar daca apar cosuri, sa incepi iar. Zic asta, pt ca isotrexinul contine si antibiotic, iar folosirea pe termen lung a antibioticelor (fie topice sau orale) duce la rezistenta bacteriilor din acnee, adica va fi o acnee mult mai greu de tratat. Si mie soarele am observat ca imi provoaca cosuri. Incearca vara o crema cu protectie solara, dar grija mare ca orice crema sau lotiune aplicata pe piele, poate bloca porii si sa-ti apara acnee instant. Deci trebuie urmarit cu mare atentie, reactia pielii tale la ce ai aplicat. (medicii nu o sa ti spuna asta, dar este adevarat, in afara de apa, orice substanta topica are capacitatea de a bloca porii = acnee). Cosuri imi apar din cand in cand, si mici si medii si mari, dar fara puroi. Inainte de roaccutane, toate cosurile care imi apareau, erau cu puroi. Dupa prima cura, mi-au reaparut cosurile cam dupa 6 luni, iar dupa urmatoarele cure, mult mai repede. Cel mai repede a fost dupa 2 saptamani. A 7-a cura nu am putut-o continua, deoarece am avut dureri groaznice de cap timp de 3 zile fara oprire (incepand din prima zi) + greata fara oprire (conform prospectului, cred ca am avut un inceput de tensiune intracraniana, cel mai probabil, cauzata de prea multe cure de roacc). Ma mai deranjeaza tare ca am mai multe pete pe fata, si rosii si maronii, iar inainte de prima cura de roaccutane, nu aveam deloc pete. Vreau sa mai astept cateva luni - un an, dupa care cred ca mai fac o incercare de roaccutane. Iar in dermatologii din romania, nu mai am incredere de multi ani. Prefer sa fac eu experimente pe mine, decat sa faca ei. (eu macar imi dau toata silinta, dar ei deloc)... Spune-mi, te rog, ce produse cosmetice folosesti zilnic (denumirea lor). Mersi !

@steefan - iti recomand inca o cura de roacutane. Poate ai noroc...
0
17-01-2017, ora 16:58
darklight93
Nu este medic/terapeut
darklight93
@Steeefan, mai ai problema cu inrosirea fetei? Exact aceeasi problema o am si eu dupa multi ani de la terminarea tratamentului si cred ca de aici mi se trage. Inainte nu reactionam in felul asta! :( Mai e cineva care se confrunta cu aceasta problema?
0
15-02-2017, ora 13:20
maria.ionescu
Nu este medic/terapeut
maria.ionescu
Buna. Am 33 ani, m-am confruntat cu acneea de 4-5 ani, acum o tin in control cu urmatoarele tratamente combinate ( nu toate in acelasi zi sau toate in aceasi saptamana) : brevoxyl, skinoren, retin A( nu exista in tara 0.5% tretinoin), adapalene ( alt tretinoid cu 0.1% concentratie), 2 crema tip peelinguri AHA ( acid glicolic) si BHA ( acid salicilic), multe seruri pe baza de vitamina C ( pana la 25%) pentru pete. Cu o rutina zilnica bine pusa la punct, si cu multa rabdare, am ajuns la cosuri sporadice si reducerea petelor lasate in urma acneei. Am incercat si alte variante existente in tara, dar nu atat de concentrate. pentru petele post acneice, ma tratez cu mult retinol si retinoizi ( adapalene si tretinoin ) pe care mi le aduc, in stoc, din afara tarii, pe baza de reteta de la dermatolog. desi mi se propusese initial roccutane, am ales sa nu merg pe varianta aceea (orala) ci pe alte alternative de retinoizi.
0
06-03-2017, ora 15:04
Marius i86
Nu este medic/terapeut
Marius i86
Multe păreri aici, eu iau acest medicament de aproape 2 săptămâni și vă spun si părerea mea până în prezent, mai întâi câte ceva despre mine : Am 30 de ani, 90 kg, ma confrunt cu problema de 6 ani. Nu este acnee, de asta am scăpat după liceu, este foliculita scalpului. În acest timp am încercat antibiotice și soluții gen zynerit sau isotrexin, dar, acele coșuri pe pielea capului reapar. M-am hotărât sa ii dau o șansă acestui medicament, la sfatul medicului, ce a avut rezultate bune în multe cazuri. Mă temeam de apariția coșurilor și pe față, unde sunt ok, după prima săptămână au apărut câteva în zona bărbiei, dar nu exagerat. Pe cap apar bubitele ca și până acum, singurele modificări sunt uscarea buzelor, nu exagerată și mai puțin, a nasului și a tenului, în special a frunții. Nici vorbă de depresii, stări nu știu de care, e vrăjeală. Cel puțin, nu până acum :D
Mai este cineva la început de tratament, cu care să împărtășesc impresiile? Baftă tuturor!
0
05-10-2017, ora 20:23
blue0212
Nu este medic/terapeut
blue0212
Buna, folosesc sotret de 10 luni sa fiu sincera nu am gandit-o de multe ori. Eram in depresie si disperata avand in vedere ca urmam tratamente de 4 ani si tot ce reusisem era sa le agravez. De aprox 10 luni sunt fericita, in sfarsit am un ten curat cu toate ca am ramas cu niste cicatrici adanci de la acnee. Cei care se gandesc sa le ia trebuie sa o gandeasca bine, pt ca la mine a functionat intr-un mod bun la altii nu, avem organisme diferite si toti ne asumam un risc.Eu mi l-am asumat si nu regret, nu am avut parte de depresii, sangerari si o gramada care se zice ca apar doar uscarea buzelor si evident o imunitate slaba ma imbolnaveam imediat. Si acum incepe adevarata problema. Eu nu as renunta niciodata la el daca nu ar afecta atat de mult organismul dar asta e. Ce faci totusi dupa sotret? Astepti sa vezi ce se intampla sau incepi un “plan” de atac pentru a preveni acesti “monstrii”? Si daca e a doua varianta care e “planul”?? Ultimul medic dermatolog la care am fost dupa ce ii vizitasem aproape pe toti din oras mi-a spus ca este o “boala” de care nu voi scapa niciodata ca se poate doar ameliora si cum ca ar trebui sa ma resemnez..ceea ce ma aduce din nou in depresia din care am plecat..
0
25-01-2018, ora 23:23
Sorin 34
Nu este medic/terapeut
Sorin 34
Eu folosesc roaccutane de 11 zile 1 pe zi 10 mg + mask gel o data la 3 zile pe fata.
Si vreau sa spun ca rezultatele incep sa se vada.
Ca efecte secundare am mancarime pe fata !!
0
27-01-2018, ora 22:39
Marius i86
Nu este medic/terapeut
Marius i86
Bună din nou! A. Am postat acum 3 mesaje și va zic următoarele: am luat acest medicament timp de 4 luni, câte 3 pe zi la 93 kg. Problema mea este cu foliculita scalpului, nerezolvata de 7 ani. Reapărea, orice antibiotic foloseam. Cu roaccutane minunea a ținut 6 luni după întrerupere. Au apărut din nou și era de așteptat. Acest medicament nu înlătură cauza. E un fâs... Care îți face mai mult rău. Analizele îmi ieșeau bine dar... Buze și piele uscate, dureri de articulații că practic tenis de masă. Fără depresii și altele... Însă mi s-a agravat și boala de reflux gastro esofagian, posibil de la astea. Următorul lucru va fi sa caut un medic care sa îmi facă test bacteriologic sa vad exact ce medicație trebuie. Sunt toți numai pt bani, nu te ajuta, te fac sa disperi. De acolo va vine depresia. Eu sunt mai trist acum după 6 luni... Decât atunci când luam. Sănătate va doresc!
0
17-01-2019, ora 16:35
CatalinMaramures
Nu este medic/terapeut
CatalinMaramures
atentie la roaccutane, poate cauza impotenta dupa tratament !

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24902508

https://www.acne.org/forums/topic/200636-accutane-erectile-dysfunction-guys-read-this/?page=2

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16447596

https://www.acne.org/forums/topic/352165-the-quest-to-cure-post-accutane-sexual-dysfunction/
0
17-01-2019, ora 16:53
CatalinMaramures
Nu este medic/terapeut
CatalinMaramures
Cat si la femei, problem de ordin sexual
0
18-01-2019, ora 00:06
Steeefan
Nu este medic/terapeut
Steeefan
Multumim mult pentru ajutorul acordat.
Oricum topicul asta pare cam mort asa ca postarea ta este si mai inutila.
0
24-03-2019, ora 12:59
CatalinMaramures
Nu este medic/terapeut
CatalinMaramures
a gasit cineva de aici alte optiuni ? fratele meu e distrus de acnee, are aproape 30
Adaugă un comentariu / răspuns
4437 comentarii 1 2 ..... 147 148

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •