Rog Ajutor ! Adenocarcinom tubular

23-07-2013
simymichelle
Nu este medic/terapeut
simymichelle
Buna seara ! Tatal meu a fost diagnostiocat cu tumora hepatica segmentul IV - V. In urma interventiei chirurgicale s-a realizat hepatectomie atipica segment IV - V si colecistectomie strategica.
Rezultatul anatomo - patologic scria : piesa de hepatectomie atipica, prezentand central o formatiune tumorala alb - cenusie, (diam=4, 5cm) cu aspect histopatologic de adenocarcinom tubular, tubulo - papilar si solid alveolar, bine moderat diferentiat G1 - G2. Marginile de rezectie si parenchimul adiacent prezinta arhitectura conservata.
Ni s-a recomandat teste IHC pentru stabilirea originii.
In primul rand intrebarea mea este ce inseamna G1 - G2 ? Puteti sa imi traduceti mai mult din ceea ce scrie aici ? Este o faza incipienta sau este avansata ? Mentionez ca tatal meu are VHB si a fost diagnosticat cu ciroza dar ulterior i s-a spus ca nu este asa de avansata in urma operatiei dar ca are cancer. mentionez ca la colonoscopie si endoscopie nu a iesit nimic. Putem avea speranta de o perioada mai lunga de viata ?
Astept raspuns si imi cer scuze daca intrebarile mele par prostesti dar nu stim nimic despre aceasta afectiune si dorim sa aflam mai multe informatii.
5 comentarii
0
23-07-2013, ora 02:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
G1 si G2 se refera la "gradul de diferentiere al tumorii", un termen tehnic de anatomie patologica, care in contextul dat este mai putin important. ce e important este stabilirea punctului de plecare/origine al cancerului, pentru ca exista sanse mari ca tumora operata din ficat sa fie o metastaza a unui cancer plecat din alta parte. ca atare endoscopia digestiva superioara si colonoscopia erau normal sa se faca, dar trebuiesc facute si alte investigatii, mai ales ca acestea 2 au fost negative: trebuie neaparat sa aiba un CT de torace si abdomen, analize biologice cu markeri tumorali si neaparat imunohistochimia din proba de la operatie.
0
23-07-2013, ora 02:45
simymichelle
Nu este medic/terapeut
simymichelle
A facut un CT de abdomen dar nu s-a gasit nimic in afara de tumora hepatica iar markerii tumorali au iesit buni.mai ramane sa se faca IHC. Dar am inteles ca IHC ne ajuta sa stim daca este primitiv sau secundar. Altceva mai putem afla cu IHC ?
0
23-07-2013, ora 13:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
un CT si de torace este indispensabil. IHC poate sugera inclusiv originea cancerului primar, in cazul in care e metastaza.
0
28-07-2013, ora 02:28
neppona
Nu este medic/terapeut
neppona
cancerul de colon este ereditar? bunica si mama mea au fost atinse de aceasta uratenie de boala si mi-e teama atat pentru fiica mea cat si pentru mine.
0
28-07-2013, ora 23:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
un foarte mic procent din cancerele de colon, cam 5%, sunt ereditare. daca bunica si mama din aceeasi parte a familiei au avut aceasta boala, sub varsta de 50 de ani, atunci exista un risc sporit. este aceasta situatia ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: