sanzyme si peritol la copil de 7 luni

08-07-2008
SufletDInger
Nu este medic/terapeut
SufletDInger
Mi s-a recomandat tratament cu Sanzyme si Peritol pentru cresterea apetitului. Bebele meu are 7 luni si 7 kg. S- nascut cu 3, 960 gr. As vrea sa stiu care e doza recomandata zilnic pentru fiecare sirop si ce durata are tratamentul fiecaruia? Multumesc.
7 comentarii
0
11-07-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Sanzyme siropel se poate administra 10pic. de doua - trei ori pe zi, dar e bine de inceput cu doze mai mici pentru testarea tolerantei digestive. Peritolul e recomandat in prospect la varste peste 2 ani, insa e folosit de pediatri si sub 2 ani la doze mici (1 - 2 lingurite pe zi). Un alt preparat util pentru cresterea apetitului este siropul de Sana-Sol sau Polivital.
0
11-07-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Tratamentul poate continua timp indelungat pana la atingerea greutatii optime pentru varsta (cam 8500 g), poate cu Peritol ceva mai putin timp, pana la cresterea apetitului.
0
20-03-2009, ora 23:04
ramonikaalexa
Nu este medic/terapeut
ramonikaalexa
sanzyme ii pot da fetitei mele de 4 luni si 3 saptamani si fara analize sau trebuiesc facut inainte. ea are 6 kg si 65 cm (nascuta cu 3.600, 51cm) sau ce alte suplimente pentru pofta de mancare pot sa ii dau pentru varsta ei.multumesc
0
22-04-2009, ora 09:47
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Se poate administra Sanzyme si sub 1 an, insa daca lipsa apetitului e data de anemie, trebuie administrat si fier (Fe Haussmann) plus vitamina C picaturi.
0
16-06-2010, ora 08:20
firica
Nu este medic/terapeut
firica
Buna ziua!
Am citit pe prospect ca Sanzyme-ul contine atat de contestatii parabeni. Ce parere aveti despre asta? Se da la copii?
Multumesc.
0
05-07-2010, ora 08:34
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In loc de sanzyme - desi nu stiu sa fi aparut probleme de la acesti parabeni - puteti sa-i administrati Liv 52 picaturi.
0
14-05-2012, ora 00:18
llaurrys
Nu este medic/terapeut
llaurrys
Dar Carmoizina din ingredientele sanzym-ului dauneaza sanatatii copiilor?
daca da dupa ce perioadata de administrare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de unsprezece luni
  • De ce ne pierdem pofta de mâncare când suntem bolnavi?
  • Nu ai poftă de mâncare? Fii invitatul tău la masă
  • Legătura dintre sport și scăderea apetitului explicată
  • Cum poate stresul să scadă pofta de mâncare?
  • Aminoacizii produși de către organism pot suprima pofta de mâncare
  • Ce impact are consumul de extract de rodie asupra parametrilor de sațietate?
  • Mecanismul prin care canabisul stimulează pofta de mancare
  •