schimbarea de metabolism

24-03-2007
dora_m
Nu este medic/terapeut
dora_m
Exista diete care "promit" schimbarea metabolismului, in sensul ca acesta va deveni mai "harnic".
Este adevarat ca printr-o anumita combinatie de alimente este posibil acest lucru? O asemenea dieta are un suport real?
Si care ar fi mecanismul prin care se produce accelerarea metabolismului?
-*

Va multumesc pentru raspuns.


(*modificat de amin)
7 comentarii
0
25-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
buna dora! nu reusesc sa deschid link-ul de la tine, dar iti pot spune ca indiferent de dieta, schimbarea de metabolism tine atat timp cat tii dieta. Metabolismul, mai ales metabolismul bazal (MB) (adica energia consumata pentru supravietuire: respiratie, circulatie, activitate celulara etc.) variaza de la om la om, in functie de varsta, sex (barbatii au metabolism bazal mai mare ca femeile), sarcina si alaptare (MB creste), sport (MB creste la cei antrenati, iar la cei care fac sport ocazional MB ramane crescut inca 4 ore dupa incheierea exercitiului!),. Si iti mai spun niste secrete: MB este crescut de cate cafea, tutun, condimente. Dintre toate iti recomand sa te opresti la 1-2 cafele/zi, 0 tzigari si muuult ardei iute, piper sau chili (daca iti plac, e super!). MB poate fi crescut si in anumite boli, spre exemplu in hipertiroidism. O zi buna!
0
25-03-2007, ora 00:00
dora_m
Nu este medic/terapeut
dora_m
Multumesc pentru raspuns si pentru recomandari.
0
12-04-2007, ora 00:00
Tweety24
Nu este medic/terapeut
Tweety24
Eu am o problema care ma macina profund:de cand m-am angajat m-am ingrasat cu 8kg si nu reusesc s ale dau jos. Mentionez ca nu fac sport iar alimentatia mea este dezechilibrata. ma gandesc sa nu am probleme si cu glanda tiroida. Vreau sa fac niste analize dar nu stiu unde si cum. Ce sa fac sa slabesc???Ajutor!!!
0
08-05-2007, ora 00:00
Tweety24
Nu este medic/terapeut
Tweety24
Va multumesc pentru raspuns Di. Inteleg ca sunteti medic nutritionist? Va pot vizita la cabinet pentru un sfat? Nu trebuie sa fac analize in prealabil?
0
08-05-2007, ora 00:00
di
Nu este medic/terapeut
di
Bneiteles ca poti sa vii la cabinet ! Programul meu este : L-18-20, Ma -15-18, Mi-18-20, J-14-20 , V-15- 20.Cat despre analize , eu cred ca ar trebui sa ne vedem si sa discutam si apoi sa-ti recomand ! Programeaza-te cand poti ; consultatia este gratuita !
0
30-05-2007, ora 00:00
Gabriel C.
Nu este medic/terapeut
Gabriel C.
Numele meu nu are inainte "dr" asa ca nu ma hazardez la a o contrazice pe dr.C.Anca. Ce pot sa-ti spun e ca eu dupa 5 luni de dieta Montignac, desi am renuntat la ea, din motive de nesimtire (asa cum facem mai toti, dar mai toti gasim tot felul de justificari) am reusit sa ma mentin alte 4-5 luni fara sa iau un gram desi bagam in mine ca in spital (de unde o veni expresia asta?!). Daca asta inseamna sau nu ca mi se schimbase metabolismul, asta chiar ca sa ne spuna un priceput.Vezi si subiectul insulino-rezistenta, ca principiu al dietei Montignac (si, posibil, nu numai al acesteia).
0
30-05-2007, ora 00:00
dora_m
Nu este medic/terapeut
dora_m
Buna, Gabriel (fara dr. in fata numelui :)),

Si eu am constatat ca asa-numita dieta de schimbare de metabolism are efectul scontat. Mananc normal (nu bag ca intr-un spital de urgenta - expresia s-o fi referind la fluxul de pacienti, nu la mancare?:)) si nu m-am ingrasat nici un pic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.