schizofrenia si sarcina

14-05-2007
elena07
Nu este medic/terapeut
elena07
Dragii mei!
Vreau sa va povestesc ce ma framanta in ultimul timp si sper ca ma veti ajuta, asa cum ati facut-o de atatea ori.
Sora mea este insarcinata!Nimic rau in asta veti spune.Dar tatal este schizofrenic.Care ar fi urmarile?voi ce credeti?Cu respectivul e de vreo 8 luni, baiat super ok, pana la manifestarile din februarie-martie.L-au internat, se sime mai bine, dar e foarte instabil in ganduri si sentimente.In fine, cel mai important e sa stiu care sunt sansele ca acest copil sa fie sanatos?Chiar daca poate nu-l vor creste impreuna, la cat de instabil e el.Mentionez ca ea e perfect sanatoasa si in familiile amandorura nu mai stiu pe nimeni cu tulburari psihice.Va multumesc!!
1 comentarii
0
24-05-2007, ora 00:00
andera26
Nu este medic/terapeut
andera26
problema surorii este asemanatoare cu a mea... si prietenul meu e depresiv, a fost internat in spital o data dupa o tentativa de sinucidere acum 2 ani.. mai ia si in prezent antidepresive si mi-e frica, in eventualitatea in care as ramane insarcinata, de consecintele asupa copilului.. nu stiu sigur care este granita dintre depresie si schizofrenie... sper sa gasim raspunsul pe care-l cautam..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.