se poate sa ramai gravida supa chiuretaj?

04-02-2012
locri
Nu este medic/terapeut
locri
am si eu o intrebare...se poate sa ramai gravida supa chiuretaj?.peste tot pe net unde am citit spune ca nu se poate ca in acea luna nu esti fertila ca au loc modificari pana la urmatorul ciclu...e adevarat?
9 comentarii
0
04-02-2012, ora 23:07
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu e adevarat, din contra, dupa chiuretaj se prinde si mai usor o sarcina. Unde ai citit asta? Si oricum stiu ca se recomanda o pauza dupa chiuretaj, , ,
Ai grija de tine.
0
05-02-2012, ora 08:10
locri
Nu este medic/terapeut
locri
dar mie doctorul mia spus ca se poate sa nu mai pot ramane insarcinata...eu nu mai inteleg, mai am 2 zile pana trebuie sa imi vina menstruatia atunci vad ce o fi si daca vine
0
05-02-2012, ora 11:38
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu ma contrazic cu tine, n-am avut sarcini, dar stiu f bine de la femei din apropiere care isi smulgeau paru din cap ca au ramas gravide chiar luna urmatoare, iar medicul le-a spus ce ti-am spus si eu. Nu e regula, dar de ce nu te protejezi?
Sanatate!
0
05-02-2012, ora 15:51
locri
Nu este medic/terapeut
locri
mai am o intrebare...dar nu ar trebui sa am simptome?eu pe de o parte cred in mine ca nu am nimic am facut si test de sarcina...dar sunt speriata nu vreau sa mai trec prin asa ceva niciodata...niciodata nu am fost de acord cu asta dar nu am avut de ales...eu iubesc foarte mult copii doar mi-am crescut fratele de cand a iesit...doar ca acum nu se poate de asta sunt asa speriata...stiu ca poate ar trebui sa ma linistesc sa nu ma mai gandesc dar nu pot imi sta in cap ma sperie gandu...am foarte mare incredere in Dumnezeu ca e cu mine si ma ajuta...iti multumesc ca imi raspunzi, chiar simt nevoia sa vb cu cineva care mai stie, iti multumesc
0
05-02-2012, ora 17:50
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca ti-ai facut test de sarcina, la cel putin 7 zile (sau cat scrie pe prospect) si a iesit negativ, inseamna ca nu esti gravida. Daca nu-ti vine la data care trebuia, repeta testul.
Oricum, protejeaz-te cat mai serios, nimic pe lumea asta nu merita sa treci prin asa ceva. Iar daca barbatul cu care ai relatii sexuale te respecta (nu mai spun de iubire, dragoste si alte sentimente profunde, , , ) va intelege orice propui.
Deci, linisteste-te. De la stres si avort poti avea si menstruatie intarziata etc, deci fii cat mai calma, foloseste cel putin prezervativul daca ai contacte sexuale si mergi la controale asa cum trebuie.
Daca pot sa te ajut cu cerva, da-mi semn.
Sa ai grija de tine!
0
05-02-2012, ora 20:52
locri
Nu este medic/terapeut
locri
multumesc mult de tot...testul l-am facut dupa 7 zile chiar mai mult dar atunci m-am protejat...ca eu acum am o frica in mine numai la asta ma gandesc...va multumesc
0
05-02-2012, ora 21:17
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca nu mai rezisti psihic, mai bine intereseaza-te unde poti face test de sarcina, dar din sange. Ala e fara dubiu.
Iar daca o sa ai menstruatie dereglata cumva, vezi ca au aparut teste de ovulatie prin care afli daca esti in perioada fertila. Dar mai bine te protejezi prin metode mai sigure.
0
06-02-2012, ora 15:54
locri
Nu este medic/terapeut
locri
multumesc mult pentru sfaturi...nu mai sunt asa stresata mia venit menstruatia acum o ora, m-am linistit va multumesc mult
0
06-02-2012, ora 17:00
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Bravo!
Sa fii sanatoasa si fericita.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul