Sarcina si vaccinul antigripal

21-11-2008
ela_80
Nu este medic/terapeut
ela_80
Buna ziua.Am si eu o mare intrebare care necesita raspuns urgent.acum cateva zile am fost vaccinata impotriva gripei.intrebarea mea este ce se poate intampla daca sunt gravida si am facut vaccinul fara sa stiu acest lucru????Medicul m-a intrebat daca sunt viitoare mamica si am zis ca nu, dar ma macina acest lucru.poate sunt si eu nu stiu inca...
Va rog mult de tot sa imi dati un raspuns
3 comentarii
0
21-11-2008, ora 12:21
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Vaccinul antigripal nu se efectueaza in primul trimestru de sarcina.Deci daca te-ai vaccinat in primele trei luni de sarcina e mai bine sa faci avort.Vaccinarea antigripala este recomandata gravidelor ce au peste 14 saptamani de sarcina in momentul in care se doreste efectuarea sa.Acum eu n-am inteles, esti sau nu gravida?
0
21-11-2008, ora 12:53
ela_80
Nu este medic/terapeut
ela_80
Nu stiu sigur acest lucru, nu am efectuat inca un test dar eu intrebam ca sa stiu ce se poate intampla in caz ca sunt si am facut vaccinul.imi este teama de acest lucru...
0
21-11-2008, ora 16:46
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Fa-ti un test de sarcina si daca ai sub trei luni de graviditate, perioada in care ai facut vacccinul antigripal, mai bine este sa faci un avort, caci risti sa ai un copil cu malformatii. Ai inainte tot timpul pentru un alt copil.Numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.