sarcina si suspecta de glaucom

22-04-2015
Didia
Nu este medic/terapeut
Didia
Buna ziua,

In urma unor dureri ingrozitoare de cap si ochi, in octombrie 2014 am fost la medicul oftalmolog. Acesta mi-a masurat tensiune aoculara si mi-a vazut fundul de ochi. Apoi m-a trimis la o tomografie la ochi - OCT. Dupa investigatii, medicul mi-a spus ca sunt suspecta de glaucom. Si mi-a recomandat sa refac OCT-ul dupa 6 luni. Si tot atunci mi-a spus ca imi va face si campul vizual. Am intretupt de 2 luni, tratamentul pe care l-am avut cu Sifitan si Sermion. Ar trebui sa il afc acum, in aprilie, dar sunt si insarcinata in 7 saptamani. Dilema mea este daca pot face acet tip de investigatie. Medicul oftalmolog a spus ca nu afecteaza sarcina, medicul ginecolog mi-a spus sa nu fac OCT-ul sub nicio forma. Am in continuare dureri de cap. Tensiunea oculara acum e 19, fara tratament. Initial a fost 22.
1 comentarii
0
22-04-2015, ora 16:35
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Investigatia de care aveti nevoie (OCT) nu afecteaza sarcina.

O zi placuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Un nou test ar putea detecta glaucomul cu 4 ani înaintea testelor obișnuite
  • Lentilele de contact care eliberează medicament în ochi ar putea fi folosite în locul picăturilor pentru glaucom
  •